Elberta



Stránky: 1,  2   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 70.240 (?) 
7.9.2017 19:31, zobrazeno: 3516x

Elberta je křížencem odrůd Pavie chinese x Early Crawford vzniklým v roce 1870 v USA (Georgia). Byla značně rozšířená v USA a v západní Evropě v první polovině 20. století. V této době byla nejvýznamnější světovou odrůdou. Do LPO byla zapsána v roce 1954. Udržuje ji Šlechtitelská stanice Valtice.

Je s podivem, že tato bývalá světová jednička tady nemá ještě svoje vlákno, a s nějakými pořádnými fotkami než těch mých tohtoročných mrzáčků s nevyvinutou peckou. Zbarvení špatné, což mně nevadí, protože chuť plodů je nejtypičtější broskvová, jakou poznáme. V tomto roce by jistě v pohodě dozrálo mnohem více plodů.

Elberta
Elberta
Elberta
Elberta
Elberta
Elberta
Elberta
Elberta
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 234.18 (?), 10.9.2020 22:04

Zdravím pan Petr, ako ste tento rok spokojný s Elbertou. Už vám dozrela?      Lubo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 70.240 (?), 13.9.2020 9:42

Elbertu už bohužel nemám a marně ji sháním. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 70.240 (?), 4.6.2021 23:25

David s Jirkou se s Elbertou už dávno rozloučili. Zvláště u Jirky jako milovníka starých odrůd je to škoda. Minulý rok na podzim se Elberta znovu objevila v prodeji a to v Uherském Ostrohu a ve Spomyšli. V Uherském Ostrohu na nepříliš oblíbené podnoži Rubira. Možná bylo lepší zvolit tu druhou ze špatných variant a to Elbertu na broskvoňovém semenáči ze Spomyšle. Na údajně teplomilné Rubiře vyrašil stromek docela pozdě a prozatím jen obrazil, ale stále neroste. Koupil i někdo jiný prastarou Elbertu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 70.240 (?), 24.6.2021 10:59

Podaří se nakonec zachovat sarobylou ELBERTU? Nový stromek na údajně teplomilné podnoži Rubira vyrašil pozdě, ale přece. Růst se mu zatím moc nechce, oproti Springbelle na GF-677, které má už asi 20 centimetrové výhony. Přitom Springbelle se zpočátku taky moc do růstu nechtělo. Oba byly zasazeny na podzim. 

Elberta
Elberta
Elberta
Elberta
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 70.240 (?), 26.8.2022 20:09

Staroslavná ELBERTA by dozráti mohla, ale jinak bych na zářiové a řijnové broskvoně moc nesázel. 

Elberta
Elberta
Elberta
Elberta
O´Henry
O´Henry
O´Henry
O´Henry
Tardibelle (zrání v řijnu)
Tardibelle (zrání v řijnu)
Tardibelle (zrání v řijnu)
Tardibelle (zrání v řijnu)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 70.240 (?), 30.8.2022 17:25

ELBERTA dozraje určitě, jeden plod už spadll a byl částečně zralý. 

Elberta
Elberta
Elberta
Elberta
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 213.137 (?), 30.8.2022 20:13

Elberta píšou RH+35, nebo jinak 5 dní po Cresthavenu. Mám podobnou Dianu, po dlouhých deštích rozpraskala, stejně jako Cresthaven. Škoda, začaly zrát i tady na severovýchodě v 240mnm, o dozrání bych se jinak nebál. Jsem zvědav tu Elbertu jako bude mít chuť.smiley

Tady poslední rozpraskaná Diana zůstala na stromku dodnes, tak jsem ochutnal a už byla mírné sladká načervenalá dužina, poloměkká, s výbornou kyselinkou, pecka už se odlučovala. Určitě bude Diana chuťovka stejně jako Elberta, jalovina u těchto zřejmě nehrozí, u dřívejších Havenů to byla letos převážně jalovina.

Aspoň se potvrdila pravost odrůdy, Diana byla z Uh.Ostrohu. Plody ukázala i,,Spomyšlovská" Sweet lady, tam jsem měl větší obavy o záměnu, no a vypadá to že je taky pravá - plody sice taky rozpraskaly a shnijí, ale stále tvrdé, tedy ještě o něco pozdnější než Diana. V zahradě u domu kde není tolik strupovitosti tak k praskání po deštích nedošlo, na haluzi jsou vzorky Ohenry, ty mám ještě tvrdé, píšou RH+45, a ještě Guglielmina od Toma, ta by měla být ještě pozdnější, taky zatím tvrdé, asi jako ty Tardibelle na fotce.

A kolikže, Petře, má zrát Tardibelle dní po RH? MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 70.240 (?), 31.8.2022 14:04

Minimálně tak 60, ale uvádělo se leckde u Tardibelle mnohem méně, což neodpovídá realitě. Plody Elberty vyzrávají nestejnoměrně, půlka měkne a druhá půlka je tvrdá, což není žádné terno. Vybarvení slabé. U toho vyfoceného plodu byla jedna půlka taky nezralá. O nic by nešlo, jen že moniliová hniloba pracuje velmi rychle a důsledně, pozdnější nektarinky jako je Venus "spolkla" jak malinu. 

Elberta
Elberta
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 70.240 (?), 10.9.2022 23:19

U mě se prozatím jeví lépe ELBERTA než O´Henry. V dalších letech to může být jinak. Elberta bude zrát také dříve než O´Henry, letos mezi 5.9. - 10.9., O´Henry tak o týden později. Na malém stromku Elberty jsem nechal zbytečně moc plodů, přesto nebyly vůbec malé, a právě kvalita překvapila. Pár dnů jsem tady nebyl, tak jsem před tím "napustil" plody Prolectusem, přesto jich byla polovina už v čudu. Naštěstí na ochutnávku něco zbylo. Počasí stojí už teplotně za prd, přesto si myslím, že Elberta bude dozrávat slušně. Otázka, jestli bude v zářiové "zimě" dost sladká. Nejspolehlivější kvalita u "koncových" odrůd srpna bude u Princess, Suncrest, Elegant Lady a Cresthaven.

Elberta
Elberta
Elberta
Elberta
Elberta
Elberta
Elberta
Elberta
Elberta
Elberta
Elberta
Elberta
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika