Jakou ranou broskvoň



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?)
24.3.2020 21:33

Pokud trváte na bělomasé odrůdě, tak za Amsdenovu by byla nejlepší volba SPRINGTIME. Do vyčerpané půdy po staré broskvoni zkuste broskvoň na slivoňové podnoži. Nevím, jestli zrovna Springtime na takové podnoži seženete. Situace se postupně lepší a na slivoňových podnožích se dá sehnat čím dál víc odrůd, což je dobře. Není totiž všude ideální půda pro broskvoňový semenáč, to znamená lehká, propustná, hlinito písčitá. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 164.205 (?), 23.3.2020 15:11, zobrazeno: 3364x

Musel jsem vykopat Amsdenovu broskvoň, řeším jakou ranou odrůdu po ní nasadit v nadmořské výšce 240 m.n m. Děkuji 

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 38.27 (?), 24.3.2020 14:29

broskvoň po broskvoni je snad nejhorší varianta.

Broskvoně jsou velmi citlivé na půdní únavu, takže nejdou sázet jak samy po sobě, tak po ostatních peckovinách. Proto také za posledních 20 let ubylo tolik broskvových sadů. Obnova totiž vyžaduje nákup nebo směnu pozemků tak, aby nejlépe proběhla výsadba broskvoní na pozemcích 5 a více let používaných jako zelinářské (rajčata, nakladačky, hrášek,...).

Já osobně jsem po broskvoních dával brambory+česnek+3r*jahody+brambory a teprv příští rok tam půjdou znovu peckoviny.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 212.49 (?), 24.3.2020 15:12

Co tak silně přihnojit, pod 30cm vrchní vrstvu 6 koleček hnoje, kravský, králičí, slepičí, a několik kýblů popela, i kompost. Než se nová broskev rozroste, živiny roztahají žížaly. V sadech na velkých plochách by tak silně prohnojit asi nešlo. To by mohlo fungovat no né? smiley MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 24.3.2020 21:33

Pokud trváte na bělomasé odrůdě, tak za Amsdenovu by byla nejlepší volba SPRINGTIME. Do vyčerpané půdy po staré broskvoni zkuste broskvoň na slivoňové podnoži. Nevím, jestli zrovna Springtime na takové podnoži seženete. Situace se postupně lepší a na slivoňových podnožích se dá sehnat čím dál víc odrůd, což je dobře. Není totiž všude ideální půda pro broskvoňový semenáč, to znamená lehká, propustná, hlinito písčitá. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1695) - 168.103 (?), 24.3.2020 22:05

když už jsem někdy sázel novou broskvoň na stejné místo po původní, vždy jsem vyměnil komplet zeminu v kole alespoň o průměru 1m a 60 cm do hloubky, aby nový stromek měl dostatek živin na 5 let dopředu. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 38.27 (?), 25.3.2020 8:37

U půdní únavy nejde ani tolik o živiny, ale o tzv. kořenové exudáty příslušného rostliného druhu, kterých se zbavíte buď zvoleným odpočinkem a osevním postupem, nebo dostatečnou výměnou substrátu (2 až 3 "kubíky" na výsadbové místo = 6 tun).

Uvedené vyhnojení je pak plýtváním, protože dusíkaté látky se do doby plodnosti stromku z 60% ztratí (buď vyplavením do spodních vod jako nitráty, nebo jako N2 činností denitrifikačních procesů).

No a pokud jste s termínem zrání i chuťovými vlastnostmi byl spokojen, není důvod měmit odrůdu. Jinak u ranných a velmiranných budou dovozy z jižních zemí vždy kvalitnější než u nás vypěstované, zatímco u pozdních a velmipozdních je tomu naopak - u nás klizené plody jsou kvalitnější než dovozové. Bohužel v té době už začíná zrát modré peckové ovoce, které chuť na broskve zčásti stírá (a tudíž popularitu pozdních broskví snižuje).

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 234.248 (?), 24.3.2020 22:27

Springtime mě překvapila, pár otevřených květů bez známek poškození i po mrazu -8 st. a stromek bez jakékoliv ochrany. Balkonely na zahradě jsou na tom o poznání hůře a to jsem je přikryl. Tak to bude možná mrazuodolná volba. Jirka, Poděbrady


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 38.27 (?), 25.3.2020 8:47

nejde tolik o korunní plátky jako o bliznu a pyl.


Výhodu v tomto mají fakultativně apomiktické odrůdy, kde dojde k opylení už v poupěti a při namrznutí vrcholku blizny ztratí pylové láčky apomikticky klíčícího pylu konkurenci v obvykle rychleji prorůstajících láčkách z pylu cizího (který už nemá kde klíčit, když blizna je v důsledku mrazu nelepivá).

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1695) - 168.103 (?), 25.3.2020 8:56

tak zrovna ten vyfocený květ je podle mého zmrzlý. Ovšem okolní uzavřené květy mohly možná přežít. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.144 (?), 25.3.2020 8:46

Podle mně je to jedno. Při současném rázu počasí budete sklízet stejně jen proutí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika