Co s touto broskvoní?



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 31.192 (?) 
24.7.2011 13:07, zobrazeno: 37767x

Asi šestiletý stromek, poslední dva roky nestříhaný, předtím stříhaný, ale špatně. Kadeřavost, žádné plody, snad jeden rok pár bídných broskví. Zalévaná, hnojená cererit a kompost.Zemina hlinitopísčitá, mrazy, dost nechráněné místo. Benešov u Prahy. Prosím o radu: ostříhat a jak a kdy nebo to vzdát




Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (801) - 39.156 (?), 24.7.2011 14:23

V srpnu zakrátit přírůstky na 1/2. Prosvětlit, v předjaří provádět postřiky proti kadeřavosti. Strom nemůže za vaše chyby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 31.192 (?), 24.7.2011 14:28

Děkuji, já vím, prostě to neumím. Prosvětlit také v srpnu nebo jen zkrátit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.1 (?), 24.7.2011 19:21

Kouknout se do knížky nebo do vyhledavače na netu, jak se řežou broskvoně. Nebo to vzdát.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 245.14 (?), 12.8.2011 15:10

Dobrý den, v loni na podzim jsme zasadili broskev, letos na jaře těsně nad zemí z kmene vyrašila další silná větev, jakoby druhý stromek. Takže hlavní, první stromek je bez listů, druhý (rozvětvená větev) je olistěný. Co s tím? Máme pořídit nový stromek? Nebo nechat růst a uvidíme, jak poroste dál? Děkuji. Zahradní začátečnice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 234.248 (?), 24.7.2011 21:47

Lamentování a odkazy na knížky a návody nepomůže - takovýhle stromek tam paní Alena stejně nenajde.

Já bych už nyní - co nejdříve - odřízl přebytečnou terminální (středovou) část a nejvyšší část z horní postranní větve. Zkusil jsem to do fotky zakreslit (ale s kreslením nejsem moc kamarád). Řezná plocha ať je hladká, ve správném místě a pod správným úhlem (to už v knížkách a návodech - třeba na arboristika.cz nebo na stránkách szkt - ke stažení - najdete). Ránu zatřete štěpařským voskem nebo stromovým balzámem

Jiné zastřihování a zakracování bych už letos nedělal. (Případné objasňování důvodů až později, aby tento příspěvek nebyl zbytečně dlouhý.)

Josef.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 31.192 (?), 24.7.2011 22:04

Josefe, moc děkuji. Já jsem samozřejmě přečetla dikuze, ale nikdy pak nevím, co v reálu s tím stromkem udělat. Taky jsem někde četla, že pěstování brokvoně chce cit. No a ten my, co máme na zahradě jednu broskev, jednu meruňku prostě nemáme, bo ho nemáme kde získat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 234.248 (?), 24.7.2011 22:35
Dovedu si Vaši situaci živě představit. Taky jsem občas dost bezradný v problémech, o kterých mnoho nevím a ostatním připadají jednoduché. Josef.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 31.192 (?), 24.7.2011 22:45

A ještě jednomu nerozumím. Mí rodiče i prarodiče měli na zahradě vždy dvě broskvoně, dvě meruňky Vždy jeden mladší a starší stromek. Nic moc kolem toho nedělali, broskve i meruňky vždy byly pro radost, i když ne takové jako ty dnešní obrovské a podtržené z Kaulandů a spol. To už se ty staré odrůdy nepěstují ?  chápu, že asi neměly takové výnosy, krásné plody, ale nám dětem stačily. Je to kouzlo utrhnout si ovoce na své zahradě, i když jen svátečně, a hned se do něj zakousnout. A o to jde těm z nás, co máme jeden strom a moc to neumíme... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 152.34 (?), 25.7.2011 21:19

Odrůdy určené pro trh jsou jiné než odrůdy pro samozásobitele. Upřednostňují se jiné vlastnosti: odolnost proti otlačení, možnost dlouhodobého skladování, stabilní vybarvení atd., často na úkor vůně, chuti a konsistence. Kromě toho je v obchodech ovoce podtržené, a třeba meruňky při skladování nikdy nedojdou tak, jako třeba banány nebo jablka. Mít ovoce, které je čerstvé a zároveň zralé, je dnes luxus. Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika