Jak ostříhat nový stromek



Stránky: 1,  2   
tamtam - (1) - 16.93 (?) 
10.4.2017 21:29, zobrazeno: 10094x

Zdravím,

můžete mi poradit, jak ostříhat novou broskvoň - Fairhaven, nejsem si jistý.

Děkuji



Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.227 (?), 10.4.2017 22:34

Jestli jste ji sázel teď zjara (podle misky dole asi ano) a chcete kotlovou korunku (u broskví se dělá kvůli dobrému oslunění), tak si vyberte čtyři větvičky rostoucí do kříže jako kosterní větve, nad nimi všechno ustřihěte a ty čtyři větvičky zakraťte na první pupen vedoucí z korunky ven. Někdo vám to tady určitě nakreslí názorně. Rány zatřete štěpařským voskem nebo balzámem (ne z Hlubny Brno, ten pálí mladé větvičky). Ze stromku sázeného zjara po řezu nikdy moc nezbyde, ale je to nutné kvůli zakořenění.

A ještě - stromek nevažte drátem, ale osmičkovým úvazkem provázkem, ten se poddá rostoucímu kmínku a nepřiškrtí ho.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 182.227 (?), 11.4.2017 7:25

Hlavně ho ořežte hned, měl být ostříhaný už před třemi, čtyřmi týdny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 11.4.2017 14:20

stromek nevažte drátem, ale osmičkovým úvazkem provázkem, ten se poddá rostoucímu kmínku a nepřiškrtí ho.

Uvažte ho jen jedním provazem a navolno. Kůl je zaražen napevno, stromek oproti tomu klesá spolu se sedající zeminou v jámě. Ten Váš zůstane "oběšený" na kůlu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.2 (?), 11.4.2017 11:28

I přesto, ba právě proto, že se povýsadbový řez, a jarní výchovny řez u zakořeněných stromků v něčem liší, k založení korunky broskvoně ještě pozdě není.Všeobecně se doporučuje řez peckovin v čase mízy pro lepší hojení řezných ran, ale i pro jiné kultůry je řez ve fenofázi vegetačního růstu šetrnější.

Pro tento stromek broskvoně bych vybral 3-4 kosterní výhony(vhodně rozmístěné) ve vyznačené zoně, k založení kotlovité korunky.Zbytek výhonů, i terminál nad označením odstranit.Ponechané výhony, podle intenzity růstu zakrátit za druhým, třetím pupenem, směřujícím ven z korunky.Zakrácení podle intenzity růstu znamená, že silnější výhon zakrátím více, slabší nechám delší.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 134.249 (?), 12.4.2017 10:01

Jako zahradní laik a panic ve stříhání, který se "bojí" řezat stromy, se chci jen ujistit, jestli jsem správně pochopil: Všechny větve mimo modrý ovál (pod ním, i ty silné), zlikvidovat - ostříhat u kmene? Děkuji, Pawel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.2 (?), 12.4.2017 10:23

Ano, pochopil jste to správně.Co je pod oválem... odstranit u kmínku (na větevní kroužek).Co je nad oválem-terminál... odstranit.V zoně oválu vybrat 3-4 výhony, a ty zakrátit střihem na 3-4 pupen, v ideálním případě směřující ven z korunky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 134.249 (?), 12.4.2017 11:37

Děkuji! Dovolím si ještě dotaz (mimo téma, ale čas mě honí): Jdu teď koupit slivoň Čačanskou Lepotici. Ta vypadá podobně, jen těch větví má ještě víc. Postupovat obdobně? Kmínek bych měl raděj vyšší. Děkuji!  PS: Budu stříhat hned v prodejně (aby se vešel do auta)), tak pokud byste odpověděl brzy/hned... kdo rychle dává, 2x dává)) Moc děkuji, Pawel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 157.239 (?), 12.4.2017 11:45

Pro převoz střih nahrubo, po zasazení načisto. Jo-a uvázat klidně drátkem, na 8mičku, ale bez těch toček uprostřed. Z Vašich foto není jasná hloubka výsadby... SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 134.249 (?), 12.4.2017 12:15

Děkuji! Já ale nejsem ten původní tazatel, jen jsem se přiživil s podobným problémem. Snažim se (byť v stálé časové tísni) něco pochytit z internetu, ale v těch řezech jsem stále kozel zahradníkem. Jedu pro švestku a zítra se ji pokusím "doamputovat". S díky Pawel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika