Chloróza broskvoně 2016



Štěpánka.3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 15.186 (?)
13.6.2016 18:56

Já už mám vyzkoušené, že opatrné přihnojení síranem amonným pomůže v naší zásadité půdě proti chloroze velmi rychle.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
bohous - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 34.135 (?), 13.6.2016 10:08, zobrazeno: 16677x

Zdravím všechny pěstitele broskvoní a předem se omlouvám, uvedené téma bylo určitě již hojně diskutováno. Přesto bych se rád zeptal, zda jsou zažloutlé listy na obrázku skutečně příznaky chlorózy. Stromek je vlastní očkovanec Favorita Moretini na broskvoňovém semenáčku, vysadil jsem jej v r. 2011 do půdy hojně vyhnojené koňským hnojem a domácím kompostem, okolní půda je poměrně jílovitá. Každoročně přihnojuji cereritem, na zimu trochu vápním. Příznaky choroby se objevily loni, ale hlavně letos, tj. až po 4-5 letech bez problémů. Zkoušel jsem postřik chlorofernem a hořkou solí, bez úspěchu. Nemůže to být naopak nedostatek vápna nebo jiného prvku, nebo příliš mnoho hnoje? Stromek také dost trpí klejotokem. Mám ještě starší stromky Red Haven a Cresthaven, tam problémy nejsou. Mám postřiky opakovat? Děkuji za radu nebo názor. Bohouš.

Chloróza?
Chloróza?
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 44.2 (?), 13.6.2016 10:37

Já jsem tu svoji postříkal zelenou skalicí a nyní mi opadávají listy :(Asi jsem udělal silný koncentrát. Tak snad to přežije...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 157.239 (?), 13.6.2016 10:48

Každé broskvoni vápno nejede-kalcioza, taky ta jílová vana-nic mocfrown! S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 13.6.2016 12:37

Zjistěte si pH půdy, pokud bude reakce zásaditá, vypusťte vápnění a k základnímu hnojení použijte síran amonný. Teď zkuste aplikaci na list nějakým kapalným hnojivem s obsahem mikroprvků. 

Mám FM3 v jílu, sice nemá chlorotické listy, ale kmínek také praská.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
zden1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 181.248 (?), 13.6.2016 13:50

Určitě je to chloroza z nedostatku železa, která ale může být pouze relativní. V půdě ho může být dostatek, ale jeho příjem kořeny je blokován jiným faktorem např. u zásadité půdy nadbytek vápníku, těžká málo vzdušná půda, přemokřená půda, vzájemná reakce s jinými kovy atd. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?), 13.6.2016 14:21

Mám stejný názor. Myslím si, že každoroční přihnojování vápníkem nemuselo být to pravé a zároveň už broskvoň mohla spotřebovat živiny dodané do půdy před výsadbou a její kořeny už dosáhly okolní neplodné jílovité půdy. Pan Bohouš má pocit, že náprava, kterou činí, není účinná, ale nemůže očekávat změnu k lepšímu za pár týdnů. Budou to spíš měsíce a když strom nebude mít chlorózu, či možná kalciózu příští rok, bude to úspěch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Štěpánka.3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 15.186 (?), 13.6.2016 18:56

Já už mám vyzkoušené, že opatrné přihnojení síranem amonným pomůže v naší zásadité půdě proti chloroze velmi rychle.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
bohous - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 34.135 (?), 14.6.2016 20:21

Díky za reakce, zkusím opatrně ten síran amoný. Možná bude taky problém automatická závlaha okolního trávníku. Sice se mi nezdá, že by docházelo k přemokření, ale radši uberu intenzitu zálivky. Bohouš.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 138.254 (?), 10.8.2016 15:53

Zdravím, pestujem odrodu Redhaven, minulý rok som mal na nej kučeravosť a bola silne napadnutá voškami. Po aplikácii lepu Chemstop na kmienik sa situácia rapídne zlepšila. Narástli pekné nové listy, bol suchý rok - zalieval som. Bola dobrá úroda.

Tento rok koncom mája všetko zmrzlo, tak je úplne bez plodu. Kučeravosť bola tiež, monilióza trošku. Leto je mokré - nezalievam. Vošky neboli.

Aj napriek tomu, že je broskyňa bez záťaže plodov a vošiek, vyzerá ako v jeseni - listy dožlta a zvinujú sa a hlavne má veľmi krátke prírastky (cca 10cm).

Pôda je ťažšia a skôr kyslá.

Mám tam okolo stromku mulč z pokosenej trávy od minulého roka, nemôže to robiť problém - myslím ešte prekysľovať pôdu alebo držať moc vody, pri týchto dažďoch?



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.239 (?), 10.8.2016 16:02

Mulč z r.2015?angry To je z více důvodů chyba. Mezi kmínkem a tou hmotou není vzdušná mezera?...SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika