Príprava pody na sadbu zemiakov



Stránky: 1,  2   
host - 208.210 (?) 
10.9.2008 12:12, zobrazeno: 22717x

Prosím o radu. Mám za domom lúku na ktorej asi 10 rokov nebolo nič iba tráva pravidelne sa kosila - staralo sa o podzemok. Na rok si tam chcem zasadiť zemiaky. Poradte mi čím vystriekať trávu, či nahnojiť pôdu maštalným hnojom, kedy orať a... Som z Liptova.  

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 92.171 (?), 10.9.2008 12:30

Na podzim poorat - zrýt, a jaře navézt hnůj, rozházet a brambory nasadit. Budou nádherné, nikdy jsme neměli krásnější brambory než ty v prvním roce při zakládání zahrádky. V nejhorším se dá poorat až na jaře, brambory rády vzdušnou půdu a drny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 208.210 (?), 10.9.2008 12:58

Poradili mi vystriekať Randapom zorať a na jar rozhodiť hnoj zapracovať do pôdy a sadiť. rozmýšlam že ten hnoj dám až na ďalší rok nech lepšie prehnie a pôda by mala mať dostatok živýn keď sa tam nič nesadievalo. Neviem čo by bolo lepšie. Či to vôbec striekať či len nezorať a cez zimu sa drny rozpadnú. som začínajúci polnohospodár.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 76.122 (?), 10.9.2008 13:25
Normálně to zorejte, žádný jedy tam nestříkejte.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 10.9.2008 13:34

Souhlasím. Viděl jsem sázet brambory na jaře přímo za pluhem do brázdy. Zorávali tam louku, na ní rozházený hnůj. Byl jsem překvapen, jak krástně brambory vzešly a potlačily trávu. Úroda taktéž byla výborná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 76.122 (?), 10.9.2008 13:59
Vzejít dokáže i brambor vytrousený v trávě.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Kozelka - (21) - 48.64 (?), 29.9.2008 20:55

Na tu louku bych tak koncem října naházel hnůj, asi tak do 50 kg na 10m2, pak zorat na hloubku 20-25 cm, na jaře to srovnat, uvláčet, no a natahat řádky a sázet. Jestli pohnojíte ještě průmyslovými hnojivy je na vás. Jen pozor na drátovce - larvy brouků kovaříků, co se zavrtají do hlíz. Po drnu jich bývá nejvíce. V tom případě by bylo nejlepší na jaře ještě dusíkaté vápno, např. Perlka, je však pěkně drahé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 208.210 (?), 8.10.2008 10:28

Ohladne drôtovcou. Zostalo mi zo stavby dva vrecká vápna klasika čo sa dáva do malty aj tak ho asi už nikde nepoužijem môžem ho rozosiať po zemi je na to vhodné aby som si ešte viac neuškodil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 8.10.2008 13:35

Vápno bych do půdy před bramborama nezaorával. Jednal brambory příliš nemilují ani vápno ani zásaditou půdu. Navíc budete-li hnojit hnojem, vápno vytěsní z amnonných sloučenin čpavek a ten Vám bez užitku "vysmrdí" do vzduchu.
  Aplikovat dusíkaté vápno proti drátovcům na pole před výsadbou je jistě možné, ale levněji Vám asi vyjde koupit si ty brambory.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kozelka - (21) - 48.64 (?), 11.10.2008 19:23

No fakt je to drahé, ale v podstatě jediné, co proti nim dělat, kromě teda agrotechnických opatření, jak se často rádobyodborně uvádí, ale jde o normální okopávání, plečkování apod.

Ještě k vápnu - podle mě je to takový mýtus. Brambory se historicky pěstovaly na Vysočině, kde jsou půdy spíše kyselejší, také se jim hojně dopřávalo síranu amonného a navíc někdo dal k lepšímu, že při vyšším pH hrozí strupovitost. Ale základ je vědět, co máte v půdě, paušální sypání čehokoliv je nesmysl. Nejlepší je odebrat vzorek půdy, dát na rozbor a víte, co příštích 5 let dělat

To vápno ze stavby ale raději nechte v garáži.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika