Červivost plodů broskvoně



onry - (14) - 136.70 (?) 
9.6.2009 7:03, zobrazeno: 9325x

Prosím o radu. V tuto dobu se objevují každoročně na plodech dirky s klejotokem a uvnitř s červíkem. Začne to vždy na jednom a tom samém stromě a pak se to šíří na ostatní do vzdálenosti 30metrů.Ošetřeno letos důkladně proti přezimujícím škůdcům postřikem v době před narašením.O jakého škůdce se jedná a čím a kdy stříkat?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 53.50 (?), 9.6.2009 7:11

Broskvoně mám rozhodně déle než 10 roků a nikdy jsem se s podobným škůdcem nesetkala-možná jsem měla štěstí. Tudíž neporadím, ale ráda si přečtu rovněž názory a zkušenosti ostatních. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 79.112 (?), 9.6.2009 13:59

Zkusil bych postřik Calypsem.Odhaduji, asi v 1/2 května.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 9.6.2009 22:43

Celkem vzácně dochází k červivosti broskví. Způsobuje ho jediný z obalečů a to "Obaleč východní". Podobá se obaleči švestkovému. Přezimuje v borce u paty kmene. Má několik generací housenek. První generace napadá letorosty na jejich konci. Pokud najdete zasychající konce letorostů až do délky cca 10 cm, je to signál přítomnosti Obaleče východního. Housenky druhé a třetí generace napadají plody. Do plodu se zavrtávají u stopky. Napadají nejraději pozdnější odrůdy. Postřik organofosfáty je účinný v době líhnutí housenek druhé a třetí generace. Pokud vám tento popis bude souhlasit, znáte vzácného nepřítele. Já jsem ho ještě neviděl.  Snad proto, že pěstuji broskve v chladnější oblasti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
onry - (14) - 136.70 (?), 11.6.2009 13:41

Ještě jsem našel jednoho možného původce a to Makadlovka broskvoňová (Anarsia Lineatella) Ošetření je prý stejné.-při líhnutí housenek (Oleoekol  nefunguje).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 11.6.2009 22:59

Makadlovka poškozuje především letorosty které provrtávají její housenky. Oleoekol nepoužívám, ale tuším, že to je postřik pro jarní ošetření, kdy ještě nejsou narostlé letorosty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 244.2 (?), 17.9.2013 15:06

Mohu potvrdit, tento problém se mi vyskytuje taky na broskvoních.

V minulých letech jsem měl čas obden obejít oba mé stromky a konce letorostů i s housenkou zaštípnout a mechanicky housenky zničit. Tlak od třetí generace tím nebyl žádný nebo tak malý, že samičky této generace ke kladení preferovaly letorosty.

Letos je stromek větší (na některé vrcholky letorostů nedosáhnu) a také jsem měl méně času. Proto cca 5% plodů nejpozdnější odrůdy vykazuje zjevnou červivost. Pouze jediný plod z 30 kg byl však nekonzumovatelný pro kumulaci tří nebo čtyř housenek u pecky.

Na druhé zahradě, kde používám feromonové lapáky v jabloních a švestkách se mi daný problém nevyskytuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 17.9.2013 23:02

Souhlasím s p. Skálou. Je to obaleč východní, je podobný obaleči švestkovému. V teplých oblastech napadá zejména broskvoně, meruňky, jabloně, švestky, ale třeba i skalníky a další dřeviny.
V květnu housenky vylíhlé z vajíček motýlů první generace napadají dřeň dlouhých výhonů (nad 10 cm).
Motýli 2. generace létají v červnu a motýli 3. generace létají v 2.pol. července.  Larvy 2. a 3. generace napadají plody, především pozdnějších odrůd.
Ochrana na základě signalizace vrcholu letu motýlů. Ošetřuje se především proti 1. generaci.  Především organofosfáty, dříve Sumithion či Zolone, teď snad Reldan.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika