Kadeřavost - jaký postřik je nejúčinější?



Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?)
11.3.2018 16:58

Jsou dvě zásadní věci - citlivost a ekonomika.

Ekonomika říká, že je optimální použít co nejmenší množství aplikační kapaliny s co nejnižším obsahem účinné látky.

Citlivost je jednak jako minimální účinná koncentrace, která zabírá na cílový organismus a v druhé řadě pak jako maximální koncentrace, která nepoškozuje chráněný porost. Pokud je tedy roztoč hlouběji, je potřeba vyšší koncentrace a větší množství postřiku než když je na povrchu a kůra je nenasákavá.

Někdy je v samozásobitelské praxi lepší stříknout zbytkem postřiku něco účelně v neekonomické koncentraci, než to doředit na koncentraci ekonomicky doporučenou a zbytek likvidovat vylitím. Tj. radši postříkám jden strom 4%ní Sulkou než abych to naředil 3 díly na 1%ní a pak 75% nového zbytku vyhodil vylitím do kompostu.

Podle mne se "slivkám" nic nestane, protože jen Vás postřik jednoho stromku stál místo 5centů tak asi 20 centů (4Kč místo korunky).

SfK.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 11.3.2018 15:02

Dokud nemáte vidět špičky lístků, které by to popálilo, tak k "sluníčko a teplota nad 20°C" nemusíte přihlížet.

Tady Sulku dneska použít můžete, za měsíc ne...

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.252 (?), 11.3.2018 18:29

No, už jsem tu psal, že Sulka mi jednu broskev zcela spálila při 4%. Bylo to jistě v březnu a neměla puklé pupeny do zelených oušek. Teplota byla jistě ve stínu také do 20C, jen svítilo slunce. Broskvi už ani nevyrašily pupeny a zcela uschla a vedlejší broskev jiné odrůdy byla bez příznaků popálení. Hrušku asi také 4% Sulka popálila, ale to nevím jistě, listy byly s mapovými nekrozami - hnědými skvrnami. (stříkaná taky se zavřenými pupeny)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 205.204 (?), 11.3.2018 16:25

By ma zaujimalo, preco je taky rozdiel pre broskyne a vinic (4%) a ostatne ovocne stromy (1%). Nezda sa mi, ze by broskyne boli nejako menej citlive nez napr. slivky ci jablone (oproti mahuliam mozno ano). Najprv mi napadlo, ze to nie je o citlivosti, ale o ucinnosti. Ale na vinici sa osetruje proti vlnovnikovi 4% a na slivkach 1%. Su to sice dva rozne druhy vlnovnikov, ale aj tak by som ocakaval, ze z hladiska ucinnosti by nemal byt rozdiel. Takze mi vychadza ako dovod len ta citlivost.

Pozitivum je, ze tento rok zistim, ako to je. Pri sobotnom postreku som si totiz detailne nepozrel etiketu a postrek na slivky som dal 4%. Az teraz pri citani diskusie som si uvedomil chybu a spomenul som si, ze minuly rok som tiez daval len 1%. Uz s tym ale nic nenarobim, na zahradu sa dostanem az o tyzden. 

Trnavsko 145 mnm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 11.3.2018 16:58

Jsou dvě zásadní věci - citlivost a ekonomika.

Ekonomika říká, že je optimální použít co nejmenší množství aplikační kapaliny s co nejnižším obsahem účinné látky.

Citlivost je jednak jako minimální účinná koncentrace, která zabírá na cílový organismus a v druhé řadě pak jako maximální koncentrace, která nepoškozuje chráněný porost. Pokud je tedy roztoč hlouběji, je potřeba vyšší koncentrace a větší množství postřiku než když je na povrchu a kůra je nenasákavá.

Někdy je v samozásobitelské praxi lepší stříknout zbytkem postřiku něco účelně v neekonomické koncentraci, než to doředit na koncentraci ekonomicky doporučenou a zbytek likvidovat vylitím. Tj. radši postříkám jden strom 4%ní Sulkou než abych to naředil 3 díly na 1%ní a pak 75% nového zbytku vyhodil vylitím do kompostu.

Podle mne se "slivkám" nic nestane, protože jen Vás postřik jednoho stromku stál místo 5centů tak asi 20 centů (4Kč místo korunky).

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 243.253 (?), 11.3.2018 21:14

Tak to som aj ja zvedavy, mi zostal postrek, som striekal broskyne, a no zo zbytkom som postriekal este aj stromy naokolo (jablone, hrusky). A koncentracia bola ako na broskyne tj. 4 %.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 104.15 (?), 10.3.2018 20:15

Ja to vidím tak: Sulka - potrebuje pre dostatočnú účinnosť teplejšie počasie ako meď, ale ak sa použije neskoro a už sú na pupeňoch zelené špičky, môže ich popáliť. Možem sa samozrejme mýliť v úsudku. Meď mi príde taká blbuvzdornejšia, trochu lacnejšia ale kontaminuje pôdu.

Dnes bolo u nás krásne počasie, len slabý vetrík, slnečno okolo 15°C. Ideálny čas na postrek, o to viac, ak by som použil sulku. Nakoniec som všetky broskyne postriekal kuprikolom, lebo som musel zarobiť aj 3. dávku a nechcelo sa mi odvažovať zo sáčka do menej ako 10l. Nakoniec som teda kuprikolom postriekal aj časť jedného stromu pôvodne zamýšľanú na testovanie sulky. 

Otestoval som nové zmáčadlo (wetcit). Som veľmi spokojný - zmáčavosť výborná a navyše bonus vo forme príjemnej pomarančovej arómy (wetcit obsahuje pomarančový olej alebo nejaké jeho deriváty).

Sulku som použil ako prevenciu proti návratu vlnovníka na slivky a ako dezinfekciu na mladých marhuliach.

Trnavsko 145 mnm

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 205.50 (?), 12.3.2018 13:45

Já jsem o víkendu postříkala broskvoň Bukanyrem. A za 14 dni chci zopakovat postřik. Mohu použít znovu Bukanyr, nebo je lepší dát Champion? Omlouvám se za začátečnický dotaz, snažím se v tom zorientovat. Kuprikol nemám. O Bukanyrovi se tu, myslím, nepsalo, tak nevím, jestli plně Kuprikol nahradí? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 175.49 (?), 12.3.2018 14:14

Bukanyr je vlastně Kuprikol. Champion je taky měď, ale jiná sloučenina. Jde o tu měď, přípravky jsou zaměnitelné. Za 14 dnů už mohou být broskvoně narašené a měď by je mohla popálit. Lepší bude nějaká organika (Dithane, Delan, Thiram...).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 205.50 (?), 12.3.2018 14:18

Dobře, děkuji. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Štěpánka.3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 28.101 (?), 4.4.2018 19:45

Do jaké fáze narašení pupenů má smysl aplikovat Syllit? Listové pupeny na konci letorostů už jsou ve stadiu myšího ouška. Zatím jsem nestihla udělat druhý postřik proti kadeřavosti, první postřik mědí jsem snad jakž takž trefila v termínu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika