Očkování / roubování broskvoní



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?)
29.6.2014 10:15

Samozřejmě, že se někdy chytí i očko na tenčí podnoži. Jenže větší úspěšnost a bujnější následný růst je asi tak nad 8 mm v místě očkování. Vývoj kořenů obvykle odpovídá i vývoji nadzemní části.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 5.4.2014 9:02

Oba přispěvky, které napsal Mimmo (i ten z koňského července) mají   velkou vypovídací hodnotu a vysvětlují otázky, na něž jsem neznal odpověď. Díky za ně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Tondaa - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (87) - 253.34 (?), 5.4.2014 17:33

slýchávám - a čtu tady,... že se roubuje na mirabelán či trnku. Je nějaké omezení nebo riziko při očkování broskví na semenáček meruňky??? děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 5.4.2014 18:19

Na meruňku se dá broskvoň štěpovat snadno. To je však jen afinita. Kromě mladých výpěstků nemám zkušenost, co to dělá později. Mám např. na mysli hnojení. Broskvoň potřebuje mírně kyselejší půdu, více vlhkosti a dusíku. Meruňka vyžaduje neutrální reakci půdy a více draslíku i vápníku. Takže ještě jednou: určitě se to chytne, ale pěstování bude vyžadovat více přemýšlení než vyzkoušená kombinace broskvoň na broskvoni.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
babra - (11) - 73.68 (?), 7.4.2014 22:52

Děkuji Vám za cenné rady. Chtěl jsem právě naroubovat, tedy spíše naočkovat na jižní stranu meruňky, protože jsem se kdesi dočetl, že broskvoň na meruňce je dlouholetá a více odolává mrazu. Ač mám zahradu ve 196 n.m., je ze severu nechráněná a broskvoně mi do 10ti let odcházejí - vymrzají celé větve ze severní strany. 

Nakonec jsem po řezu své broskvoně (semenáč) našel asi 5 nenarašených oček a tato jsem zkusil naočkovat na onu meruňku, tak si alespoň ověřím techniku očkování. Meruňce dám hned po opadu plůdků pořádný řez, aby vyrazily níže posazené vlky a zkusím znovu očkovat v srpnu - tentokrát rouby nebudu skladovat déle jak týden a použiju je hned jak je přivezu od známého. Máte zkušenosti s letním očkováním broskvoní?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 65.132 (?), 8.4.2014 18:08

Já očkuji až koncem léta a také Forkertem. V září už jsou na výhonech vidět typické trojpupeny, u nichž je vždy růstový pupen uprostřed. Neohlížím se moc na počasí. V srpnu se mi už stalo, že zvolené očko mělo jen květní pupen. Právě se mi totéž stalo u třešně.

Broskev nedávno naroubovaná na meruňku
Broskev nedávno naroubovaná na meruňku
Třešňové očko jen s květy
Třešňové očko jen s květy
Meruňkové plody včera
Meruňkové plody včera
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.0 (?), 20.2.2019 16:42
Stručný a názorný návod postupu očkovania broskýň v čase druhej miazgy, od skúseného ovocinára (viď foto). Zaujímavá je informácia o tom namáčaní (podpníkov a event. aj očiek) - s niečím podobným som sa zatiaľ nestretol. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
zahradkar43 - (7) - 29.202 (?), 1.5.2014 22:17

Ja som v auguste 2012 očkoval do marhuľového podpníka broskyňu a na jar 2013 očko dobre vyrašilo a na jeseň som presadil na trvalé stanovište. V 2014 stromček zakvitol a ná cca 4 plody. Robil som tak dva stromčeky len očko broskyne bolo vždy inej odrody. Myslím že s prihnojovaním by nemal byť problem lebo v sade mi rastú vedla seba marhule aj broskyne. Je to vlastne pokus.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 210.72 (?), 28.6.2014 21:16

Zdravím jaký je nejmenší možný průměr podnože pro očkování?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 28.6.2014 22:23

Já si myslím, že ani tak nezáleží na průměru podnože, jako na kořenech, které musí být schopny vyživovat připojené očko, aby přirostlo.Někteří autoři uvádí, že by podnož vhodná pro očkování měla mít nejméně sílu (grafitové) tušky.Při menším průměru podnože úspěšnost očkování klesá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 29.6.2014 10:15

Samozřejmě, že se někdy chytí i očko na tenčí podnoži. Jenže větší úspěšnost a bujnější následný růst je asi tak nad 8 mm v místě očkování. Vývoj kořenů obvykle odpovídá i vývoji nadzemní části.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika