Nemoc?



Štěpánka.3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 15.186 (?)
7.4.2016 17:37

Tak jsem o víkendu obhlídla výše zmiňovanou nektarinku (při minulém příspěvku jsem ještě nebyla registrovaná) a ta houba bude nějaká nezničitelná potvora. Schválně vypíši všechny postřiky, co ten stromek od loňska dostal (a moc se nehrozte, díky chemii byla po asi 6 letech konečně nějaká úroda, cca 3/4 metráku moc dobrých plodů):

22.2.2015 Kuprikol (kadeřavost)

3.3.2015 Sulka (kadeřavost)

11.4.2015 Horizon (moniliový úžeh - začátek kvetení)

18.4.2015 Champion (proti mrazu, stříkala jsem meruňky, tak jsem vzala i nektarinku)

7.5.2015 Talent (strupovitost)

16.5.2015 Syllit (strupovitost)

27.6.2015 Horizon (suchá skvrnitost)

21.11.2015 Kuprikol (suchá skvrnitost)

10.2.2016 Champion (kadeřavost)

20.2.2016 Syllit (kadeřavost)

A některé loňské letorosty jsou stejně zasažené. Budu muset všechno nakažené ostříhat, co tak pozoruji, nemocné letorosty v dalších letech neprospívají. Na zahradě jsem s sebou neměla foťák, tak přikládám fotky ustřižených větviček.






Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
Dave3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 220.132 (?), 2.4.2016 9:55

Když nad tím tak přemýšlím, tak u nás jsou vlastně taky všechny stromy napadené, a sem tam nacházím nemocné větve i na jiných peckovinách. Ty se však prostříháváním jakš tak drží a ani mi to nepřijde tak špatné. Ikdyž višně nám všechny umřely už dávno, to je fakt. Ale když to vidím u tak malého stromu, ten dopad je výraznější. Máte někdo zkušenost s tím, jestli má nějaký valný význam odstraňování výhonů napadených monilií? Nebo naopak - když tento výhon neodstraním, většinou se v dalším roku jeho stav ještě zhorší. Je však řešením jej odstranit? Nebo jediná možnost je trocha si pojedovatit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 2.4.2016 21:19

Nemyslím si, že máte broskev napadenou Monilií laxa, či jiným kmenem této houby. Monilie musí nejprve napadnout bliznu pestíku a přes pestík a semeník se dále šíří do letorostů i staršího dřeva. Příznaky napadení jsou brzy zřejmé. Květy vadnou, zasychají a s nimi i letorosty. Často to vypadá, že to způsobil mráz.
Monilie nejčastěji napadá meruňky a višně. Na Moravě třeba švestky, v některých lokalitách to můžou být i broskvoně, či další peckoviny.

Spíš si také myslím, že v tomto případě by mohlo jít o suchou skvrnitost, synonym. dírkovitost, listů peckovin, způsobenou houbou Stigmina carpophila. Z těchto obrázků se to však poznává těžko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Dave3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 220.132 (?), 5.4.2016 8:34

Dobrý den, děkuji za info a souhlasím s Vámi. Pravděpodobně to je suchá skvrnitost. V článcích o monilii opravdu není žádná zmínka o skvrnách na výhonech. Nepamatuji si však, že bych viděl nějaké projevy skvrnitosti na listech, jenom byly poněkud žlutší. Letos to budu sledovat.

Zatím jsem se však nikde nedozvěděl, co s napadenými větvičkami - odstraňovat? Postřiky, pokud jsem to správně pochopil, účinkují na pupeny -> větvička tedy zůstane napadená, a může dál praskat. Na oné broskvi je jediná kosterní větev, co vypadá zdravě. Dvě slabší jsou beznadějné, ty ustřihnu. Tedy zbývají dvě kosterní větve, z toho jedna je zdravá, a přemýšlím, zda už při řezu počítat s budoucím odstraněním té napadené -> na té zdravé ponechat výhony rostoucí dovnitř koruny.

To samé řeším i v případě švestky Katinka. Na jedné kosterní větvi je dominantní větev napadena, má obdobné skvrny a asi to bude letos praskat. Tak bych jí tu sílu převedl na jinou, zdravou větev. Je v tom však nějaký valný smysl? Postřiky se pokusím nějaké provést, ale to je jen prevence, není to řešení již napadených.

A k těm obrázkům - pořídit jiné? Nebo musejí být z vegetačního období?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 6.4.2016 9:34

V podstatě uvažujete správně. Už při současném řezu uvažovat o tom příštím. Napadené větvičky se nemusí vždy odstraňovat celé, stačí ta část, která je napadena nejvíce.
Silnější větve je nejlépe odstranit či sesadit na nížší rozvětvení v létě, hned po sklizni. Pro tyto účely je dobré v současné době si označit místa budoucího řezu za vegetace, protože teď se to nejsnáze určuje.
Já si na to místo vždy uvážu kousek bílého provázku, lze to třeba i latexem používaným k zatírání řezných ran.

Foto pořízené za vegetace by, samozřejmě, pomohlo více k určení příčin nemoci.
Jako prevence proti napadení (jakoukoliv houbou) je včasné a důsledné uklízení opadaných listů pryč ze zahrady už v průběhu vegetace.
Omezit napadení houbou Stigmina lze, podobně jako u kadeřavosti, postřikem peckovin na podzim pri opadu listů a v průběhu zimy, kdykoliv při teplotě alespoň 7°C a na začátku rašení měďnatým fungicidem, nejlépe v hydroxidové formě.

Během vegetace by na houbu Stigminu účinkovaly postřiky např. Horizonem, Delanem či Syllitem, ale toto se běžně nedělá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Štěpánka.3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 15.186 (?), 7.4.2016 17:37

Tak jsem o víkendu obhlídla výše zmiňovanou nektarinku (při minulém příspěvku jsem ještě nebyla registrovaná) a ta houba bude nějaká nezničitelná potvora. Schválně vypíši všechny postřiky, co ten stromek od loňska dostal (a moc se nehrozte, díky chemii byla po asi 6 letech konečně nějaká úroda, cca 3/4 metráku moc dobrých plodů):

22.2.2015 Kuprikol (kadeřavost)

3.3.2015 Sulka (kadeřavost)

11.4.2015 Horizon (moniliový úžeh - začátek kvetení)

18.4.2015 Champion (proti mrazu, stříkala jsem meruňky, tak jsem vzala i nektarinku)

7.5.2015 Talent (strupovitost)

16.5.2015 Syllit (strupovitost)

27.6.2015 Horizon (suchá skvrnitost)

21.11.2015 Kuprikol (suchá skvrnitost)

10.2.2016 Champion (kadeřavost)

20.2.2016 Syllit (kadeřavost)

A některé loňské letorosty jsou stejně zasažené. Budu muset všechno nakažené ostříhat, co tak pozoruji, nemocné letorosty v dalších letech neprospívají. Na zahradě jsem s sebou neměla foťák, tak přikládám fotky ustřižených větviček.






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 7.4.2016 19:40

Já nestih ani špric proti kadeřavosti, úroda cent...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 7.4.2016 21:36

Paní Štěpánko, není nezbytně nutné úplně všechny napadané větvičky odstraňovat.
U některých by pomohlo nožem(dobrá je žabka) opatrně odříznout napadené pletivo až na zdravé dřevo. Tato místa pak lokálně postříkat Championem v koncentraci 0,8% (lepší je použít místo postřikovače štěteček) a po zaschnutí ránu zamáznout vekovním latexem. Hlavně si také dejte záležet na odstranění toho klejotoku.

Já to u peckovin dělám tak, že po vyčištění postižených míst,  do malého množství latexu přisypu trochu měďnatého fungicidu, důkladně rozmíchám a postižené místo tím zatřu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika