jaká odruda na vysočinu pro nadmořskou výšku 613



host - 136.34 (?)
31.12.2008 15:58

Zkusím se přidat do sporu.Podíval bych se do pomologie a hledal poznámku o vhodnosti do okrajových poloh.Možná bych dal přednost bělomasým broskvím.Ty pochází z oblastí severní Číny, což je Himálaj.Tam je nějakých 600 m. výšky k smíchu.Větší problém bude s půdou.Pokud jste na cihlářské hlíně, strom zřejmě bude pouze živořit s klejotokem.Myslím, že otázka vhodnosti pěstování broskví jinde než v Polabí má původ v neznalosti z dob minulýchZ dob dětství pamatuji na několik pokrokových venkovanů, kteří sadili pecky z plodů, které byly dovezeny z Bulharska.Protože zasazená jabloň začala plodit už 3.rokem, a broskvový semenáč pořád nic, broskvoň se vykopala s tím, že je k ničemu.Další zhoubou byl důchodce-všeumněl.Všechny stromy řezal brzy zjara tím způsobem, že nejdřív odstranil nízké větve, aby mohl pohodlně sekat kosou a pak odstranil loňské přírustky, aby se strom nevysiloval do dřeva.A broskvoň se opět vyhodila s tím, že je k ničemu.Hezký nový rok přeje Pepík.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 172.111 (?), 21.2.2022 12:01

Dobrý den,

můžete mi prosím poradit, kde bych sehnala tuto btoskvoň "Durynský semenáč" neboli Martina (Marta)?

Děkuji za odpověď

Eva

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.66 (?), 21.2.2022 17:52

Stromek nevím, ale gengel.cz nabízí její pecky k výsadbě (musí se stratifikovat). Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 247.162 (?), 28.12.2008 20:51

Myslíku, Myslíku,

ty jsi ale pěstitel. A což tahle na Vodňansku? Což nám poradíš o broskvoních?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 168.154 (?), 30.12.2008 20:23
Dobrý den, mám zahrádku 680 m n.m.,sice lehký sklon k jihu, od severu vysoký tújový živý plot, od západu chráněno před větry nižší budovou, ale i tak je nutno zde silně experimentovat, co pěstovat a co již ne."Host",který v březnu 08 položil základní otázku na téma"jakou broskev do 613 m" možná již nějakou odrůdu pěstuje.Protože v mých experimentech figuruje i broskvoň - t.č. asi 10ti letá Sunhaven, chtěl bych informovat o svých poznatcích hlavně pěstitele v podobných drsných podmínkách.Broskvoň roste u jižní stěny garáže, koruna ve tvaru "placky"prakticky kopíruje stěnu garáže. Udržuji ji řezem v květu velice řídkou, prosvětlenou.Sousední budova bohužel cca od 15-16 hod. již broskvoň zastiňuje.Asi od 4.do 6.roku věku stromku se na jaře krásně nalévaly květní pupeny a pak vždy náhle ještě před rozpukem zaschly.Určitě nezmrzly! To jsem sledoval.Začal jsem se zajímat o jiné choroby broskvoní.Kadeřavost z minulosti mi byla známa, Dithane ji spolehlivě likvidovalo.Už jsem měl v úmyslu broskvoň zlikvidovat pro tento problém, nakonec jsem zkusil Horizon-údajně proti spálové monilioze a broskev mi ten rok konečně kvetla.Na počátku září 6 velkých broskví, šťavnatých,ale chuťově dosti mdlé.Opět hrozila likvidace.Ten rok totiž léto a hlavně srpen moc slunečno nebylo.Navíc ten stín v pozdních odpoledních hodinách. V naději, že díky globálnímu oteplování, bude příští léto lepší, dal jsem broskvoni ještě šanci.Před zahájením vegetace postřik Horizonem, dále Dithane tak, jak má být- bohužel bez rozumných dávek chemie nemáte na zahrádce šanci.Přidal jsem ještě patřičnou dávku drasel.hnojiva - prý podporuje vyzrávání a sladkost plodů.To léto se skutečně vydařilo, hlavně v srpnu.Ten rok byly broskve asi o 3 týdny zralé dříve než minulý rok.Kromě velikosti a šťavnatosti byly i sladké.Plodů asi 50-60 kusů.K doplnění - půdu pod broskvoní udržuji bezplevelnou, jinak běžné-přihojení kompostem, ev.trochu Cereritu, v době sucha vyjímečně jednorázové zalití.To, co bylo před 20 roky nemyslitelné-pěstování broskvoně v této nadm.výšce-se nyní v době, kdy vegetační období- a zvláště v době vyzrávání plodů - se stává teplejší + příznivé mikroklima, lze toho dosáhnout.Jak jsem výše uvedl, mám odrůdu Suhaven, dnes bych zvolil možná jinou odrůdu, která je ranější, aby jistota vyzrání plodů byl větší.Jako dobrou pomůcku považuji knihu od Ing.Miloslava Richtera - Velký atlas odrůd ovoce a révy.Čistě teoreticky jsem vybral odrůdy, které zrají přibližně o 14 dní před odrůdou Sunhaven -Fenix, Harbinger,Teska-všechy žlutomasé, sám je neznám.Odolnost proti kadeřavosti střední, čili bez postřiku to asi nepůjde.Vývoj jde rychle dopředu, možná,že už jsou další novinky.A pro "hosta",který doporučuje broskve raději koupit a pěstovat to, co v našich podmínkách jde - čili brambory a oves, tyhle domácí broskve jsou totiž 100x chutnější!!!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 136.34 (?), 31.12.2008 15:58

Zkusím se přidat do sporu.Podíval bych se do pomologie a hledal poznámku o vhodnosti do okrajových poloh.Možná bych dal přednost bělomasým broskvím.Ty pochází z oblastí severní Číny, což je Himálaj.Tam je nějakých 600 m. výšky k smíchu.Větší problém bude s půdou.Pokud jste na cihlářské hlíně, strom zřejmě bude pouze živořit s klejotokem.Myslím, že otázka vhodnosti pěstování broskví jinde než v Polabí má původ v neznalosti z dob minulýchZ dob dětství pamatuji na několik pokrokových venkovanů, kteří sadili pecky z plodů, které byly dovezeny z Bulharska.Protože zasazená jabloň začala plodit už 3.rokem, a broskvový semenáč pořád nic, broskvoň se vykopala s tím, že je k ničemu.Další zhoubou byl důchodce-všeumněl.Všechny stromy řezal brzy zjara tím způsobem, že nejdřív odstranil nízké větve, aby mohl pohodlně sekat kosou a pak odstranil loňské přírustky, aby se strom nevysiloval do dřeva.A broskvoň se opět vyhodila s tím, že je k ničemu.Hezký nový rok přeje Pepík.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 1.1.2009 11:06

Hezký sváteční den.Do nadmořské výšky 613 m.bych volil osvědčenou klasiku.Ranou kanadskou Harbinger a pozdnější Redhaven a nebo s ní současně zrající kanadskou odrůdu Harbrite.Určitě by tam šly i bělomasé semenáče, které mimo jiné jdou dobře od pecky.Nezapomeňte však na pravidelnou ochranu proti kadeřavosti.Hodně zdraví v novém roce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 115.250 (?), 4.1.2009 15:46

Pozrite sa na stránku staré odrúdy Bojkovice, majú tam pôvodné odrody aj odolné odrody marhúľ a broskýň do vyšších polôh. Posielajú aj na dobierku. Ja pestujem marhule aj broskyne vo výške 350mnm a vlastnou skúsenosťou som prišla na kompromis strihať či nestrihať. Výsledok je ten, že zaštipujem mladé vetvičky v priebehu rastu. Pri rezaní stromov vžy došlo po určitom čase ku glejotoku a strommy mali kratšiu životnosť. Som toho názoru, že rezaním marhúľ a broskýň vo vyšších polohách oslabujeme ich odolnosť a priamo napomáhame infikovaniu stromov, aj ked rany ošetríme. Uprednostním dlhšiu životnosť marhule pred dokonale tvarovanou korunou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 25.187 (?), 14.2.2009 15:56

Nadmořská výška je jeden faktor, další je půda, expozice, vláhové poměry délka vegetace..Ikdyž ještě jsem u nás neviděl písčitou půdu, 600mm srážek ve vámi udávané poloze :-)

Nemůžu s předchozím příspěvkem souhlasit.Broskvoň,meruňku a veškeré peckoviny řezat, ale za vegetace.Zimní řez dělat v době kvetení, využívat letní a srpnový řez. Nedělat velké rány a větší větve odstraňovat na víckrát(zahnuv řez).Tímto a správnou volbou podnože snížíte riziko vzniku klejotoku na minimum.

Pěstuji Redhaven a Favoritu morettini na semenáči broskvoně v 350 m. na FrýdeckoMístecku.Problém je u mě jen těžká půda a mrazy které mě v letech 2006 a 2007 připravily o úrodu.

Těžko se ve školkách shánějí stromky na jinačích než na broskvoňových podnožích.Poslední roky experimentuju s ne-broskvoňovými podnožemi, ale zatím nemůžu vyvodit závěry.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 160.230 (?), 22.5.2009 16:34

Souhlasím,

míst nad 600 m.n.m. je však podstatné méně, ale jsou

nezbývá než vyzkoušet. V nadm. výšce 660mm jsem

pěstoval z baráku bez skleníku i hrozn. víno. Rodilo však tak 1x za 3 roky

a hrozny jako větší borůvky. Na volno ho pěstuji již 25 let
na mírném svahu v Horš. Týně 400 m.n.m. 

Zdravím všechny experimentátory

KC

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 128.44 (?), 14.2.2009 17:52

Jedna věc je, jakou odrůdu si "vysníte", druhá jakou se podaří sehnat. Dnes se nejvíce množí Red Haven jako univerzální odrůda. Jinak já mám zkušenost, že není možno vypěstovat broskev v mrazové poloze. Pokud Vám přežije první roky, je naděje že vydrží. Důsledně ošetřujte proti kadeřavosti, podle metodiky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika