Ploská broskev Remény (skúsenosť)



host - 195.232 (?) 
16.4.2019 15:26, zobrazeno: 2048x

Dobrý den, pred troma mesiacmi som si kúpil 2x Ploskú broskev Remény na podpníku broskev- semenáč, má niekto skúsenosti s touto odrodou, aká je odolnosť voči chorobám(monília, kučeravosť) či ju treba viac než 2x striekať a v aké pôdy jej vyhovujú som z južného slovenska okres Nové zámky máme oddýchnutú pôdu, ktorá by mala byť úrodná babka tam volakedy pestovala len jahody.. a aká môže byť jej približná životnosť? Ďakujem za odpoved a rady :)

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.75 (?), 16.4.2019 17:04
Remény (vyslovuje sa "reméň") znamená po maďarsky "nádej". V okr. Nové Zámky máte ideálne podmienky na pestovanie broskýň a nektariniek (tiež bývam v tomto okrese). S touto konkrétnou odrodou skúsenosť nemám, ale všeobecne s "ploskými" broskyňami či nektarinkami áno. V minulosti som mal "ploskačku" Pan Tao (uvádza sa síce ako americká odroda, ale jej korene sú v Číne, pojem Pan Tao je z čínskej mytológie a súvisí s tzv. broskyňami nesmrteľnosti - viď foto 1, v gréckej mytológii je analogický mýtus o zlatých jablkách v záhradách Hesperidiek, ale to som trochu odbočil). V súčasnosti pestujem ploskú nektarinku poľského pôvodu Flateryna (foto 2). Moje skúsenosti: ploskotvaré broskyne/nektarinky sú mimoriadne sladké, mne tam trochu chýba tá typická nahorklá príchuť klasických broskýň/nektariniek. Zvyknú praskať v oblasti kôstky a mimoriadne chutia sršňom a osám. Odolnosťou voči kučeravosti a monilióze tieto 2 mnou pestované odrody nevybočovali z bežného priemeru broskýň/nektariniek. V našej oblasti sa dajú pestovať aj s 1-2 postrekmi proti kučeravosti (najprv Kuprikol - ten je nevyhnutný, potom prípadne org.fungicíd - dávam Prolectus, môže byť aj Syllit, Dithane, Delan alebo Signum). Obaľovač východný (červivosť) nebýva v našich podmienkach vážnejším problémom. Občas sa vyskytne klasterosporióza (dierkovitosť listov), vtedy je na mieste fungicíd aj v druhej polovici vegetácie, po obratí plodov. Ak by som to mal zhrnúť - "ploskačky" sú síce atraktívne vzhľadom, ale klasickým žltodužinatým broskyniam/nektarinkám sa kvalitou nevyrovnajú. Odrodu Remény ale nepoznám, takže je 'nádej' že bude kvalitnejšia ako mnou spomínané 2 odrody. K otázke životnosti stromku - odpoveď na túto otázku by bola na úrovni veštenia. Závisí to predovšetkým od Vašej starostlivosti (v prvom rade od správneho každoročného rezu, v druhom rade od zavlažovania a ochrany pred chorobami). V optimálnom prípade to môže byť 15 rokov aj viac. V podmienkach Strednej Európy ale broskyňa/nektarinka už zo svojej podstaty dlhoročný strom nemôže byť. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika