Halehaven



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 234.156 (?) 
25.8.2014 21:41, zobrazeno: 25340x

Kto pestuje túto odrodu? Aké máte s ňou skúsenosti? Ďakujem

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 26.8.2014 23:12

Ve vlákně s názvem Halehaven a Fairhaven máte více informací. Měl jsem letos díky katastrofální kadeřavosti jen pár plodů. Chuť překvapila stejně jako v minulém roce. Plody jsou sladší než u jiných odrůd s mírně broskvovou příchutí. Sladkost i broskvová příchuť jsou, dá se říct, skvěle propojeny. U mě je Halehaven prozatím nejchutnější ze "staré gardy" havenů. Přímo broskvoňová královna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 234.157 (?), 27.8.2014 8:37

Ďakujem vám pán Petr za odpoveď, podľa literatúry Halehaven dozrieva 13-15 dní po Redhavene podľa inej literatúry je to 20 dní. Zaujíma ma ako je to s tým dozrievaním v skutočnosti a ešte by ma zaujímalo či Halehavenu nevymŕzajú kvetné pupene. Ďakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 239.15 (?), 27.8.2014 10:41

U mna - okolie Trnavy, 140 m.n.m, dozreli prve plody tento rok zaciatkom augusta, posledne sme obrali zhruba pred tyzdnom. Chut je podla mna malo sladka, resp. na moj vkus je prilis horka. Celkovo nijako neoslnuje, nasadzuje strasne malo kvetov, co asi bude aj tym vymrzanim. Uz by som ju znova neposadil, aj zo starsich odrod je urcite lepsia napr. Cresthaven.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 27.8.2014 12:23

V prvních letech byly plody Halehavenu mdlejší, teď dva roky po sobě byly výborné.  Přímo delikatesní. Kompaktní sladce aromatická chuť. V normálním vegetačním roce dozrávají po Flamingu a vždy před Cresthavenem. Kolik je to přesně dní po RH Vám neřeknu. Menší nasazování květních pupenů je výhodou, protože nedochází k přeplozování a nutným probírkám. U novějších odrůd typu Royal Glory se menší násada květů uvádí také jako výhoda. Strom roste bujně, zdravě, ovšem letos poprvé jej zasáhla totální kadeřavost. Příště použiji osvědčené prostředky proti této chorobě. Odolnost květů proti jarním mrazům je na dobré úrovni. Uvádí se vysoká odolnost proti mrazu jak u květů tak i u dřeva. Je zajímavé, že pán uvádí velkou hořkost plodů, kterou já jsem doposud nezaznamenal. Naopak jsem se přesvědčil, že i bez pikantní hořkosti může mít broskev výbornou chuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 239.15 (?), 27.8.2014 17:55

Keby som sam nebol pri tom, ked sa ten strom sadil, tak mozno zacnem pochybovat o tom, ci to je naozaj Halehaven. Navyse bol z Plantexu, takze aj zamenu z ich strany by som vylucil. Tie plody mi naozaj pridu v porovnani s inymi broskynami take slabo trpko-horke. Kym je duzina tvrda, supka na neoslnenej strane je velmi dlho zelena, duzina tiez zelensia. Potom velmi rychlo zmakne, duzina zozltne, no ta supka ma stale zelenkavy nadych. Je to problem pri zavarani, lebo tvrda na zavaranie este nie je dostacne vyzreta a potom uz je makka. Aj ked sa vsak dobu zberu podari ako tak trafit, tak aj v tych kompotoch je citit tu trpkost. Nie je to samozrejme nic, co by skrivilo usta, no v porovnani s napr. Cresthaven je to velky rozdiel.  Ta trpkost zostava aj v plne vyzretych a prezretych plodoch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 234.135 (?), 28.8.2014 19:11

...nasadzuje strasne malo kvetov, co asi bude aj tym vymrzanim... Pán Petr aj Vám nasadzuje HALEHAVEN tak málo kvetov ako pánovi z okolia Trnavy? Prečítal som si diskusiu Halehaven a Fairhaven, niektorí túto odrodu moc nechvália iní ju veľmi chvália. Ďakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 28.8.2014 19:51

Ano, ale jak říkám, není pak nutnost probírky a plody jsou i dostatečně velké. Když jsem v minulém roce konečně poznal pravou chuť Halehavenu, byl jsem nadšen. Právě ve vlákně Halehaven a Fairhaven uvádí stejnou zkušenost s absencí hořkosti i pan Paľo. Je to hned druhý příspěvek ve vlákně. Některé zdroje uvádí, že hořkost broskví se dostavuje ve špatných pěstitelských podmínkách. Mně osobně hořkost jako taková nevadí, ovšem musí být doplněna i dostatečným množstvím cukrů, což je v chladnějších oblastech, či letech problém. Ve zdejší oblasti byl letošní Halehaven výborný, jelikož se na něm ještě neprojevilo předčasné "podzimní" počasí a červenec byl dostatečně teplý a díky uspíšené vegetaci to Halehaven stihl. Co se týče násady květů, tak největší přeborníci jsou například Flamingo, Cresthaven, či Redhaven.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 234.135 (?), 28.8.2014 21:40

V akej nadmorskej výške máte HALEHAVEN zasadený pán Petr, ja mám Redhaven a hľadám niečo čo dozrieva po Redhavene, u Flaminga som tu čítal že sa vyskytuje pukanie pecek to by mi vadilo a Cresthaven by u mňa dozrieval až v septembri-září, ja hľadám neskoršiu-pozdnejší augustovú-srpnovú broskyňu a termín dozrievania Halehavenu ak dozrieva cca 13-15 dní po Redhavene by mi vyhovoval. S tou prebierkou máte pravdu, keď je plodov veľa tak sú malé a nie sú ani sladké. Ďakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 29.8.2014 18:09

230 metrů. Dalo by se říci, že termín dozrávání mezi RH a Cresthavenem je doba, kdy dozrává mnoho těch nejkvalitnějších odrůd a dala by se nazvat hlavní broskvovou sezónou. Halehaven by se dal zařadit k těm nejkvalitnějším, ovšem pokud Vám bude vyhovovat jen střední plodnost. Oficiálně se plodnost uvádí jako velká až velmi velká (Kutina a kolektiv). U Flaminga jsem si praskání pecek nevšiml.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika