Mladé broskvoně - fleky na letorostech



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 28.50 (?) 
18.3.2021 17:14
Loni jsem opravdu podzimní postřik mědí nestihl, byly jiné povinnosti a pak už zase nebylo počasí. Postižené části vyřežu, mandloň zkusím zbavit starých plodů.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 18.3.2021 21:20

Vyzkouším Dithane a Talent.....

Talent by spíše pomohl mně proti suché skvrnitosti listů peckovin, respektive proti skvrnám na letorostech, které ale nepředstavují takovou hrozbu, jako rakovinné odumírání větví peckovin (fotky pana hugovotra) na které Talent nezabere. Tam je potřeba po opadu listů použít ten Champion. Proti skvrnitostem je registrován i Syllit (na Slovensku), takže jsem rád, že ho mám. Je jak na kadeřavost, tak proti skvrnitostem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 33.231 (?), 20.3.2021 8:32

Je zajímavé, že dříve se toto napadení neprojevilo. Stejně tak suchá skrnitost. Loni po dlouhé době broskve pořádně porůstly. Je k zlosti, že teď budu muset většinu nových přírustků odstranit.

Před měsícem jsem postříkal vše Kuprikolem (80g/12l), příští týden zopakuji měď a po oteplení aplikuji Sulku, Poté na skvrnitost Dithane.

SUCHÁ SKVRNITOST LISTŮ A ODUMÍRÁNÍ PUPENŮ BROSKVONĚ A SKVRNITOST BROSKVÍ (Stigmina carpophila)

Projev napadení/poškození:

Napadená pletiva postupně zasýchají, mezi zdravým a napadeným pletivem se vytváří oddělovací vrstva a odumřelá pletiva vypadávají. Silně napadené listy žloutnou a předčasně opadávají. Napadené pupeny neraší. Okolo odumřelých pupenů vznikají oválné nekrotické skvrny. V blízkosti odumřelých pupenů, zejména za deštivého počasí silný klejotok. Při silném napadení mohou odumírat celé plodné větévky. Na plodech vznikají nejdříve drobné červenofialové skvrny, které se zvětšují do velikosti několika milimetrů. Později skvrny šednou, avšak zůstávají trvale ohraničeny červenofialovým lemem. Pokud se skvrny spojují, vznikají různě velké nekrotické plochy. Při silném napadení dochází k deformacím a praskání plodů.

Ekologie:

Patogen přetrvává v napadených pupenech a větévkách, méně často na napadených opadlých listech. K infekcím pupenů dochází především na podzim (po opadu listů), pokud trvá deštivé a teplejší počasí. Infekce mohou nastat i za teplého a deštivého počasí v průběhu zimy a v předjaří. Konidie klíčí již při teplotě 2 – 4°C (optimum 18 – 21°C), podhoubí patogenu se rozrůstá jíž při teplotě 4°C. K infekcím mladých plodů a listů dochází za deštivého a teplejšího počasí, již od 2 – 3 týdnů po odkvětu. Listy mohou být napadány za příznivého počasí pro patogen až do srpna.

Ochrana:

Pokud jsou na podzim v období po opadu listů příznivé podmínky pro patogen je zapotřebí ohrožené porosty ošetřit měďnatým fungicidem. Ošetření je současně účinné i proti kadeřavosti broskvoně. Vyskytnou – li se v průběhu zimy delší teplé periody je vhodné ošetření opakovat.  Jarní infekce pupenů omezuje základní ošetření proti kadeřavosti broskvoně. Všechna tato ošetření omezují zdroje infekce pro napadení listů a plodů. Proti skvrnitosti plodů a suché skvrnitosti listů se ošetřují ohrožené výsadby poprvé 2 – 3 týdny po odkvětu. Pokud jsou dlouhodobě vhodné podmínky pro šíření choroby, ošetření se 2 – 3x opakuje v intervalu 10 – 14 dnů.

Fungicidy povolené pro hobby použití - doporučujeme: Dithane DG Neotec.Ostatní: Optikombi broskev, Talent.

Citace - www.dvorakasyn.cz

Suncrest - 3 roky od výsadby
Suncrest - 3 roky od výsadby


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 20.3.2021 11:31

Jak to vypadá, tak podzimní postřik Championem po opadu listů, začal dobře působit proti rakovinovému odumírání větví peckovin, nikoliv proti suché skvrnitosti peckovin (Stigmina carpophila.). Ale nezdá se, že by fleky na letorostech od suché skvrnitosti působily nějaké zvláštní potíže. I přesto, že v minulém roce pršelo více, než jindy, žádných děravějících listů jsem si nevšiml. A pokud byla nějaká fialovočervená krupice někde na plodech, tak minimálně.  Byly v minulosti mnohem horší roky. Projevy rakovinového odumírání větví peckovin (Pseudomonas syringae) mají podobné projevy jako moniliový úžeh peckovin (Monilia laxa). Lze je lehce zaměnit. 

Suchá skvrnitost na letorostu
Suchá skvrnitost na letorostu
Rakovinné odumírání větví peckovin
Rakovinné odumírání větví peckovin
Rakovinné odumírání větví peckovin
Rakovinné odumírání větví peckovin
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 21.3.2021 8:32

Všechny černé části letorostů s rakovinou vyřezat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 23.3.2021 11:08

Ty poslední fotky, pane hugovotře, jsou pro mě focené moc zdaleka. Perfektní je ta první fotka ze 17.4. 2020 a vynikající je fotka ze 17.3. 2021. Přesně tyhle příznaky se mně po podzimním postřiku Championem na jaře už neobjevily, nebo jen minimálně,, takže by se mělo jednat o rakovinu, ale přít se o tom s nikým nebudu. Všechno, co bylo napadené, je třeba vyřezat a na podzim nezapomenout provést ten postřik Championem. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 31.193 (?), 23.3.2021 15:13

Děkuji pane Petře. Vyřežu co budu muset a chemicky ošetřím. Podle průběhu zimy by se měl údajně postřik mědí opakovat i v jejím průběhu, ne jen jeden postřik koncem listopadu.

Na jiném sadařském fóru mi byly doporučeny tyto přípravky:

ALIETTE BORDEAUX
Účinná látka
fosetyl-Al - 250 g
oxychlorid mědi - 250 g

ALIETTE 80 WG
Účinná látka
fosetyl-Al - 800 g

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Geronimo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (388) - 1.200 (?), 23.3.2021 15:34

Aliette a Aliette Bordeaux jsou systémové fungicidy takže jejich použití připadá v úvahu jen ve vegetačním období, ještě lze použít mix Talent + Dithane.V období dormance pomáhá pouze měď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 18.11.2021 20:08

Dnes jsem provedl preventivní postřik po opadu listů Championem. Situace v projevech choroby byla v tomto roce více než dobrá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Geronimo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (388) - 1.200 (?), 20.11.2021 14:57

Dnes byly ideální podmínky pro podzimní postřik Championem bezvětří 11°C.Odpoledne jsem ošetřil všechny ovocnany na zahradě koncentrací 40 gramů na 10 litrů vody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika