Nektarinka - výsadba na podzim



bestluka - (10) - 250.229 (?) 
31.3.2019 21:09, zobrazeno: 4199x

Dobrý den. Zasadil jsem nektarinku na podzim - začátek listopadu, 400 m.n.m - Kladno, přes zimu jsem ji pravidelně zaléval, ještě nemá nalité žádné pupeny. Můžete mi prosím někdo poradit zdali to vypadá že nektarinka nepřežila zimu. Zkoušel jsem do stromu malinko říznout a pod kůrou je zelená, zvrchu to na první pohled vypadá že to má za sebou. Mám ji dát ještě šanci. Nerad bych čekal, pokud je zmrzlá, vysadil bych raději jinou. Nechci promrhat rok růstu Díky


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 31.3.2019 21:31

Mne sa zdá, že je už po smrti. Súdim podľa kôry na kmienku, tá vyzerá byť zvráskavená.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 180.97 (?), 31.3.2019 21:37

Na fotce stav stromku není dostatečně dobře vidět. Nevylučuji, že ještě obrazit může.

Ale: v každém případě není dostatečně ostříhaná. Pěstuje se jako stromek s kotlovitou korunkou se třemi (či čtyřmi) kosterními větvemi. Takže ji určitě podle toho ještě sestříhejte a postranní větvezastřihněte na nejnižší ven směřující pupen.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.124 (?), 31.3.2019 22:58
Bestluka: Na základe tejto fotky Vám nikto nedokáže povedať či je stromček živý alebo nie. Mal by už ale rašiť. To čo môžete spraviť, je čakať ďalej. To čo musíte spraviť, je korigovať nedostatočný povýsadbový rez (tak ako píše pán Josef.). V prípade nektarinky musí byť ten rez podstatne radikálnejší - ponechajte len 3-4 vetvičky a zastrihnite ich tak, aby na nich zostali len 2-3 púčiky. Zároveň Vám to viac povie o stave stromčeka (pri strihaní sledujte farbu a konzistenciu vetvičiek na reze). Možností ako rezať/strihať máte viac, jedna z nich je na fotke, ale založiť korunku môžete prípadne aj z vyššie položených vetvičiek (aj podľa toho aký chcete mať vysoký kmienok). Ak stromček nezačne rašiť do 10 dní, je možný pokus o záchrannú akciu, ktorá je ale už tak trochu krokom zo zúfalstva: stromček opatrne vybrať zo zeme, korene máličko rezom občerstviť a stromček ponoriť na 2 dni do vody, následne znovu zasadiť. Samozrejme, tento úkon nemá zmysel ak medzitým zistíte že ide o "soušku". IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
bestluka - (10) - 250.229 (?), 1.4.2019 20:11

Děkuji za rady. Nektarinka je málo ostříhaná, protože se mi některé větvičky nezdály, tak jsem chtěl počkat až uvidím, jestli nejsou některé suché. Jinak v příloze posílám snad lepší foto, nicméně se to fotí velice špatně. Zle se to zaostřuje.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
bestluka - (10) - 250.229 (?), 1.4.2019 20:13

Ještě jedno foto. Každopádně jsem pro jistotu koupil ještě jednu nektarinku a s touto uvidím


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 1.4.2019 20:33

Trocha Ste tú nektarinku pri výsadbe utopil. Miesto štepenia by malo byť cca 10 cm nad úrovňou zeme (to však nie je príčinou možného neujatia). Ak sa predsa len ujme, odkopte od podpníka zeminu a urobte okolo misku na vodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 212.49 (?), 1.4.2019 22:32

Taky se mi zdá že je utopená, ale na druhou stranu jestli je podnož broskvoň, tak není problém a nechal bych ji tak.

Nektarinka z podzimní výsadby musí teď už rašit. Taky jsem letos tak dopadl, z podzimu 50% KO, ale to už jsem sadil napůl sušky z přepravy.

Nový stromek byla dobrá volba. Ale ten podzimní ještě nechejte, třeba se některé očko probudí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 78.117 (?), 2.4.2019 14:44

Vypadá, že je kaput. Za ní rostoucí broskev?? je již v květu. Ale na podzim sazené stromky se dle mé zkušenosti   probouzejí po zimě pomaleji. Zkusil bych nehtem odškrábnout z větvičky kůru. Pokud je pod odškrábnutím zelená vrstva, pak by se mohla probudit. Pokud pletivo bude bílé- je mrtvá- uschlá.
IvanHorseman

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 2.4.2019 15:14

...probouzejí po zimě pomaleji.

Mám tady broskvoň na nějaké bulharské slivoňové podnoži, která se po podzimní výsadbě probudila velmi brzo, a druhou na broskvomandloni, také na podzim zasázenou, která se brobouzí velmi pomalu. Pak tady mám starší broskvoně, co celé zaschly a tudíš vůbec nerašily, a pak ty co, vyrašily jen zdánlivě a budou také končit, takže to je celá škála případů. V minulém roce jsem koupil a zasadil na jaře kontejnerovaný South Haven a také to s ním vypadalo bledě. Nakonec vyrašil o dost později. Nyní vypadá úplně stejně, jak v minulém roce touto dobou. Nechce se mu ani náhodou. Že uříznete kousek letorostu a je uvnitř zelený, nemusí ještě nic znamenat, ale pořád je to lepší, než kdyby byl hnědý. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika