Co s touto broskvoní?



Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 234.248 (?)
24.7.2011 22:59
Myslím, že pro paní (nebo slečnu?) Alenu by tvar s terminálem byl hůře udržovatelný, než kotlovitá koruna. (Původně jsem měl terminál "uříznutý" ještě asi o 30 cm níže - na tmavší postranní větvičku směřující mírně vlevo k fotografovi. Pak jsem to opravil nya výše položenou podtatně silnější větev, která v tomto pohledu není tak vidět, schovává se za terminálem a směřuje mírně vpravo od fotografa.) Josef.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
         
host - 151.38 (?), 24.7.2011 22:47

Ono úplně špatně stromek nevypadá, viděl jsem horší-větve bujně rostoucí, a vyholené, jen na konečcích obrost.Napsal jste to pane Josefe krásně, z větší části se s Váma ztotožňuji, jen bych měl obavu Ten stromek ufiknout v půli, když už má vytvořený silný terminál.Broskvoně lze taky pěstovat s terminálem, i s kotlovitou korunou.Je na majiteli, či majitelce, co si vybere.Tady taky počíná vyholování z nedostatku řezu.Broskvoně se musí řezat zavčas, když je mladší dřevo, a více, než jiné ovocné druhy.Je potřeba dlouhé výhony zakracovat na jaře ve vhodnou dobu, podle aktuální potřeby, násady plodů, a odrudy.Taky je třeba se naučit co je krátký, a co dlouhý řez.

rostislavik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 234.248 (?), 24.7.2011 22:59
Myslím, že pro paní (nebo slečnu?) Alenu by tvar s terminálem byl hůře udržovatelný, než kotlovitá koruna. (Původně jsem měl terminál "uříznutý" ještě asi o 30 cm níže - na tmavší postranní větvičku směřující mírně vlevo k fotografovi. Pak jsem to opravil nya výše položenou podtatně silnější větev, která v tomto pohledu není tak vidět, schovává se za terminálem a směřuje mírně vpravo od fotografa.) Josef.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 112.7 (?), 24.7.2011 23:00

Dobrý večer, jen mě tak napadlo..., než tak radikální řez a jak vidím vzhled stromku na foto, co z něj zkusit zapěstovat tvar štíhlého, zploštělého, bo jiného, zkrátka vřetene? Alespoň by se nemusel řezat ten terminál, jen polokosterní větve... jen takový nápad... Jarek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 31.192 (?), 24.7.2011 23:18

Já už jsem pochopila rozdíl mezi kotlovitou korunou a tím úzkým a štíhlým vřetenem. Ale jak píše Josef, odpovědnost bude na mě a s tou širokou korunou si prostě líp poradím (snad tam dosáhnu i časem)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 25.7.2011 0:03

Tak osobně bych se toho řezu nebál, samozřejmostí bude ošetření řezných ran. Broskvoně velmi dobře regenerují. Ještě jsem si všiml na fotografiích, že strom vykazuje známky chlorózy a nebo nedostatku dusíku. Listy jsou světlé, žloutnou, některé červenající, listový obrost na koncích větví je řídký, pravděpodobně postupně opadávají starší listy. Proto by bylo vhodné, zauvažovat o doplnění železa postřikem na list vhodným listovým hnojivem a též o následném přihnojení, i když paní Alena píše, že stromek hnojí Cereritem a kompostem. Stav stromku tomu ale příliš neodpovídá. Asi to hnojení není dostatečné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 61.106 (?), 25.7.2011 0:54
Je to příliš vyholené a vytáhlé, tak bych s tím nyní nic nedělal a teprve na jaře kmínek odřezal dole zhruba 10-15cm nad prvním větvením a větve zkrátil na 5cm, též raději ošetřil proti kadeřavosti a dobře přihnojil.I teď se dá mulčovat kolem stromu posečená travní hmota, což zlepší půdní strukturu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 118.130 (?), 25.7.2011 5:53
Vy chcete začít zapěstovávat strom úplně znovu od začýtku. Já bych základ koruny ponechal a "stavěl" bych na tom, co už je narostlé, byť to není úplně ideální. Také proto zásah rozděluji na nyní navrženou první etapu a na další řez v předjaří. Proti hnojení, mulčování a postřikům proti kadeřavosti samozřejmě nic nemám. Josef.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 61.106 (?), 25.7.2011 10:31
Ano, za ten rok 2012 naroste nová plodná koruna.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 25.7.2011 11:17

Odstranit celou korunu je v daném případě zbytečné, neboť novou korunu lze v pohodě a dokonce snáze promyšlenými kroky zapěstovat ze spodní části té stávající. Je však nutno alespoň částečně vědět jak a proč řezat. (Vědět jak a proč, je ale nutné v obou případech, tedy i kdyby se odstranila celá koruna).  Ponecháním části původní koruny se neztratí jedna kompletní sezona neplodnosti stromku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 61.106 (?), 26.7.2011 7:47
Před napsáním svého příspěvku jsem si nejprve stromek dobře prohlédl. Očekávat z toho spodku po seříznutí adekvátní úrodu je naivní, jen se tím zbrzdí vývin koruny nové, radši si těch pár plodů koupím. Ovšem chce to trochu mít znalosti, jak na to.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika