Broskvoň - radikální řez při výsadbě



Stránky: 1,  2   
Majus - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (80) - 243.232 (?) 
20.4.2020 10:47, zobrazeno: 4006x
Dobrý den, při výsadbě prostokořenné broskvoně na začátku dubna jsem chtěla snížit zapěstovanou korunku, takže jsem "vytvořila" špičák s tím, že novou korunku si zapěstuji na stanovišti. Stromek jsem snížila na polovinu. Zatím neraší a začínám si říkat, že jsem asi udělala blbost, jestli ta očka, co byla níže na kminku se vůbec probudí...?
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 77.251 (?), 20.4.2020 11:35

A jste si jistá, že tam na kmínku byla očka a nikoliv jen pupenové jamky? Ono se totiž ve školce občas dělá to, aby předčasný obrost byl až v úrovni zakládané korunky, tak se příslušné "konkurenční" pupeny vyslepí.
Jestli je to tak, budete muset počat, jestli se probudí nějaká záložní spící očka. To může být až někdy v první polovině května.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Majus - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (80) - 224.3 (?), 21.4.2020 8:11

No to je také možné. Našla jsem teď na stromku jedno rašící očko úplně dole těsně nad roubem, tak doufám, že se probudí ještě něco výše a nebudu pěstovat stromek znovu od země.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 91.196 (?), 21.4.2020 10:54

Neděste se toho, že cosi pučí dole-dostává to nejvydatnější krmi! V krátké době-ideálně v řádu měsíců, ale klidně i jednoho roku může být prodlení smazáno. Jen se prosím Vás příště neukvapujte-znáte to-dvakrát měřit...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 38.27 (?), 21.4.2020 22:49

Silně rašící očko 3-5 cm nad místem očkování je někdy lepší než slabě prorůstající očka pod úrovní korunky. Bude zdravý, rovný a pravidelně rozvětvený.

Pokud dobře zakoření, tak Vám naroste z toho dolního očka i 1,5 m dlouhý výhon, takže pokud jej správně zaštípnete budete zakládat korunku na jistotu ve správné výšce. A první úrodu můžete mít tak jako tak až v roce 2022.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Majus - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (80) - 130.90 (?), 23.4.2020 12:48
Děkuji všem! Zdá se, že se probouzí další očka od spodu. Určitě je to pro mě zkušenost pro příště. Pořád se na zahradě učím a když koukám lidem přes ploty, tak vidím, že už jsem se něco naučila:).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Majus - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (80) - 224.3 (?), 22.6.2020 9:27
Dobrý den, tak vyšší očka nevyrazily, mám tam dvě vetve odspoda, kdy mám odříznout ten původní kminek a kdy zastipnout vršek? Děkuji

Bude mít strom vlastnosti roubu? Vyrůstá dostatečně nad podnoží?
Bude mít strom vlastnosti roubu? Vyrůstá dostatečně nad podnoží?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 11.114 (?), 22.6.2020 9:48

Stromek bude mít vlastnosti roubu.
Nic bych neodřezával ani nezaštipoval. To má čas. Jenom bych výhon přivázal, aby se nevylomil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 144.38 (?), 22.6.2020 9:50

Dobrý den. Zatím nic neodřezávat, ale vyberte silnější narostlý výhon a k tomu původnímu kmínku ho pěkně přivažte, ať roste kolmo a ať ho případně nevylomí pták. Ten slabší výhon klidně odstranit. Přivázat vhodným materiálem, používám tzv. roubovací pásku, která se nezařízne. Osobně bych nic ani nezaštipoval. Výhony vyrazily později, takže bych je nechal klidně ať rostou a vyzrávají, zima asi stejně rozhodne, co příští jaro vyraší. A pokud by rašilo i úplně nejhořejší očko, pak teprve bych letorost zakrátil na výšku, kterou potřebujete. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 91.196 (?), 22.6.2020 12:29

Nechal bych letos růst vše, co po nerozumném prvotním zásahu nad místem štepu-očkování vypuklo, vyvázal bych velmi jemně-opatrně-tak, aby se výhonky nezlomily, ani nevylomily ve své základně. Taky si nejsem jist, že je vhodné mít okolo stromků ty Michelinky-to má být na furt?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika