Velmi rané brambory



Stránky: 1,  2,  3   
host - 240.105 (?) 
2.2.2015 20:11, zobrazeno: 38945x

Zdravím. Letos bych chtěla zkusit (poprvé) pěstování brambor. Na uskladnění nepotřebuji, to mám dobrý zdroj jinde, ale nějaké ty velmi rané pro vlastní spotřebu bych ráda. Na takové to krátké období, kdy už budou v obchodech rané brambory za rozumnou cenu. Co jsem si dělala seznam ze zdejší diskuze pár let zpátky, tak mezi doporučované patřila Impala, Inova, Nicole, Adora, Bellarosa, Adéla, Aneta, Marabel, potom už jako polorané Ditta, Laura, Milva, Esprit a Filea. Teda tolik teď čtu z mých starých poznámek.

Do obce nám přišla nabídka velmi raných sadbových brambor - Agáta, Belarossa, Colette, Impala, Magda, Monika, Presto, Rosara a Suzan. Plus teda ještě další rané a polorané či pozdní. Pěstujete některou z nich? Doporučíte? Můžu vzít i více odrůd, o sadbu se mám s kým podělit.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 157.239 (?), 2.2.2015 21:00

Kde-alespoň nadm. výška, do čeho-typ půdy... chcete sázet, kolik a za kolik, kdy?blush S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 89.147 (?), 2.2.2015 21:49

Doporučuji Impaly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 142.1 (?), 2.2.2015 22:15

Velmi raní brambory pěstuji na záhonku v množství padesát až 60 rostlin. Dávám budit 28.2., potom nakličuji a ještě zasypávám rašelinou. Sázím dle počasí ve střední poloze koncem března či začátkem dubna. V případě mrazíků zakrývám netkankou. Z uvedených odrůd mám zkušenost s Monikou, Suzanou a Magdou. Magda měla hodně drobných hlíz, proto nadále nechci pěstovat. Dobře se osvědčila Suzan. Tu jsem měla jen jeden rok.  Monika má mohutnou nať, velké vyrovnané oválné hlízy, pěstuji ji asi 4 roky. Letos mám zakoupeno 10 kg uznané sadby, kterou podělím mnoho známých v množství několika desítek sazenic.   Jiřina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 240.105 (?), 3.2.2015 8:24

Moravský Kras, 500 mnm, půda běžná plus nějaké pěstování v posekané trávě (v rodině s tím máme dobré zkušenosti) a koších nebo kýblech jako experiment. Sázet kdy - podle rad na netu, na Josefa nebo později, něco možná pokusně dřív do květináče, kolik nevím, 20-30 dolců max, za kolik je jedno, chci to jako experiment, nekouřím, nepiju, můžu si vyhodit z kopýtky zakoupením nějakého pytlíku sadbových brambor. smiley  Zbytek mám komu dat, zkušenému do lepších podmínek.

Není to na velkou produkci, spíš využití prostoru na sezonu, než se na zahradě udělají další přesuny zeminy a taky aby děti viděly zas něco nového. Ale ráda bych, aby z toho bylo aspoň na oběd, ne jen na korále pro princeznu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 41.171 (?), 3.2.2015 11:02

Ja už niekoľko rokov pestujem odrodu RIVIERA. Minulý rok som ju sadila okolo 20. 3. a prvý zber som mala 10.5.  Je v podstate aj dobre skladovateľná vydrží minimálne do konca 2. mesiaca /február/. V lete sa z nej dajú robiť aj hranolky, čo oceňujú hlavne deti: 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 13.156 (?), 3.2.2015 11:31

Co myslíte tím výrazem  prvý sber?

 Následuje pak ještě jiný sběr?  A jak?  Brabory odhrnete a vyberete největší hlízy?  Nebo je vykopete jako na podzim a pak přihrnete co zbyde? Já znám pouze zasadit a pak vykopat. blushPředem díky za osvětu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 157.239 (?), 3.2.2015 12:03

Naši stařečci zboka skusmo vyhrábliwink. Takže to byla generálka, potom přišel na řadu prvý sber-to je čas, kdy se nať vyrve i s kořeny, dál člověk domácí postupuje podle požadavku kuchyně- dokud je co dolovat!  S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 142.1 (?), 3.2.2015 18:47

 Manželova babička a naše sousedka před definitivní sklizní brambory podhrabávaly. Dělá se to tak, že se do prasklin v hrůbku (ty vznikly růstem hlíz) strčí prst a až se nahmatá hlíza, tak pokud je dostatečně velká, tak se opatrně prstem vyhrábne. U jedné rostliny je takto možno odstranit dvě až tři hlízy, které se nacházejí nehluboko pod povrchem. Postupovat se musí velmi opatrně, aby nedošlo k poškození kořenového systému rostliny ev. odlomení dalších hlíz. Ponechané hlízy během týdne čtrnácti dnů dorostou. Sama takto brambory nesklízím. 

Velmi raná odrůda Impala není vhodná k uskladnění, ve skládce rychle ztrácí stolní hodnotu.     Jiřina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 0.146 (?), 3.2.2015 19:00

 kolik metraku sazíte

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika