Obaleč východní a makadlovka broskvoňová



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?)
12.6.2014 16:16

Činnost obaleče východního na vrcholových částech nových výhonů je všeobecně známá (viz.fotky), ovšem jaký škodlivý činitel způsobuje klejotok na plůdcích broskvoní a meruněk to mi známo není. Možná je zde i působení zobonosky ovocné.

výhon poškozený obalečem východním
výhon poškozený obalečem východním
výhon poškozený obalečem východním
výhon poškozený obalečem východním
výhon poškozený obalečem východním
výhon poškozený obalečem východním
výhon poškozený obalečem východním
výhon poškozený obalečem východním
malé plody broskví a meruněk s klejotokem
malé plody broskví a meruněk s klejotokem
malé plody broskví a meruněk s klejotokem
malé plody broskví a meruněk s klejotokem
malé plody broskví a meruněk s klejotokem
malé plody broskví a meruněk s klejotokem
malé plody broskví a meruněk s klejotokem
malé plody broskví a meruněk s klejotokem
hlemýžď zahradní si pochutnává na listu meruňky
hlemýžď zahradní si pochutnává na listu meruňky
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 5.6.2012 14:42, zobrazeno: 20719x

Jak jste na tom vážení přátelé s výskytem těchto nevítaných hostů? Já jsem asi před 10 dny aplikoval na vrcholky letorostů populární Calypso, ale bohužel to nějak nezabralo, jelikož přibývá napadených výhonů. Příští rok budu muset začít s aplikací insekticidů dříve.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m@rten - (40) - 78.114 (?), 7.6.2012 9:48

Taky mě to zajímá, tito škůdci mě každý rok dost výrazně likvidují nové výhony tak bych rád věděl co s tím. Dá se vůbec nějak rozlišit obaleč od makadlovky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 7.6.2012 11:29

Housenka obaleče východního je růžová, housenka makadlovky je hnědá. Jediným řešením je asi intenzivnější chemická ochrana nových výhonů. Pozdější napadení plodů bylo v minulosti prozatím zanedbatelné. Podrobný výklad naleznete na Agromanuálu. Dospělé jedince jsem ještě neviděl, přesto je napadení výhonů patrné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m@rten - (40) - 140.21 (?), 10.6.2012 20:57

Tak jsem ještě dál pátral a proti obaleči první generace by se měl postřik aplikovat 4-8 května a doporučené je jen Karate a Decis. Dalším opatřením je hned odstraňovat napadené výhony.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 249.0 (?), 11.6.2012 15:14

Ano, ale nevím proč by se nemohl použít Calypso nebo Mospilan, když mají obaleče také v popisu práce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 116.32 (?), 11.6.2012 16:29

Taky si myslím, že je zbytečné odstraňovat celé výhony, když stačí odřznout vrchní část, pod místem, kde končí chodbička housenky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 11.6.2012 21:43

Pyretroidy, tedy i Decis či Karate, do ovocných výsadeb nepatří, v minulosti to zde bylo několikráte diskutováno. Proti obaleči východnímu použít např.Calypso, Mospilan, Reldan nejlépe na základě signalizace podle odchycených motýlů ve feromonovém lapáku, jinak přibližně za 3-4 týdny po odkvětu. Bylo by možné využít některého z larvicidů, např. Steward.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m@rten - (40) - 78.114 (?), 12.6.2012 9:50

No jasně že nepatří, jen jsem psal co je na tuto potvůrku doporučováno a Calypso s Mospilanem to není. Calypsem jsem stříkal přesně v uvedeném období a vůbec nezabralo. Asi budeme muset zůstat u odstřihávání napadených výhonů...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 7.6.2014 19:47

Pozor na obaleče východního, vážení přátelé. Na malé broskvoni, kde mám jen pět plodů, mam na všech klejotok s otvůrkem. Bude to nejspíš každoroční činnost tohoto škůdce. Problém hrozí jen tam, kde je plodů málo, u vyšší úrody na vzrostlejších stromech to nestojí za řeč. To samé platí i u napadení vrcholků nových výhonů. Problém to může být u malých stromků. Ovšem nevím, jestli se skutečně jedná o larvy obaleče východního, protože plody má poškozovat až druhá a třetí generace, jaká generace je na scéně právě teď to netuším. Vše by mohl objasnit Kuky nebo pan Václav. První generace by měla poškozovat jen vrcholky nových výhonů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 12.6.2014 16:16

Činnost obaleče východního na vrcholových částech nových výhonů je všeobecně známá (viz.fotky), ovšem jaký škodlivý činitel způsobuje klejotok na plůdcích broskvoní a meruněk to mi známo není. Možná je zde i působení zobonosky ovocné.

výhon poškozený obalečem východním
výhon poškozený obalečem východním
výhon poškozený obalečem východním
výhon poškozený obalečem východním
výhon poškozený obalečem východním
výhon poškozený obalečem východním
výhon poškozený obalečem východním
výhon poškozený obalečem východním
malé plody broskví a meruněk s klejotokem
malé plody broskví a meruněk s klejotokem
malé plody broskví a meruněk s klejotokem
malé plody broskví a meruněk s klejotokem
malé plody broskví a meruněk s klejotokem
malé plody broskví a meruněk s klejotokem
malé plody broskví a meruněk s klejotokem
malé plody broskví a meruněk s klejotokem
hlemýžď zahradní si pochutnává na listu meruňky
hlemýžď zahradní si pochutnává na listu meruňky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika