Broskvoň Harnas



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 70.240 (?)
13.5.2020 8:15

HAVENY by Vás jistě taky nezklamaly, Tomáši. 

Harnas
Harnas
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 70.240 (?), 13.5.2020 8:15

HAVENY by Vás jistě taky nezklamaly, Tomáši. 

Harnas
Harnas
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 70.240 (?), 18.7.2020 20:18

Listy jsou sice sem tam děravé, ale plody i při tolika srážkách jen s minimálními projevy strupovitosti, nebo suché skvrnitosti.

Harnas
Harnas
Harnas
Harnas
Harnas
Harnas
Harnas
Harnas
Harnas
Harnas
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 101.14 (?), 10.8.2021 7:12

Plody na posledních snímcích Petra z Pardubic jsou na Harnas netypické, takovou temnou barvu jsem na plodech této odrůdy zatím neviděl ani u mne ani jinde. Můj Harnas má v základu žlutou barvu, která přechází v barvu pomerančovou. Červené líčko je pouze na některých plodech, je relativně malé, nikdy temně červené.

Plody jsou veliké, vloni měl největší plod cca 350 g, letos jen kolem 250 g. Často prakají pecky. Chuť je dobrá, zajímavostí je konzistence dužniny - je tuhá jako u středně pevných jablek, hodně nezvyklé. Přitom je dužnina celkem šťavnatá, i když méně než u jiných odrůd.

Zrání cca týden před Redhavenem, v roce 2021 dozrávají právě teď.

Celkové hodnocení - zajímavá odrůda, likvidovat nebudu, ale jeden stromek stačí a po jeho smrti si nový nezasadím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 70.240 (?), 11.8.2021 7:17

Co se týče vybarvení odrůd, tak to se může v jednotlivých letech lišit. U meruněk měla dost málo červené barvy na slupce například Orangered a to jsem se před tím divil fotkám pana Mimma z Bulharska, kde neměl na Orangeredu vůbec žádnou červenou. Pokud jde o Harnas, tak co říkáte na ostatní fotky ve vlákně v minulých letech, žádná by se Vám nelíbila? Moc se mi totiž nezdá, že by šlo o záměnu. Doba zrání odpovídá, i když je pravda, že odrůd broskvoní zrajících v tomto termínu je více. Harnas nemám na žádné speciální podnoži vhodné do těžkých nepropustných půd, takže bude pomalu končit. Letos už to vypadalo, že neobrazí, ale nakonec nějaké chlorotické výhony přece jen narostly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 101.14 (?), 11.8.2021 22:04

Plody na snímcích z roku 2019 mi přijdou jako typické, z roku 2020 nikoliv. Samozřejmě se tvar, velikost i vybarvení plodů v jednotlivých letech mění, takže si nedovolím tvrdit, že jde o záměnu, zejména pokud jsou všechny snímky z jednoho stromu.

I když já mám na své zahradě právě u broskvoní záměn více, a to se záměna zjistí mnohem obtížněji než např. u jabloní. Ale když "Cresthaven" dozrává týden po Redhavenu, to už přímo trkne.

Také máte dužninu plodů odrůdy Harnas tak tvrdou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 12.8.2021 8:01

Petře, poslední zhasne...wink. Já se po úterní dvacáte hodině, kdy se u nás přehnala bouřka s dvoucentimetrovými kroupami ještě neodvážil na zahradu kouknout, žena mě hlásila nějaké br.Modřinky a rajčata na zemi v blátěcrying. Dnes v podvečer to zřím na vlastní bulvelaugh, snad to nebude až takové-definitivnífrown!? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 70.240 (?), 12.8.2021 8:24

Modřinka už mně taky dávno zhasla. Škoda. Rajčata jsou letos skvělá. Co se týče pána s Harnasem, tak záměny se objevují stále a neustále, to už asi jiné nebude. Poslední objev je raná broskvoň Lolita, která bude nejspíš druhá Tardibelle, jelikož jsou plody stále malé a zelené. Zvláštní rozdíl v konzistenci dužniny u Harnasu oproti jiným odrůdám jsem si nevšiml. Pokud se plody broskvoní utrhnou včas, kdy na pohmat jen nepatrně povolí, pak je dužnina chruplavá a většinou té nejlepší chuti ještě i druhý nebo třetí den po utržení. U Harnasu jsem s chutí zpočátku moc spokojený nebyl, až ke konci existence stromku. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 53.24 (?), 13.8.2021 9:56

Já mám Broskve Harnas zatím na stromě. Plody jsou tvrdé, i když jsou už krásně vybarvené. U mně nejsou nikdy tak červené. Tom

Moje broskve Harnas 2021
Moje broskve Harnas 2021
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 101.14 (?), 13.8.2021 23:12

Tome,

nějak podobně vypadaly na stromě i mé plody této odrůdy. Pokud i po dozrání budou na broskev plody mimořádně tvrdé, tak máte stejnou odrůdu jako já. Koupil jsem ji jako Harnas v zahradnictví na východním Slovensku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 53.24 (?), 16.8.2021 7:10

Já jsem koupil stromek v Bruzovicích u Frýdku Místku. Stromek je vitální, Rodí každý rok (12 let) vždy průměrné množství hodně velkých plodů. Nepřeplozuje. Je z mých odrůd nejvíce odolný kadeřavosti. Plody jsou na stromě dlouho vybarvené a tvrdé, A ae časem dozdrají.Zdá se mi že žlutá barva tak nepřitahuje žravý hmyz (vosy, sršně) jako červená. Tom

stromek Harnas 2021
stromek Harnas 2021
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika