Rychle vyklicit brambory



host - 157.98 (?) 
24.4.2008 17:44, zobrazeno: 16001x

Dobrý den, potřebují poradit, jak co nejrychleji naklíčit brambory koupené v obchodě a pradepodobne chemický ošetřené. Obvykle mi vyklíčí za nějakou dobu ve sklepě, ale nikdy jsem nepočítala, jak dlouho to trvá. Mám asi 20 kg brambor a chtěla bych je zasadit na konci května, až bude hezky. Díky za rady!!! Galina

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 88.217 (?), 25.4.2008 9:38

pokud chcete mít jistotu, že brambory rychle vytvoří silné a zdravé klíčky, je vhodné použít tzv. teplotní šok, tzn. vystavit je na 3 - 7 dní teplotě kolem 15 - 20°C, a pak je možné je umístit do teplejšího sklepa (10 - 15°C). Aby se klíčky nevytahovaly a nebyly křehké, je důležité, aby byly nakličované hlízy alespoň částečně osvětleny, lze doporučit i rosení sadby. I bez užití šoku by při 12°C hlízy měly do konce května vytvořit klíčky, svůj vliv má i odrůda a délka její dormance (klidové stadium), například Magda x Solara. Pokud se však nejedná o certifikovanou sadbu a hlízy jsou ošetřeny chemickým retardantem klíčení, pak je těžké nějaký výsledek předpovídat. Nicméně po 5 dnech při 20°C by mělo být zřejmé, kolik oček na hlíze a kolik hlíz se "probudilo".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 45.24 (?), 10.11.2008 19:19
Některé kupované brambory můžou být ošetřeny tak, že nevyklíčí už nikdy. Jsou určeny pouze ke konzumaci
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 10.11.2008 19:31

Při výše uvedeném postupu vyklíčí i ošetřené brambory proti klíčivosti.  Ještě se mi nestalo, že by nevyklíčily - i když byly podle prodejce proti klíčivosti ošetřené...   Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 44.126 (?), 14.11.2008 22:07

Vzpomínám si, že jednou jezeďáci koupili levnější bramboy z Holanska a místo na konzumaci ji dali na sadbu. Z celého pole nevyklíčila jediná brambora.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 118.110 (?), 14.11.2008 22:13

Kdo šetří, má za tři!?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika