Kadeřavost - jaký postřik je nejúčinější?



host - 130.240 (?)
5.3.2017 19:27

Agro zmacadla su spravidla inertne neutralne latky. Neviem, ake latky ma JAR. Ucinok kuprikolu je, ze ked prerasta mycelium vytvara kyseliny aby narusilo bunky rastliny. Ucinkom kyseliny sa z kuprikolu uvolni med v podobe kationov mednatych, co sa prejavi v antifungalnom ucinku. Ak je zmacadlo nereaktivne, tak nebude interferovat ani s medou, ani s lokalnym kyslim prostredim. Ak ma zmacadlo ionove povrchovoaktivne latky, moze interferovat napriklad z uvolnenou medou a znizit ucinok kuprikolu. Ak sa vam Jar osvedcila, fajn, asi to funguje.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 130.240 (?), 5.3.2017 19:27

Agro zmacadla su spravidla inertne neutralne latky. Neviem, ake latky ma JAR. Ucinok kuprikolu je, ze ked prerasta mycelium vytvara kyseliny aby narusilo bunky rastliny. Ucinkom kyseliny sa z kuprikolu uvolni med v podobe kationov mednatych, co sa prejavi v antifungalnom ucinku. Ak je zmacadlo nereaktivne, tak nebude interferovat ani s medou, ani s lokalnym kyslim prostredim. Ak ma zmacadlo ionove povrchovoaktivne latky, moze interferovat napriklad z uvolnenou medou a znizit ucinok kuprikolu. Ak sa vam Jar osvedcila, fajn, asi to funguje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.253 (?), 5.3.2017 19:50
To použitie kuchynských prípravkov ako zmáčadla je zrejme naozaj možné (viď foto), aj keď sa priznám že ja by som mal zábrany dať to do postreku. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.71 (?), 5.3.2017 21:06

Kouzlo smáčedel používaných k přípravě postřiků je v tom, že po zaschnutí postřiku už další ovlhčení nedisperguje aplikovaný postřik a ten se tak nesmývá. Já mám na stromku slivoně Opál už tři roky nesmytý flek, kde se mi obtiskla jedna pomenší "sedimentace" do hadičky rosiče.

Jar a ostatní prostředky pro mytí a usnadnění oplachu nejsou dle mého názoru tak vhodné, protože právě umožňují redispergaci při následném ovlhčení a smývání prostředku. Při cenách "náhražek" a speciálně k tomu určených přípravků se mi nevyplatí experimentovat, páč se supersmáčedly mám dávku na 10 litrů postřiku cca 3× levnější.

Ohledně obrázkové citace jsem trochu skeptický, protože navržené dávkování je nezávislé na tapu použitého saponátu a tudíž obsah tenzidů se může lišit až pětinásobně (mezi sebou).... a až o desetinásobek oproti obsahu účinné složky v agrochemickém přípravku. Jisté je, že vždy bude takovýto uživatel na pů cesty mezi "nepoužít nic" a "použít doporučené prostředky".

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.240 (?), 5.3.2017 21:29

saponaty obsahuju anionove tenzidy dodecylsulfonaty a tie mozu reagovat s mednatymi prostriedkami. (ale aj nemusia) Mozno by stalo za to na drevenu dosku skusit nastirekat polku jeden a 2. polovicu druhy variant a pripadne aj vyskusat, ci povlak mednateho prostriedku drzi. Takto by ste mali istotu a je to lepsie ako filozofovanie tu na fore. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 10.3.2017 11:37

Vidím, že bez smáčedla to ještě nějaké to jaro vydržím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.7 (?), 10.3.2017 14:21

Ja by som bez zmacadla nestiekal... iba keby som musel. Skoda tolkej roboty pre neisty efekt, ked sa to da aj poriadne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 10.3.2017 18:55

V¨sekci broskvoně jsem vícekráte v minulosti upozorńoval, že není tolik podstatné jaký přípravek se proti kadeřavosti použije, jako provedení ošetření ve správné době a s ohledem na počasí v době aplikace a po ní.

Použití smáčedla významně zvyšuje účinnost fugicidních ošetření, třeba u kontaktních měďnatých přípravků (ale nejen u nich). Snad u Syllitu, díky jeho obsahu velmi dobré smáčivé složky není vždy nutné smáčedlo použít.
U všech přípravků smáčedlo pomůže, jestliže se z nějakého důvodu ošetřuje za větru.

Kuchyňský Jar jsem v minulosti na podzim několikrát použil k měďnatým přípravkům ke konci opadu opadu listů u peckovin, případně v zimě za příznivých teplot při ošetření broskvoní.
Později už jsem míval dostatečnou zásobu Silwetu, nyní Spartanu, tak už Jar nepoužívám. Ale znám pěstitele, kteří tak činí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.240 (?), 10.3.2017 22:42

Syllit je kationovy surfaktant, snad by sa snim dali aj riady umyvat. :-) Len neviem posudit, ci ma dostatocu koncetraciu, aby mal ucinok ako zmacadlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 13.3.2017 20:02

Dnes jsem stříkal Syllitem + Trend (smáčedlo). Syllit je kationový tenzid, Jar anionový, kdoví, jestli by se spolu v roztoku pak neprali...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 2.4.2017 10:25

Letos jsem postříkal broskvoně poprvé 16. 3. a podruhé 21.3., obojí Kuprikolem bez smáčedla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika