Nektarinka Harko



Stránky: 1,  2,  3   
Kežlínková - (3) - 207.2 (?) 
14.5.2009 11:33, zobrazeno: 46022x

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Začátkem dubna jsem vysadila nektrarinku Harko a zatím nic nedělá, žádné lístečky nic, jen holé větve. Je něco špatně? Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 14.5.2009 11:43

 Je. Špatná bude asi ta nektarinka.
  Jako poslední pokus bych stromek vyryl, zkrátil mo kořeny - při tom poznáte, jestli jsou živé. Pokud ano, celý stromek pak ponořil na 2-3 dny do sudu s vodou a vysadil znovu. Ale moc šancí nektarince nedávám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 16.5.2009 22:36

Nezmiňujete se o tom, jak jste provedla řez korunky před sázením. Tak k tomu, co vám radí pan Vysloužil ještě zastřihněte větvičky na dvě očka a řezy zamázněte štěpařským voskem. K tomu po zasazení kmínek obalte nějakým savým hadrem (podlahovým, starými tepláky a pod.) a ten obal udržujte vlhký. Jestli už nebude pozdě. Přeji vám hodně štěstí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Kežlínková - (3) - 207.2 (?), 28.5.2009 11:16

Dobrý den, moc děkuji za rady. Stromek jsem zastříhla a ponořila na 4 dny do sudu, vyrašili lístečky. Zasadila jsem jí zpátky a doufám, že poroste dál. Děkuji Kežlínková

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 2.8.2012 10:42

Většina plodů kanadské nektarinky HARKO je už zralých. Podle "papírového" údaje o době zrání této odrůdy, je v předstihu snad víc, jak o 15 dní. To se zřejmě také projevilo na špatné odlučitelnosti pecky od dužniny. Přesto, že bych neřekl, že je strom přeplozený, tak hmotnost plodů středně velkých činí 80 gramů, největších, jen pouhých gramů 100. Na stromě je i množství menších plodů, než zmiňovaných 80 gramových. Jak je to možné? Zeptal by se svých podřízených herec Roman Skamene v Tankovém praporu. Odpověď zní, nevím. Chuť plodů je navinule sladká, až sladká, odpovídajícím způsobem specificky aromatická (nektarinky). Prostě, "nechají se jíst". Letošní rok se podařilo chemicky zažehnat strupovitost a moniliovou hnilobu.

nektarinka HARKO (1.8.2012)
nektarinka HARKO (1.8.2012)
nektarinka HARKO (1.8.2012)
nektarinka HARKO (1.8.2012)
nektarinka HARKO (1.8.2012)
nektarinka HARKO (1.8.2012)
nektarinka HARKO (1.8.2012)
nektarinka HARKO (1.8.2012)
nektarinka HARKO (1.8.2012)
nektarinka HARKO (1.8.2012)
nektarinka HARKO (1.8.2012)
nektarinka HARKO (1.8.2012)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 3.8.2012 16:00

Pro pěstování právě této odrůdy nektarinky jsem se rozhodl kvůli údajně značné odolnosti vůči chorobám a mrazuodolnosti. Stala se velmi populární a mají ji prakticky všude k dostání. Donedávna ji nabízeli i v Holovousích, jako jedinou u nich volně prodejnou nektarinku na podnoži St.Julien. Můžu jen říci, že se musí chemicky ošetřit jako každá jiná nektarinka. Rozdíl je snad jen v tom, že pravděpodobně v menším rozsahu. Přesto mě překvapila její menší velikost. Popularizátor pan Tomáš Ján uvádí její velikost jako střední. Nevím jakou zkušenost s ní máte Vy, ale nelákaly by Vás velkoplodé, kvalitní, pozdní odrůdy jako třeba Venus nebo Orion?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 183.140 (?), 10.8.2012 21:26

Zdravím. Po delších zkušenostech s odrůdou Harko musím konstatovat, že se opravdu musí ošetřit jako jiné nektariny, jak tvrdí p. Petr. Hlavně její velikost hodnotím ne jako střední, jak se píše v publikacích, ale malou. V zahraničí (Itálie, Rakousko, Francie) s ní jako s trržní vůbec nepočítají, právě pro to, že je malá, ačkoli je chutná a odolná mrazu. Tena mi přijde větší, i když je ranější, a je taky chutná. Velké odrůdy (Big Top, Venus a Orion) jsou dost náročné na teplo a taky vyžadují chemii- pokud neoželíte strupovitost a náchylnost na monilii. Přesto u nás v nižších polohách (do 300m) můžou taky fungovat, ale dozrávají až v září. d

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 11.8.2012 18:19

Tenu už mám zasazenou a je možné, že Harko zcela nahradí. Velké nektarinky jsou velice lákavé, ale nevím jestli mě jejich teplomilnost od pěstování zcela neodradí. Myslím tím třeba ty zmiňované Venus, Orion, Big Top.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 27.3.2013 10:03

Zajímalo by mě, v jakém podnebí, a v jaké nadmořské výšce šlechtí odrůdy z Harrowu, protože skoro vše co pochází odtamtuť je synonymem pro mrazovou odolnost.

Je to zajimavá odrůda to Harko, a vůbec by mě nevadila menší velikost plodů z už známých důvodů, ba právě naopak.Musely by se dosti protrhat, a možná to je důvod pane Petře, že Vám po prvních úrodách stromek na St julienu přeplodil, a kvalita plodů byla jen "no dá se jíst".

Pro její deklarovanou výbornou chuť, odolnost bych si ji vyzkoušel už pro to, že pochází z Harrowu, ale musel bych jít na jistotu.Celočervená barva plodů je moc lákavá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 27.3.2013 11:56

V minulém roce bylo plodů na Harku tak středně až méně. Některé byly i větší, ale pro mě to byla stále velikost velmi slabá. Viděl jsem u Prahy na stromech mnohem větší plody. Chuťově byly plody nevyrovnané. Od výborných až po mdlé. Jak psal david, tak jsou v prodeji nektarinky z mnohem většími plody. Ale tuto estetickou záležitost bych přežil, ale ta nevyrovnaná chuť mě prozatím zklamala. Ale je to všechno podle mě ovlivněné deštěm a studenějším počasím. Hodně srážek chuť vždycky rozředí. Kupované nektarinky mohou být výborné, ale také i mdlé, tam to bude asi přílišným podtržením, prototože jsou plody vždycky "žurnálového" vzhledu. Jak jste si mohl všimnout v článku o Regině, pan Tomáš Jan vyzdvihoval broskve s tenkou a hladkou slupkou, které by mohly nahradit mnohem na pěstování náročnější nektarinky. Takovými odrůdami by mohly být právě odrůdy Royal Glory a spol. včetně Symphonie, kde by mohla být "pokroková" i pevnost a konzistence dužniny. Já si pod tím představuju to, že tyto odrůdy po dozrání tak rychle neměknou. Což jistě uznáte, by byl velký pokrok.
 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika