Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Broskvoně > Očkování / roubování broskvoní

Očkování / roubování broskvoní

host - xxx.xxx.168.103 (?)
12.1.2019 13:58

Springcrest naroubovaný kopulací na broskvoňový semenáč před 11 měsíci a připravený k výsadbě. Walter

Obrázky:
Očkování/roubování broskvoní
Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

host - xxx.xxx.58.118 (?)
28.12.2010 18:50, počet návštěv: 81134
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)
Prečo sa broskyne len očkujú a nevrúbľujú?
Připojit reakci   

host - xxx.xxx.180.2 (?)
28.12.2010 20:09
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Protože rouby nepřirůstají a očkování jde velmi snadno. Pokud jste letos očkoval, tak v příštím roce budete mít hotový stromek s korunkou z předčasného obrostu. Ale četl jsem článek od člověka, ten s roubováním měl úspěch. Ale to už je dávno.

Připojit reakci

28.12.2010 20:13
Ale prečo vrúble neprirastajú?
Připojit reakci

host - xxx.xxx.255.178 (?)
28.12.2010 21:02

Já to skusil měl jsem nenarašeny roub z koupeneho stromku. Zbyl mi po zakraceni korunky při výsadbě.Vrouboval jsem ho na jednu kosterní větev lonskeho semenáče normálně přirostl asi 30cm.Jestli se na jaře probudí a poroste odstranim ostatní větve a budu se snažit z nějvypěstovat normální korunku.Pokud si vzpomenu určitě napíšu jak to dopadlo. JJM

Připojit reakci

vyslouzil (16888) - xxx.xxx.65.50 (?)
2.1.2011 10:52

Ale prečo vrůble neprirastajú?

To nevím, to se jích asi musíte zeptat. Ony zřejmě přirůstají, ale ne tak často a tak dobře, aby se to vyplatilo dělat.  Proto se v praxi jen očkují.

Připojit reakci

Mimmo (1612) - xxx.xxx.66.105 (?)
2.1.2011 12:50

Kůra broskvoní regeneruje asi hůře než u jiných dřevin. Myslím, že by (zdřevnatělý) roub se zelenou pokožkou mohl dobře přirůst k podnoži jen v místě zelené pokožky.

V době, kdy se nejčastěji venku roubuje jsou už broskvoně příliš narašené a to by mohl být další problém. Sám jsem řezal rouby v listopadu, ale nakonec jsem podnože načipoval (naočkoval). Ještě mám pět podnoží na pokusy, ale nechci je zničit. Jaký způsob roubování byste k experimentu doporučili? 

Připojit reakci

Milan Boštička (161) - xxx.xxx.119.49 (?)
2.1.2011 12:42

Pro hosta 58118.    Nemusíte se roubů ptát proč nepřirůstají, já Vám to povím. Broskvoň lze bez problémů roubovat, jako například meruňku, ovšem je velký problém s uchováním roubů. Většinou odeberete roub a on už je částečně narašen (byť je to v zimě) a podnože ještě spí. Proto se například více daří odříznout roub ze zjara koupeného stromku, který byl vyorán na podzim a je vůči podnoži takzvaně zbržděn. Rovněž mám vyzkoušeno roubování na podzim podobně jako ořešák. Čili při roubování broskvoní je nutno vždy zajistit aby podnož byla v tahu a roub naopak opožděn, což není vždy jednoduché. Další nevýhodou při roubování je náchylnost na kleotok v místě roubování při nedokonalém srůstu. Toto jsou nevýhody které upřednostňují očkování, které je u broskvoní rychlé a bezproblémové. Pokud se však rozhodnete broskvoně roubovat, musíte dodržet výše popsané. Roubovat doporučuji tzv. v ruce a v momentě kdy stromek budete sázet na stanoviště, tak ho zasaďte asi tak pět až deset centimetrů pod místo roubování. Dalším zajímavým množením je řízkování broskvoní, které je rovněž zajímavé, ovšem pracné. Toto vše by si měl každý zahrádkář vyzkoušet, aby se mohl opřít o fakta a nemusel naslouchat klávesovým blafalům, kteří velmi často nepochopí výklad v pomologii a píší zde slušně řečeno nepravdy a velmi často poznatky druhých presentují jako svoje vlastní.  S pozdravem Milan Boštička

Připojit reakci

host - xxx.xxx.220.186 (?)
27.8.2013 16:32

Protože potřebujete právě jedno očko pro zapěstování krátkého kmínku a tři až pět výmladků pro základ kotlové korunky.

Letní roubování má o trochu menší úspěšnost, ale o hodně více práce. Očko můžete vzít z letorostu silnějšího než podnož a nic se neděje (dokonce to mám radši) ale při roubování by to byl neřešitelný problém.

Buď by Vám slabé podnože musely zůstat o rok déle ve školce, nebo by jste měl málo vyzrálé vršky letorostů a tím nižší úspěšnost.

Roubování jarní (a očkování na bdící očko) je nemožné pro namrzání srůstového kalusu..

Připojit reakci

2.1.2011 13:38
Kvalifikovaná odpoveď... ďakujem, pán Boštička.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.65.50 (?)
2.1.2011 16:24

Podle mojich zkušeností nejsou broskve prodávané na jaře zabržděné.  Očka pučí a mají lístečky. Roubovat s nima se nedá. Zato se dá roubovat zeleným roubem rovnou ze stromu

Připojit reakci

Milan Boštička (161) - xxx.xxx.119.49 (?)
3.1.2011 10:00

Ano záleží ovšem kde byly přes zimu uskladněny. (zateplená hala atd) Jinak řečeno "rouby musí být vhodné pro roubování" a to je ten problém.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.183.140 (?)
23.1.2011 21:28

souhlasím, jako školkař mohu potvrdit, že pokud se obeberou rouby na podzim nebo ze uachlazeného materiálu, vyzrálé, z bazálních částí letorostů, nenarašené, tak jsem takto rouboval x zajímavých odrůd ze zahraničí na broskvový semenáč, dokonce koncem února venku, jako třešně a mohu říci, že výsledek byl skoro 100%.předesílám- neroubovat do tzv. vrcholových měkkých nebo namrzlách částí podnože nebo namrzlé rouby s vypadávajícími pupeny, což se po tuhých zimách stává.

Připojit reakci

8.1.2011 14:13

Na stromě už mi pupeny pukly a na roubování bych je neriskoval. Přitom bylo v prosinci dost chladno. Dříve odebrané rouby jsou ještě dobré. (Nakonec jsem v březnu použil ty čerstvé).

Obrázky:
Foto z 6.1.2011
Foto z 6.1.2011
Roubovanec
Roubovanec
Připojit reakci

Mimmo (1612) - xxx.xxx.64.58 (?)
27.8.2013 18:36

Možná je jarní roubování a očkování na bdící očko u broskvoní neobvyklé, ale já obojí už pár let dělám a nemám s tím problémy. Pokud mám dost roubů, tak je roubování vhodnější metoda než Forkertovo očkování. Letorosty pak o něco rychleji rostou a mohu si ten nejlepší vybrat. Rouby používám zásadně jen čerstvé (max. týden až dva v ledničce) a rouby i místo štěpování musí být plně hydratované. Některé broskvoně-podnože jsou při podzimním přesazování na jaře vyschlé a dají se proto štěpovat jen dole. Samozřejmostí je dvoutýdenní zakrytí roubu fólií nebo sáčkem a nepřekrytí Forkertova očka páskou. Rouby řežu asi s pěti očky a centimetrovým čípkem nezatřeným voskem. Čípek odstraňuji po vyrašení horního pupenu a řez obvykle až pak zatřu balzámem. Myslím, že používání štěpařského vosku na roub jakékoliv dřeviny pod fólií je ztráta času. Ale to je věc názoru. A teď důvod: jarní štěpování broskvoní není samoúčelné. Pokud se mi zdá, že jsou podnože ještě v řijnu moc tenké, mohou být v březnu už přijatelné. Naopak, i přerostlé podnože, nevhodné v září na očkování do Téčka, se na jaře dají dobře roubovat sedélkováním, plátkováním nebo kopulací. V srpnu očkuji nerad. Pupeny teď nejsou ještě dobře diferencované a naočkovat květní pupen je jen na zlost.

Připojit reakci

babra (11) - xxx.xxx.32.73 (?)
4.4.2014 22:28

Kdy zhruba provádíte jarní roubování broskvoní? Máte zkušenosti s delším uchováním roubů?

Připojit reakci

m3f (5597) - xxx.xxx.133.163 (?)
17.1.2014 11:02

Chtěl bych si namnožit odrůdu broskvoně která se mi velmi líbí ale nevím "čích je". Nikdy jsem stromky nerouboval ani neočkoval a tak pídím po informacích. Tohle video - Peach tree grafting - mne zaujalo a tento postup by se snad dal použít (mimo příp. odčkování) na odkopky švestky nebo mandloně které mám již domluveny. Co vy na to?

Připojit reakci

babra (11) - xxx.xxx.32.73 (?)
4.4.2014 22:33

Máte někdo zkušenosti s delším uchováním roubů broskvoně v ledničce? Chtěl jsem zítra roubovat a zjistil jsem, že rouby odebrané v polovině února jsou totálně mrtvé, v celém průřezu hnědé, seschlé, přestože na povrchu dostatečně mokré, očka upadávají. Kde jsem udělal chybu? Při odběru byly rouby zdravé, v řezu zelené a silnější než tužka.

Připojit reakci

5.4.2014 3:38

Zimní rouby broskvoní se nedají podle mého názoru skladovat. Přesněji řečeno, nikdy se mi nic nechytne ze zimního roubu staršího dvou týdnů. Pletivo ušlechtilých broskvoní je odlišné od jiných dřevin a jedinou chybou je tedy jejich skladování. Zelené řízky podnožových a vinohradnických broskvoní se dají skladovat lépe a občas zakoření i bez jakékoliv péče. Dokonce i letní rouby ušlechtilých broskvoní vydrží v ledničce déle než zimní. Jejich tracheje rozvádějí mízu bez problémů. Tracheje plně zdřevnatělých broskvoní způsobují i známé hydratační problémy při podzimní výsadbě (není to jen otázka špatné regenerace kořenů). Začátkem března jsem doočkovával broskvoně čerstvými očky a to fungovalo dobře. Čerstvé rouby jsou také jedinou volbou při jarním roubování broskvoní.

Připojit reakci

vyslouzil (16888) - xxx.xxx.102.201 (?)
5.4.2014 9:02

Oba přispěvky, které napsal Mimmo (i ten z koňského července) mají   velkou vypovídací hodnotu a vysvětlují otázky, na něž jsem neznal odpověď. Díky za ně.

Připojit reakci

Tondaa (78) - xxx.xxx.253.34 (?)
5.4.2014 17:33

slýchávám - a čtu tady,... že se roubuje na mirabelán či trnku. Je nějaké omezení nebo riziko při očkování broskví na semenáček meruňky??? děkuji

Připojit reakci

5.4.2014 18:19

Na meruňku se dá broskvoň štěpovat snadno. To je však jen afinita. Kromě mladých výpěstků nemám zkušenost, co to dělá později. Mám např. na mysli hnojení. Broskvoň potřebuje mírně kyselejší půdu, více vlhkosti a dusíku. Meruňka vyžaduje neutrální reakci půdy a více draslíku i vápníku. Takže ještě jednou: určitě se to chytne, ale pěstování bude vyžadovat více přemýšlení než vyzkoušená kombinace broskvoň na broskvoni.

Připojit reakci

babra (11) - xxx.xxx.73.68 (?)
7.4.2014 22:52

Děkuji Vám za cenné rady. Chtěl jsem právě naroubovat, tedy spíše naočkovat na jižní stranu meruňky, protože jsem se kdesi dočetl, že broskvoň na meruňce je dlouholetá a více odolává mrazu. Ač mám zahradu ve 196 n.m., je ze severu nechráněná a broskvoně mi do 10ti let odcházejí - vymrzají celé větve ze severní strany. 

Nakonec jsem po řezu své broskvoně (semenáč) našel asi 5 nenarašených oček a tato jsem zkusil naočkovat na onu meruňku, tak si alespoň ověřím techniku očkování. Meruňce dám hned po opadu plůdků pořádný řez, aby vyrazily níže posazené vlky a zkusím znovu očkovat v srpnu - tentokrát rouby nebudu skladovat déle jak týden a použiju je hned jak je přivezu od známého. Máte zkušenosti s letním očkováním broskvoní?

Připojit reakci

Mimmo (1612) - xxx.xxx.65.132 (?)
8.4.2014 18:08

Já očkuji až koncem léta a také Forkertem. V září už jsou na výhonech vidět typické trojpupeny, u nichž je vždy růstový pupen uprostřed. Neohlížím se moc na počasí. V srpnu se mi už stalo, že zvolené očko mělo jen květní pupen. Právě se mi totéž stalo u třešně.

Obrázky:
Broskev nedávno naroubovaná na meruňku
Broskev nedávno naroubovaná na meruňku
Třešňové očko jen s květy
Třešňové očko jen s květy
Meruňkové plody včera
Meruňkové plody včera
Připojit reakci

zahradkar43 (7) - xxx.xxx.29.202 (?)
1.5.2014 22:17

Ja som v auguste 2012 očkoval do marhuľového podpníka broskyňu a na jar 2013 očko dobre vyrašilo a na jeseň som presadil na trvalé stanovište. V 2014 stromček zakvitol a ná cca 4 plody. Robil som tak dva stromčeky len očko broskyne bolo vždy inej odrody. Myslím že s prihnojovaním by nemal byť problem lebo v sade mi rastú vedla seba marhule aj broskyne. Je to vlastne pokus.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.210.72 (?)
28.6.2014 21:16

Zdravím jaký je nejmenší možný průměr podnože pro očkování?

Připojit reakci

galloway pippin (1404) - xxx.xxx.179.38 (?)
28.6.2014 22:23

Já si myslím, že ani tak nezáleží na průměru podnože, jako na kořenech, které musí být schopny vyživovat připojené očko, aby přirostlo.Někteří autoři uvádí, že by podnož vhodná pro očkování měla mít nejméně sílu (grafitové) tušky.Při menším průměru podnože úspěšnost očkování klesá.

Připojit reakci

29.6.2014 10:15

Samozřejmě, že se někdy chytí i očko na tenčí podnoži. Jenže větší úspěšnost a bujnější následný růst je asi tak nad 8 mm v místě očkování. Vývoj kořenů obvykle odpovídá i vývoji nadzemní části.

Připojit reakci

Iroot (34) - xxx.xxx.105.243 (?)
2.11.2014 7:22

Našel by se někdo, kdo by mi naočkoval broskvoňový semenáč? Je to už vzrostlejší stromek o výšce přes 2m. Kmínek 4 cm a tak je mi ho líto vykopat. Raději bych ho využil jako podnož.

Připojit reakci

Standa_hk (5596) - xxx.xxx.220.138 (?)
2.11.2014 8:17

Dotaz jako házení hrachu na zeď a kamení do vody. Pokud nedáte polohu s přesností na 20 km, pak dobrovolníkovi zaplatíte jako náhradu cestovních výdajů více než stojí stromek ve školce. Dotaz jste položil navíc v naprosto nevhodnou dobu... Údaj o kmínku je naprosto k ničemu, broskve srůstají maximálně na dvouletém dřevě = z Vašeho dotazu bez fotky není patrné, kde se dvouleté dřevo nachází.

Doporučuji tedy nyní vykopat a na jaře koupit stromek nový.

Připojit reakci

vyslouzil (16888) - xxx.xxx.236.1 (?)
2.11.2014 9:22

Stromek takové broskvoně bylo snad možné přeočkovat v korunce, ale tak před 2-3 měsíci. Máte tři možnosti:
1. Počkat, jaké budou plody onoho semenáče. Možná Vám zachutnají necháte si stromek tak, jak je
2. Na jaře ho můžete hlouběji zmladit a v létě přeočkovat narostlé letorosty
3. Stromek vykopat a nahradit novým, jak radí SvK

Připojit reakci

2.11.2014 11:41

Já mám také ještě několik přerostlých semenáčů. Pokud je do konce listopadu nepřeočkuji venku Forkertem, tak je asi budu po vykopání v únoru roubovat v zimní zahradě (plátkování, sedélkování apod.) čerstvými rouby. Venku by to mohlo taky chytnout, ale to počasí je nejisté.

Připojit reakci

pata (108) - xxx.xxx.54.251 (?)
25.8.2015 19:46

Na popud zdejšího Mimma (díky) jsem letos na jaře poprvé rouboval broskvoně. Rouboval jsem plátkováním s dvojitým jazýčkem. (něco mezi anglickou kopulací a plátkováním). Musím podotknout, že táto metoda je účinnější, než anglická kopulace, kterou jsem doposud považoval za nej..!

Podnože byly broskvoňové od 18 do 22 mm. Rouby (kolem 5 – 6mm) byly 10 dnů staré, tolik potřebovala pošta aby mi je doručila z Polska.

Výsledky velmi pozitivní. Na fotkách jsou detaily srůstů třech štěpů. Musím zdůraznit, že to, čeho jsem se obával se nenaplnilo. Místa štěpování se pěkně srostly, výsledek je stejný jako u očkování a rouby rostly jako divé.
Beskydy, mrazová kotlina 400 mnm.

Obrázky:
Roubování broskve
Roubování broskve

Připojit reakci

Iroot (34) - xxx.xxx.105.243 (?)
2.11.2014 13:51

Rozšiřuji dotaz jako házení hrachu:

• Bydlím 10 km od Prostějova
  • Pro toho, kdo by naočkoval zajedu a dovezu jej  zas nazpět pokud to nebude přes půl republiky, tajně doufám, že se najde někdo poblíž
  • Nevhodná doba je, to je mi jasné perspektivně bych se chtěl domluvit na jaro příštího roku
  • Stromek dává zelené broskve střední velikosti, mírně natrpklé dozrávající koncem září
  • Připojuji foto
Obrázky:

Připojit reakci

galloway pippin (1404) - xxx.xxx.179.38 (?)
2.11.2014 19:23

Nikde nejezděte, stejně nikoho vhodného neseženete.Chce to nastudovat, nabrousit žabku/rybku/roubovák, a pořádně si říznout.Není to nic složitého.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.182.227 (?)
2.11.2014 20:13

Tak silný stromek bych neočkoval.Nasadil bych nový.Stojí do dvou stovek, vždyť víc projedete.Kousek vedle máte zasazený další a stejně byste měl stromky dost blízko sebe.Nový by to chtělo zasadit o kus dál.P

Připojit reakci

host - xxx.xxx.86.83 (?)
25.7.2015 20:40

proč neočkovat ideální stav na spodní čtyři větve naočkovat budoucí broskev v půli srpna a příští rok seříznout starý kmen a dalším rokem nebo do dvou let sklízet úrodu ODSKOUŠENO nejsem MIČURIN ale toto se opravdu stalo!!!

Připojit reakci

Pavel_CZ (243) - xxx.xxx.242.214 (?)
6.5.2016 21:10

Par poznatku z letosniho roubovani broskvoni (treba to nekomu pomuze/povzbudi). Rouby jsem dostal na zacatku ledna, nektere dokonce v prosinci. Rouby byly celou dobu v lednicce v ziplocovem sacku nastavene na +1 stupen. Mel jsem u nich navlhceny ubrousek, ktery jsem zhruba 1x do mesice menil kvuli plisni. Rouboval jsem na zacatku dubna v ruce, kdyz se zacaly nalevat pupeny, takze po 3-4 mesicich a zatim mam 80% uspesnost, pritom nektere broskve zacaly rasit az v poslednim tydnu. Pri roubovani pouzivam nuz na koberce (ten s vysuvnou cepeli) asi za 70Kc, takze nic specialniho. Rouby broskvoni rychle vysychaji, takze beru jako nutnost pouzivani parafilmu. Pouzivam ten s sirkou 1/2 palce - 1 Roll Parafilm Nursery Grafting Tape - Size 0.5"wide X 1080"long

Rouboval jsem kopulaci a cely roub jsem omotal do parafilmu vcetne casti podnoze asi 2 cm pod misto roubovani. Parafilm se da natahnout a krasne prilne na roub, cimz zabranite vysychani. Listy pres nej normalne prorostou, taze odpada starost s jeho naslednym odstranovanim jak to byva u beznych roubovacich pasek. 

Připojit reakci

vyslouzil (16888) - xxx.xxx.236.1 (?)
7.5.2016 21:24

Letos na jaře jsem očkoval broskvoně bdícím očkem. Roby jsem nijak speciálně neuchovával. Vzal jsem je ze stropmků, které se na jaře prodávaly a při výsadbě ostříhaly.Ujmutí je asi 60-70%, pokud se za ujmuté očko dá považovbat zelený asi 1,5cm výhonek. Forkertem, zavázané jen páskou, žádný parafín.

Připojit reakci

Walter (1273) - xxx.xxx.168.21 (?)
3.1.2018 13:11

zkusím se ještě zeptat, zda by nešlo uložit rouby broskvoní odebrané v tuto dobu do prostředí s teplotou pod bodem mrazu. Jinými slovy je možné zajistit nenarašení roubů skladováním při teplotě pod nulou? S ohledem na to, že v přírodě je odolnost jednotlivých druhů broskvoní ve dřevě, v pupenech, vcelku slušná.

Připojit reakci

Mimmo (1612) - xxx.xxx.17.10 (?)
3.1.2018 13:20
Je to, alespon bez parafinu, nemozne. Broskve se daji dobre roubovat i ockovat od unora do dubna vzdy jen cerstvymi rouby. Skladovane rouby mi vzdycky uvadly. Zkousel jsem mnohokrat a uz stare rouby zkouset nebudu. Cerstve rouby vsak nezkousejte pouzit od prosince do pulky unora. To je take malo efektivni bez ohledu na pocasi.
Připojit reakci

3.1.2018 13:28

Děkuji Vám za radu. I když se všeobecně broskvoně rozmnožují očkováním, přeci jen je tu několik pěstitelů, kterým se roubování povedlo, tak hledám cestu k tomuto úspěchu s vyvarováním se možných chyb.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.70.35 (?)
3.1.2018 18:06

Podařilo se to, nebo daří se to jen zkušeným pěstitelům s dlouhou praxí a se sklony k pokusničení, nebo výzkumné činnosti, takzvaný lidový výzkumník. Držte se toho co radí Bílek s Hanušem -citace: Broskvoně se většinou pěstují jako nízkokmeny, žřídkakdy ve vyšším tvaru. Výsledky s roubováním nejsou dobré, proto se v praxi jenom očkují.  - konec citace. Další poučení hledejte na You Tube, když si do vyhledávače zadáte - očkování broskvoní.  Když se tímto budete řídit, tak se vyhnete zklamání a velké časové ztrátě.

Připojit reakci

3.1.2018 18:43

Pro hosta 70.35: i když roubování se v praxi neužívá, skutečnost, že se to některým daří, beru jako výzvu k tomu, abych to zkusil také a ani váš příspěvek mě od mého úmyslu neodradí. Koneckonců všechno je jednou poprvé a je mi líto lidí, kteří raději nic nezkouší, aby náhodou neměli oslintané brady.

Připojit reakci

Mimmo (1612) - xxx.xxx.91.93 (?)
3.1.2018 18:06

Ve vašich klimatických podmínkách roubujte za teplého počasí čtyř až pětiočkovým roubem kopulací v březnu. Pupeny na roubu mohou (ale nemají) být silně zvětšené nebo i mírně narašené, ale bez listů. Roub zabalte po naštěpování na 3 týdny průhlednou fólií nebo sáčkem. Podnož by měla být dobře zakořeněná a roub pokud možno čerstvý. Chybu neuděláte. Je to snadné. Broskvoňové dřevo se dobře řeže. Pokud dosud moc neroubujete ani jabloně, nacvičte si řez na několika broskvoňových větvičkách.

Připojit reakci

3.1.2018 18:58

ještě jednou díky za pomoc. To zabalení naštěpovaného místa je zajímavé, v podstatě stejný postup jako při roubování citroníku. Co takhle zkusit kromě kopulace i roubování do rozštěpu například při silnější podnoži?

Připojit reakci

3.1.2018 19:49

Silnější podnože kolem 20 mm jsem rouboval "plátkováním". Tedy skoro jako kopulací, ale s umístěním roubu na okraj řezu podnože. Zabalení roubu je vhodné, aby roub nevyschl dříve než začne brát mízu z podnože. Rozštěp jsem u broskvoní nezkoušel. Ten používám u citrusů na jaře, růží v červnu a angreštů v srpnu, kde mi to vychází nejlépe.

Obrázky:
Růže v prosinci, roubovaná v červnu 2017 do rozštěpu
Růže v prosinci, roubovaná v červnu 2017 do rozštěpu
Připojit reakci

Walter (1273) - xxx.xxx.168.103 (?)
7.1.2018 20:24

a je vhodnější kopulace nebo angl. kopulace nebo je to fuk?

Připojit reakci

7.1.2018 20:44

Já mám u broskvoní vyzkoušenou kopulaci, sedélkování a plátkování a něco mezi těmito základními způsoby. Anglickou kopulaci sice umím, ale používám ji jen velmi málo (občas na angrešt). Myslím, že to není úplně fuk. U každé dřeviny nebo i odrůdy se některé způsoby nedaří a jiné jdou velmi dobře.

Připojit reakci

Mikeš13 (1807) - xxx.xxx.56.219 (?)
3.1.2018 22:04

Rouboval jsem někdy předloni jednu FM-3 anglickou kopulací na ZR a nevyskytl se žádný problém. Teď jen nevím, kdy to bylo - jestli na jaře nebo v létě. Zkusím pohledat nějaké záznamy.

Připojit reakci

5.1.2018 20:04

Tak dlouho jsem chodil kolem podnože až jsem to nevydržel a přirouboval jsem do ní dnes plátkováním jeden tenký roub. Pokud budete něco podobného v březnu zkoušet, nezapomeňte na potřebný přesah řezu roubu nad horní řez podnože, pupeny podnože a roubu proti sobě a kambium na kambium.

Obrázky:
Plátkování v nejméně vhodné době
Plátkování v nejméně vhodné době
Plátkování z druhé strany
Plátkování z druhé strany
Připojit reakci

JJM (54) - xxx.xxx.239.104 (?)
6.1.2018 20:57

Pro Waltera

Já měl s roubováním broskví větší uspěch než s očkováním, ale musel jsem se to naučit.Naučil jsem se to tady na foru.Musí se dodržet několik zasad a potom je uspěch zaručen.Řídil jsem se radami hlavně MIMMA tímto mu děkuji.

A-podnož semenač vysazuji do nadoby.

B-Tuto nadobu v předjaří přesunu do tepla, tímto si zajistím její narašení.

C-Tet mužu použít rouby čerstvé ze stromu.,protože rouby broskve odebrane a uskladněné rychle strácejí schopnost ujmutí a rustu.Dokazane vlastní zkušeností i tady na foru tady bylo vlakno.

D-nádobu po roubovaní a ujmutí roubu vynesu ven až když už nehrozí mrazy

takto jsem si narouboval odrudy o ktere jsem měl zájem ze svého okolí

hlavně mi šlo o strom ktery jsem zakoupil když mi bylo 17 let a ten strom pak plodil a rostl 35let a rostl by i dál kdyby se pod bohatou urodou při vichřici nezlomil.A hlavně při neuspechu se nenechat odradit.Já se snažil tu broskvon naočkovat 4 roky.Povedlo se to za pět 12. a letos se budu těšit na první urodu.Doufam že nezmrzne. 

Připojit reakci

driver240 (90) - xxx.xxx.56.93 (?)
7.1.2018 9:35

Dotaz?! 

Ad B) do jake teploty na narašení přesunout a hlavně na jak dlouho?

Ad D) po naroubování kam umístit? Pokojová teplota asi moc vhodná nebude co nebo ano? Sice suchý vzduch moc nepřidá (dát sáček), na druhou stranu sklep 5°C to to zase nebude srůstat a bude schnout roub. Tak asi něco mezi?

Moc dík za radu :-D

Připojit reakci

JJM (54) - xxx.xxx.239.104 (?)
7.1.2018 11:11

Moje zkušenost´.

Přenesl jsem semenače do místnosti 21stupnu na parapet okna.v unoru asi za deset dnu se pupeny podnože začaly zelenat. Provedl jsem roubovaní a nechal v mistnosti dokut nezačaly rouby rašit Vpodstatě až do doby kdy pominulo nebezpečí mrazu.Jeden rok jsem to uspěchal a přijate rouby mi spálil mráz.Takto jsem si narouboval malé množstvi stromku které jsem chtěl.Vychazím ze svych podmínek.Pan Mimmo tuším, to přenaší do zimní zahrady kde má teploty nižší a roubuje i v lednu.

Připojit reakci

7.1.2018 12:06

Dobrý návod, díky, právě jsem řešil to, že semenáčky mám ve stínu u zdi, kde raší později, zatímco rouby z plodících broskvoní mívám narašené více, tedy přesný opak, než je potřeba. Takže jich jdu hned pár přesadit, dokud počasí přeje.

Připojit reakci

Mikeš13 (1807) - xxx.xxx.218.8 (?)
7.1.2018 19:23

Proč tak složitě? Když už roubovat, tak kopulací třeba v únoru rouby přímo ze stromu.

Připojit reakci

7.1.2018 20:00

Jedním z důvodů pro roubování na místo snadnějšího očkování jsou přerostlé podnože. Roubování v kyblíku, má zase výhodu v tom, že se dá provádět i za velmi nepříznivého počasí a ve výšce očí aniž by se krátkozraký štěpař plazil po zemi. Určitou výhodou je i to, že se dá roubovanec odvézt na úplně jiné místo už třeba dva měsíce po naroubování. Samozřejmě to má i své nevýhody. Nedá se to aplikovat na velmi silně zakořeněné podnože a zabírá to místo v interiéru. Takže je to jen možnost, ne nutnost.

Připojit reakci

7.1.2018 20:03

Pane Mikeši, tímto způsobem, podle vás složitým, lze, zdá se mi, poměrně jednoduše dosáhnout toho, že podnož bude narašená víc, než roub. Je to zajímavá možnost u ročního semenáčku. Starší a silnější samozřejmě nechám na místě. Letos mám k pokusu jen 4 broskvové semenáčky. Semenáček ZR zrovna nemám žádný.

Připojit reakci

Mikeš13 (1807) - xxx.xxx.218.8 (?)
7.1.2018 22:03

Pane Waltře, ten způsob není tak složitý, jak se mohlo z příspěvku zdát, ale jednodušší se mi zdá právě ta kopulace. A narašení v zimních měsících nebude tak výrazná  (např. FM3 jsem rouboval 19. 3.). Je tu možnost i letního roubování tímto způsobem bez potřeby řešit narašenost. I když i ten zde Vámi probíraný způsob je jednou z možností. 

Připojit reakci

23.3.2018 20:04

zkusil jsem naroubovat 21.2. kopulací a angl. kopulací na semenáčky přesazené do květináčů do tepla a 2 po 1.měsíci vypadají takto. Tak snad se podaří.

Obrázky:

Připojit reakci

7.4.2018 8:42

Asi ano. Zatím jsou ještě v květináčích za oknem, Springcrest angl. kopulací.

Obrázky:

Připojit reakci

7.1.2018 20:28

Mimmo, moc pěkné fotky

Připojit reakci

16.3.2018 12:08

Takže i ty lednové a únorové rouby broskvoní jsou živé a začínají se probouzet. Všechny přežily minus 21 st., ale byly zabalené.

Obrázky:
Probouzející se roub
Probouzející se roub
Připojit reakci

18.4.2018 19:57

Vyrašený broskvoňový roub (štěpováno venku 5.1.2018).

Obrázky:
Broskvoňový roub
Broskvoňový roub
Připojit reakci

30.4.2018 13:47

Springcrest naroubovaný koncem února kopulací a anglickou kopulací

Obrázky:

Připojit reakci

31.5.2018 9:13

Naroubovaný Springcrest je teď už v zemi na přechodném stanovišti a zdárně roste

Obrázky:

Připojit reakci

31.5.2018 9:15

a ještě druhý

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.168.21 (?)
31.5.2018 18:21

A za tento, myslím si, úspěch chci poděkovat pánům Mimmo a JJK s jejich radami.

Připojit reakci

22.7.2018 22:31

Springcrest 5 měsíců po naroubování. Walter

Obrázky:

Připojit reakci

22.7.2018 22:36

detail srůstu kopulací druhého stromku po 5ti měsících. Walter

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.210.159 (?)
22.8.2018 15:46

Dnes jsem očkoval broskvové semenáčky jsou silné jen 3 milimetry, nechce se mi čekat ještě další rok. Máte někdo zkušenosti jestli očka na tak tenkou podnož přirostou?

Připojit reakci

22.8.2018 16:32
Obvykle se nechytnou. A co se nahodou chytne, neroste.
Připojit reakci

Standa_HK_ (1106) - xxx.xxx.248.19 (?)
22.8.2018 17:05

Pokud jsou podnože takto slabé, je lepší počkat na jarní termín.Stěpování (roubování/očkování) na bdící štěp má větší naději na úspěch.

Obecně, čím slabší podnož tím lépe je použít roubování kopulací. I ty nejtenčí letorosty, co se dostaly opadem listí do dormance jsou vyzrálé a připravené po srůstu ihned se probudit a vyrašit. U pozdněletního očkování nemusí být vhodně-malá očka ještě vyzrálá a tak pokud srostou s podnoží, zpravidla vymrznou. I v případě, že nevymrznou, semenáček dotčený očkováním se chová jako po poškození okusem (zvěří) a přednostně probouzí pupeny těsně nad kořenovým krčkem. Vznikne Vám pak koště nepoužitelné pro opravné štěpování.

SfK.

Připojit reakci

12.1.2019 13:58

Springcrest naroubovaný kopulací na broskvoňový semenáč před 11 měsíci a připravený k výsadbě. Walter

Obrázky:
Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Caldesi 20001715.1.201913116
Royal Gem 115.1.201991
Springbelle 413.1.20192336
Broskvoň Harnas 513.1.2019555
Stáří broskvoní713.1.2019706
Očkování / roubování broskvoní7312.1.201981135
Michaela, Early Redhaven, Earliglo187.1.201912958
Spring Lady 67.1.20193695
očkování broskvoní266.1.201939528
Royalvee 305.1.201913484
Broskvoň Regina 45.1.20192309
Avalon Pride 3027.12.201813393
Maria Bianca1425.12.20188720
Amsdenova1221.12.20189789
Postřik proti kadeřavosti5819.12.201858496
Broskvoň Symphonie4228.11.201834553
Nektarinka 1828.11.20185655
Halehaven2515.11.201811973
Broskev zrající po Krasavě11.11.2018384
Broskev mezi Redhaven a Cresthaven2931.10.20185135
Redwin, Amsdenova, Primissima Delbard6729.10.201842189
Výsadba prostokořenného stromku713.10.20181382
Broskev - oranžovo-červené listy 711.10.20181227
Bělomasá broskev419.10.201840806
Broskvoň pro okrajovou lokalitu105.10.20181591
Pumiselect podpník 325.9.2018792
Podnož Rakonievická114.9.2018537
Broskve v Biokvalitě 14.9.2018573
Žluté fleky na listech broskvoně 529.8.20181185
Pávia Ebro 128.8.2018468
Podnož Rakoniewická1927.8.20188979
Zelené broskve2527.8.201818017
J. H. Hale 225.8.2018557
Broskvoň Stark red Gold3222.8.201810544
Záměna stromku ve školce 121.8.2018513
Jak dát dozrát broskve220.8.2018932
Novější odrůdy broskvoní320.8.201810894
Nektarinka Venus 3619.8.201826704
Nektarinka - plíseň na plodech 3016.8.201824441
Elegant Lady 3613.8.201813496
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Chov lososa15.1.2019
Zkušenosti14.1.2019
Krmení Brit14.1.2019
Nemocné pařáty13.1.2019
Nemocné pařáty13.1.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů