Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

V našich zemepisných šírkach sa okolo tejto problematiky často chodí neistým krokom a každý tvrdí svoje. Názory (hlavne na vápnik) sú často protichodné. Nedalo mi a zrešeršoval som si zahraničné metodiky z krajín, kde broskyne pestujú vo veľkom a úspešne.

Ako začiatočník som medzi okolitými ošľahanými zahradkármi za kacíra, zato ale mám broskyne celkom pekné. Na rozdiel od nich.

Broskyňa sa má prihnojovať, vcelku intenzívne! Dusíkom a vápníkom. Situácia pre plodiaci strom a ešte neplodiaci je rozdielna. Ešte neplodiace - iba dusíkom.

Celková potreba dusíku sa počíta ako konštanta = 11g N (až 22g) na 1rok veku stromu. Teda 5 ročný potrebuje 5x11g=55g (až 5x22gN=110gN), 7ročný 7x11g, atd.

Pre stromky ešte neplodiace sa počíta 45-90g N na rok - to býva prvé 1-3 roky. Ide o to aby sa dosiahli maximálne prírastky ešte v tomto období. Dusík by sa mal kontrolovať laboratórne a podľa toho sa stanoví množstvo (teda či len 11g alebo až 22g), ale toto je pre záhradkára nereálne. Preto som pre seba zvolil konštantu 11g/rok.

Dávka je rozdelená! Sú viac-menej dve hlavné schémy.

Prvá je delenie dávky N na 3 etapy (až 4) - a to tak, že polovicu vypočítaného N dáme 3 týždne pred kvetom - vo forme 10-10-10 (od 4-4-4 až po 16-8-8 podľa toho nakoľko potrebujeme doplniť P a K. A teda Cererit 8-13-11 nie je zrovna terno, ak nepotrebujeme P a K až tak moc.) Druhú polovicu dodáme vo forme kalcium nitrátu (ako preferovaného hnojiva) - v dvoch dávkach, teda štvrtina N pri objavení plodov po odvete a poslednú štvrtinu N o 3 týždne neskôr. Túto kalciovú polovicu možno rozdeliť aj na 3 tretiny - po 3 týždňoch. Funguje to.

Druhá je schéma dvoch dávok. V III. dáme polovicu N - zase 10-10-10 a pod., začiatkom VIII. druhú polovicu vo forme kálcium nitrátu. (Toto som osobne neskúšal.)

Broskyňa je zlý kompetitor o dusík. Pod stromami by mala byť len zemina v polomere aspoň 1m. A nič iné! Ani tráva. Hnojivo nesypeme ku kmeňu ale v polomere cca 30-50cm. pH pôdy je optimálne 6,5, kritické hodnoty sú pod 6 a nad 7,8. Preferovaná úprava je mletým vápencom (dolomitickým iba v prípade príznakov nedostatku Mg).

Tento rok som prešiel z ledku vápenatého na Wuxal Kalcium. Prvý postrek broskyne práve dostali, ďalšie budú podľa doporučení Aglukonu. Teda, celkovo 4-6postrekov. Z toho - prvý pri "vylúpnutí" plodu, druhý o 14 dní, tretí a následné od veĺkosti vlaškého orecha v 14 denných intervaloch. Koncentrácia 4ml/1L postreku (resp 4L/ha).

Dávky neodhadujem kalibrovanou rukou, ale počítam a navážim.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 12 a číslo 10.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika