Kadeřavost - jaký postřik je nejúčinější?



Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 244.121 (?)
9.3.2019 22:31

S mědí raději postupovat opatrně.Podle Ametu by se měla použít jen jednou.

Delan a Novozir už jen pro profesionály
Delan a Novozir už jen pro profesionály
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.18 (?), 2.3.2019 14:29
Dnes som osprchoval celú záhradu Kuprikolom (v koncentrácii 0,5%) - úplne všetko čo predo mnou neušlo. Najvýdatnejšie samozrejme broskyne. Počasie bolo prijateľné, a hádam mi to ešte dnes nezmokne. Pred rokom som dával Kuprikol 9.marca, teraz teda o týždeň skôr (a mohlo/malo to byť ešte o pár dní skôr). Na fotkách vidno že marhule a dokonca aj niektoré jablone sú už pokročilo narašené. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 38.136 (?), 2.3.2019 15:40

Jabloně budou mít hnedle myší ouškosmiley.  Já mám broskvoň postříkanou mědí také. V týdnu jsem musel (nerad) prořezat meruňky. Řezné plochy jsem desinfikoval Sulkou, pak zatřel latexem a zbytkem Sulky jsem postříkal znovu i onu broskvoň. Za 1 - 2 týdny použiju nějaký organický fungicid. Mám Thiram i Syllit. Thiram a Syllit jsou pravděpodobně hned po mědi na kadeřavost nejúčinnější. Syllit se dá na jednom e-shopu sehnat. Pochází ze Slovenska. Thiram je příbuzný mancozebu, metiramu aj., tak kdoví, jak celá tato skupina do budoucna přežije.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
EL Edgar - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (98) - 112.232 (?), 2.3.2019 19:15

Najúčinnejší na kučeravosť broskýň je oxychlorid medi aplikovaný v správnom termíne.

Organické fungicídy sú na kučeravosť beznádejne neúčinné!

Šetrite prosím svoj čas, svoje peniaze a našu prírodu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 70.240 (?), 3.3.2019 17:56

Kontaminace půdy při každoročním a dlouholetém používání měďnatých fungicidů se nebojíme, viďte. To je dobře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
EL Edgar - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (98) - 212.73 (?), 9.3.2019 17:20

Dobrý deň pán Peter

     zvláštna reakcia na moju snahu minimalizovať počet postrekov na broskyne. (obzvášť ak organické fungicídy na kučeravost nefungujú) a záhradkári ich napriek tomu na tento problém používajú.

Čakal by som to od niekoho, kto meďnaté fungicídy nepoužíva... Vy meď na broskyne nepoužívate?

Tak to mi určite poradíte čo chráni broskyne proti kučeravosti rovnako dobre ako meďnaté fungicídy a je to pritom ekologické... Budem naozaj vďačný. Naozaj. To nie je pokus o iróniu.

Pestujem broskyne už veľa rokov, a mám vyskúšaných niekoľko postupov ochrany, ale bohužiaľ nič neúčinkuje tak dobre ako meďnaté fungicídy. Preto si dovolím urobiť jeden jediný postrek proti kučeravosti s vynikajúcim výsledkom. 

Stále nechápem, prečo niektorí záhradkári striekajú broskyne na jeseň!? ...alebo robia viac postrekov meďou na jar.

Som presvedčený že jeden jarný postrek v správnom termíne a správnym prípravkom absolútne stačí.!

Je smutné, že pestovanie tak krásnych a chutných plodov ako sú broskyne si vyžaduje používanie chémie. Ale ak chcete aby vaše pestovanie malo zmysel tak často prižmúrite oko.

Ale prečo používať chémiu neprimerane a neuvážene???

Samozrejme, koľko ľudí toľko názorov. Chodím na toto fórum čerpať inšpiráciu a poučiť sa od pestovateľov ktorí majú skúsenosti a zdravý úsudok. A ponúkam svoje skromné skúsenosti tým, ktorí o to stoja.

Prajem Vám veľa pestovateľských úspechov.

           s pozdravom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 70.240 (?), 9.3.2019 18:33

Dobrý den. Každý pesticid má svoje rizika, o některých se začne mluvit až později. Jen jsem chtěl připomenout, že ani používání měďnatých fungicidů není zcela neškodné. Jak psal onen pán (viz. jiný příspěvek v tomto vlákně), při dlouhodobém používání mědi, se tato hromadí v půdě a likviduje její mikroflóru. Už se to tady kdysi probíralo. Co se týče mědi v těle, tak pro lidské zdraví je jsou nebezpečnější jiné těžké kovy, jak rtuť, kadmium a olovo. Používat místo mědi pouze síru, jsem nezkoušel. Je možné, že to také funguje. Teorie jednoho včasného postřiku měďnatým fungicidem je věc dlouho známá, ale jelikož záleží na průběhu počasí a výskytu choroby, nemusí být výsledky vždycke stejné. Při déle trvajícím chladném a deštivém počasí v době rašení nemá smysl čekat na výsledek pouze jednoho postřiku měďnatým fungicidem, ale provádí se dodatečné kombinované postřiky (Syllit, Horizon, Thiram, Dithane). Kučeravosť sice stromy oslabuje, ale tady u mě je mnohem horší pěstování stromků na nevhodných podnožích. Jinak, pane, budu rád za Vaše reakce a případné fotky odrůd, které pěstujete. yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.79 (?), 9.3.2019 20:18
El Edgar: Vaša snaha o minimalizáciu postrekov je sympatická, myslím si že sa s ňou stotožňuje drvivá väčšina účastníkov fóra a ja sa k nej tiež bezvýhradne hlásim. Dovolím si ale nesúhlasiť s niektorými Vašimi tvrdeniami - zhrniem ich do nasledovných viet : "...organické fungicídy na kučeravosť nefungujú... nechápem prečo niektorí záhradkári striekajú broskyne na jeseň... jeden jarný postrek meďou v správnom termíne absolútne stačí ". Nespochybňujem Vašu výbornú skúsenosť s jedinou aplikáciou medi na jar. To čo si dovolím spochybniť je fakt, že zavrhujete všetky ostatné postupy ako nesprávne či zbytočné. Nesúhlasím preto, lebo Vaša skúsenosť sa týka len Vašej záhrady v danej lokalite a pre dané stromy. Nemôžete ju paušalizovať na celé územie Čiech a Slovenska, na všetky lokality, všetky záhrady a všetky broskyňové stromy. Faktom je, že pestovať u nás broskyne bez postreku sa nedá. Jeden postrek meďou môže byť plne účinný v niektorých oblastiach vždy, v iných oblastiach vo väčšine sezón. V lokalitách s častými jarnými dažďami a vysokým infekčným tlakom Taphriny deformans takýto postup však nemusí viesť k uspokojivému výsledku nikdy, prípadne len raz za viacero rokov. Podľa môjho názoru je najdôležitejšie vychádzať zo skúseností v danej lokalite za dlhé roky a podľa nich (a tiež podľa priebehu počasia) si vytitrovať najvhodnejšie postupy. Ak stačí jeden dobre načasovaný jarný postrek meďou (čo je nepodkročiteľné minimum), tak by bolo zbytočné a nezmyselné pridávať ďalšie postreky. Tvrdiť však že takto to funguje vždy a všade a ak to niekto robí inak tak je to nezmysel, je ale prehnané a podľa mňa neobhájiteľné. IH (Na fotkách je jedna práca ktorá problematiku postrekov proti Taphrina deformans overovala experimentálne a dospela k danému záveru).


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
EL Edgar - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (98) - 212.73 (?), 9.3.2019 22:04

Zdravím pán Hlavatý

        pokúsim sa byť stručný, aj tak ako som si všimol, nie všetko čo napíšem je správne pochopené alebo brané do úvahy. V každom prípade nikomu nevnucujem svoj náozr, len tu prezentujem svoje skúsenosti. A koniec koncov vždy je tu možnosť že sa mýlim ja.

Čo sa týka organických fungicídov na ochranu proti kučeravosti, tak si stojím za svojím tvrdením. Skúšal som ich účinnosť na vybraných stromoch rôznych odrôd a mal som možnosť ich porovnať s kontrolnou skupinou stromov bez tejto ochrany.

To že klimatické a iné podmienky sú od lokality k lokalite iné to je prava. Ale to nemení nič na tom že stačí jeden postrek meďnatými fungicídmi ktorý je aplikovaný v správnom termíne. Tvrdím to preto, lebo ak je urobený správne, tak jeho pôsobenie je také, že predchádzajúce postreky meďou neboli potrebné a nasledujúce (meďou) už nie je možné urobiť z dôvodu pokročilosti rašenia.

Pravdaže každý rok je iný. Sú roky kedy nemajú infikované broskyne kučeravosťou ani záhradkári ktorí proti kučeravosti nestriekajú. A zase sú aj roky kedy je infekčný tlak taký veľký že niektoré citlivé odrody sú napadnuté kučeravosťou napriek správnej chemickej ochrane.

Tá diplomovka nie je presvedčivý argument, to musíte uznať aj sám a aj každý trochu súdnejší človek.

Zhrniem to tak, že moja skúsenosť s organickými fungicídmi proti kučeravosti nie je dobrá. Je možné že niekto má inú skúsenosť. Veď je bezpočet možností ich výberu a spôsobu aplikácie. A tá nešťastná meď? No bohužial je najúčinnejšia. Ale myslím že sa ňou zbytočne plytvá...

           s pozdravom

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 244.121 (?), 9.3.2019 22:31

S mědí raději postupovat opatrně.Podle Ametu by se měla použít jen jednou.

Delan a Novozir už jen pro profesionály
Delan a Novozir už jen pro profesionály
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.122 (?), 9.3.2019 23:24
El Edgar: Čo sa týka Vami opakovaného tvrdenia o neúčinnosti organických fungicídov voči patogénovi Taphrina deformans, v tomto s Vami nesúhlasím. Existuje množstvo vedeckých prác ktoré účinnosť org.fungicídov potvrdzujú. Ešte v rámci ukončenia našej konverzácie zhrniem svoj názor na túto problematiku: 1. Za základný postrek proti kučeravosti broskýň považujem meďnatý prípravok (Kuprikol, Champion etc.). 2. Rozhodujúce pre úspech je správne načasovanie postreku. 3. Opakovanú aplikáciu medi na jar pokladám za zbytočnú. 4. V niektorých oblastiach, resp. podľa priebehu počasia je vhodná s časovým odstupom po medi ešte aj aplikácia org.fungicídu (Syllit, Dithane, Thiram etc.). 5. Jesenný alebo zimný postrek meďou nepovažujem za nutný, môže ale byť vhodný v lokalitách kde broskyne trpia zvýšeným výskytom ďalších chorôb (klasterosporióza, monilióza, bakteriózy etc.). Na záver môj postup v prevencii kučeravosti broskýň: Ako prvý postrek na jar aplikujem 1x Kuprikol. Naň nadväzujem s časovým odstupom ešte 1x org.fungicídom Prolectus. Ďalšie postreky už neaplikujem. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika