Očkování / roubování broskvoní



host - 183.140 (?)
23.1.2011 21:28

souhlasím, jako školkař mohu potvrdit, že pokud se obeberou rouby na podzim nebo ze uachlazeného materiálu, vyzrálé, z bazálních částí letorostů, nenarašené, tak jsem takto rouboval x zajímavých odrůd ze zahraničí na broskvový semenáč, dokonce koncem února venku, jako třešně a mohu říci, že výsledek byl skoro 100%.předesílám- neroubovat do tzv. vrcholových měkkých nebo namrzlách částí podnože nebo namrzlé rouby s vypadávajícími pupeny, což se po tuhých zimách stává.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 3.1.2011 10:00

Ano záleží ovšem kde byly přes zimu uskladněny. (zateplená hala atd) Jinak řečeno "rouby musí být vhodné pro roubování" a to je ten problém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 183.140 (?), 23.1.2011 21:28

souhlasím, jako školkař mohu potvrdit, že pokud se obeberou rouby na podzim nebo ze uachlazeného materiálu, vyzrálé, z bazálních částí letorostů, nenarašené, tak jsem takto rouboval x zajímavých odrůd ze zahraničí na broskvový semenáč, dokonce koncem února venku, jako třešně a mohu říci, že výsledek byl skoro 100%.předesílám- neroubovat do tzv. vrcholových měkkých nebo namrzlách částí podnože nebo namrzlé rouby s vypadávajícími pupeny, což se po tuhých zimách stává.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 8.1.2011 14:13

Na stromě už mi pupeny pukly a na roubování bych je neriskoval. Přitom bylo v prosinci dost chladno. Dříve odebrané rouby jsou ještě dobré. (Nakonec jsem v březnu použil ty čerstvé).

Foto z 6.1.2011
Foto z 6.1.2011
Roubovanec
Roubovanec
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 64.58 (?), 27.8.2013 18:36

Možná je jarní roubování a očkování na bdící očko u broskvoní neobvyklé, ale já obojí už pár let dělám a nemám s tím problémy. Pokud mám dost roubů, tak je roubování vhodnější metoda než Forkertovo očkování. Letorosty pak o něco rychleji rostou a mohu si ten nejlepší vybrat. Rouby používám zásadně jen čerstvé (max. týden až dva v ledničce) a rouby i místo štěpování musí být plně hydratované. Některé broskvoně-podnože jsou při podzimním přesazování na jaře vyschlé a dají se proto štěpovat jen dole. Samozřejmostí je dvoutýdenní zakrytí roubu fólií nebo sáčkem a nepřekrytí Forkertova očka páskou. Rouby řežu asi s pěti očky a centimetrovým čípkem nezatřeným voskem. Čípek odstraňuji po vyrašení horního pupenu a řez obvykle až pak zatřu balzámem. Myslím, že používání štěpařského vosku na roub jakékoliv dřeviny pod fólií je ztráta času. Ale to je věc názoru. A teď důvod: jarní štěpování broskvoní není samoúčelné. Pokud se mi zdá, že jsou podnože ještě v řijnu moc tenké, mohou být v březnu už přijatelné. Naopak, i přerostlé podnože, nevhodné v září na očkování do Téčka, se na jaře dají dobře roubovat sedélkováním, plátkováním nebo kopulací. V srpnu očkuji nerad. Pupeny teď nejsou ještě dobře diferencované a naočkovat květní pupen je jen na zlost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
babra - (11) - 32.73 (?), 4.4.2014 22:28

Kdy zhruba provádíte jarní roubování broskvoní? Máte zkušenosti s delším uchováním roubů?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 37.86 (?), 28.8.2023 0:25

Dobrý deň,

veľmi by ma zaujímalo ako robíte řízkování broskvoní.

ďakujem za odpoveď, L

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1695) - 168.103 (?), 28.8.2023 9:05

v praxi jsem tento způsob rozmnožování broskvoní neviděl. Zapátral jsem v literatuře a v brožuře Pěstujeme broskvoně od Ing. Bažanta a kol. je tento, na můj vkus poměrně složitý způsob rozmnožování, popsaný, viz foto. Mám za to, že rozmnožování očkováním, či roubováním (například způsobem, který jsem v tomto vláknu popsal později, včetně fotek, je jednodušší s jistým výsledkem. Walter

řízkování broskvoní
řízkování broskvoní
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 133.163 (?), 17.1.2014 11:02

Chtěl bych si namnožit odrůdu broskvoně která se mi velmi líbí ale nevím "čích je". Nikdy jsem stromky nerouboval ani neočkoval a tak pídím po informacích. Tohle video - Peach tree grafting - mne zaujalo a tento postup by se snad dal použít (mimo příp. odčkování) na odkopky švestky nebo mandloně které mám již domluveny. Co vy na to?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
babra - (11) - 32.73 (?), 4.4.2014 22:33

Máte někdo zkušenosti s delším uchováním roubů broskvoně v ledničce? Chtěl jsem zítra roubovat a zjistil jsem, že rouby odebrané v polovině února jsou totálně mrtvé, v celém průřezu hnědé, seschlé, přestože na povrchu dostatečně mokré, očka upadávají. Kde jsem udělal chybu? Při odběru byly rouby zdravé, v řezu zelené a silnější než tužka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 5.4.2014 3:38

Zimní rouby broskvoní se nedají podle mého názoru skladovat. Přesněji řečeno, nikdy se mi nic nechytne ze zimního roubu staršího dvou týdnů. Pletivo ušlechtilých broskvoní je odlišné od jiných dřevin a jedinou chybou je tedy jejich skladování. Zelené řízky podnožových a vinohradnických broskvoní se dají skladovat lépe a občas zakoření i bez jakékoliv péče. Dokonce i letní rouby ušlechtilých broskvoní vydrží v ledničce déle než zimní. Jejich tracheje rozvádějí mízu bez problémů. Tracheje plně zdřevnatělých broskvoní způsobují i známé hydratační problémy při podzimní výsadbě (není to jen otázka špatné regenerace kořenů). Začátkem března jsem doočkovával broskvoně čerstvými očky a to fungovalo dobře. Čerstvé rouby jsou také jedinou volbou při jarním roubování broskvoní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika