Nádory - klejotok



romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 53.50 (?)
15.12.2008 13:28

Nevidím to tak jednoznačně jako pan 76.122. Je dobré odstranit příčinu, ale rána s klejotokem o velikosti 15x4 se bez pomoci nezhojí nebo alespoň ne tak rychle, aby se v zeslabeném neošetřeném kmeni neobjevilo něco dalšího. Pepíku, jen podle toho co líčíte bych dřevo čisté neodstraňovala. Odstranit je třeba vše napadené, AŽ na čisté dřevo.Nevím, zda si rozumíme. Nicméně, když to uděláte a celý ten otvor pak krásně zamažete tím balzámem, tak ani sníh ani déšť nebudou ošetřené ráně vadit a kašovitý rosol se trvořit nebude. Rána budechráněna i před zavlhnutím. Stejně máte dvě možnosti: zkusit to nebo nechat pozvolna strom odejít. Je to na Vás. M.R.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 136.34 (?), 13.12.2008 19:54, zobrazeno: 28606x

Větve mám na několika místech trochu zploštělé a po jedné starně roztržené, cca 15 cm délky,4 cm šířky..Větev je jakoby "rozvalená".Uprostřed rány je suchý střed větve, po krajích se tvoří zával.Z okolí vytéká klejotok, za zvýšeného přísunu vláhy za dešťů je klejotok řídký rosol a roste před očima.V září/říjen ořežu odumřelou kůru, ránu oškrabu, očistím.Vytřu octem.Pak jemně zapráším novozirem nebo acrobatem.Zatřu latexem.Nyní po prvních sněhových přeháňkách se na takto ošetřených ranách a v okolí opět začíná tvořit rosol klejotoku.Dá se stím dělat ještě něco jiného?Děkuji za rady.Pepík

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 185.138 (?), 14.12.2008 0:38

A na jaké dřevině to je?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 136.34 (?), 14.12.2008 13:13

Na broskvoni, proto jsem dotaz zadal do fóra BROSKVONĚ.Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 185.138 (?), 14.12.2008 15:52

Pardon, přišel jsem přes rozcestník a tohle přehlédl.

Zásah je lepší dělat v době rašení, díky míze se snáz hojí. Ve vegetačním klidu bych do ní nezasahoval. Příčinou může být těžká, mokrá půda, řez ve špatné době a odrůdová náchylnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 86.120 (?), 14.12.2008 20:21

Mám jinou zkušenost. Klejotok na broskvoních ošetřuji bez ohledu na roční dobu ihned, když je to třeba. Jak jsem již na několika místech uváděla, ránu je třeba vyříznout až na dřevo, dokonale začistit a zatřít stromovým balzámem-není třeba s ním šetřit. Pro tuto dobu existuje zimní varianta, která se používá při nízkých teplotách a vlhku. Své broskvoně jsem takto silného klejotoku zbavila a nyní sem tam, za rok, za dva ošetřím jen občasnou nepatrnou ranku. Tak hodně zdaru. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 86.120 (?), 14.12.2008 20:33

Jen chci ještě dodat, protože teď jsem si všimla, že jste psal -"seškrábu"-...Skutečně vyříznout a radši víc než méně, aby zbylo čisté dřevo v hloubce otvoru a čistě zaříznutá zdravá kůra v po jeho okraji. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 76.122 (?), 14.12.2008 20:43

Samotné odstraňování těžko klejotok zastavilo, spíš zmizela příčina.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 136.34 (?), 14.12.2008 21:23

To suché dřevo, které tvoří jádro větve, bych musel vysekat dlátem a udělat dutinu.Zbyla by cca 15-20mm tlustá stěna na 3/4 mezikruží.Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 53.50 (?), 15.12.2008 13:28

Nevidím to tak jednoznačně jako pan 76.122. Je dobré odstranit příčinu, ale rána s klejotokem o velikosti 15x4 se bez pomoci nezhojí nebo alespoň ne tak rychle, aby se v zeslabeném neošetřeném kmeni neobjevilo něco dalšího. Pepíku, jen podle toho co líčíte bych dřevo čisté neodstraňovala. Odstranit je třeba vše napadené, AŽ na čisté dřevo.Nevím, zda si rozumíme. Nicméně, když to uděláte a celý ten otvor pak krásně zamažete tím balzámem, tak ani sníh ani déšť nebudou ošetřené ráně vadit a kašovitý rosol se trvořit nebude. Rána budechráněna i před zavlhnutím. Stejně máte dvě možnosti: zkusit to nebo nechat pozvolna strom odejít. Je to na Vás. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 76.122 (?), 15.12.2008 14:53

Romilo, s čím co jsem napsal tedy nesouhlasíte?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika