Pokus s bramborami



Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 120.64 (?)
26.5.2019 9:57

Občas vysévám semínka získaná z běžně prodávaných odrůd sadbových brambor, s nadějí na objevení nové výkonné a chutné odrůdy. Zatím ale kromě rozmanitosti barev a tvarů, mne žádný takový potomek nezaujal ani chuťově, ani svojí úrodností a zdravotním stavem.

Pro ty, které zajímá bramborová historie, existuje pěkný, česky dabovaný dokument "Bramborový příběh".           

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
host - 238.28 (?), 26.5.2019 0:04
Oba problémy ale mají řešení. Pylová sterilita se dědí po samičí straně pouze přes evropské brambory. A existují docela zajímavé úvahy a pokusy převést brambory na standardní diploidní plodinu, což by mělo hodně zjednodušit další šlechtění. Aby mě tady zas někdo nenapadal, tak např BEJO už uvolnilo jednu semennou odrůdu brambor. Další zajímavý proud šlechtění se snaží přenášet vlastnosti andských brambor do těch evropských (už vidím, co se tady zase v diskusi rozpoutá)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 238.28 (?), 26.5.2019 0:17
No a já mám štěstí, že mě baví ty různé kytky pěstovat a trochu jsem si vyzkoušel, jak se dá s určitým štěstím v domácích podmínkách pracovat s tkáňovými kulturami. Takže když už màm skoro všechno vysazeno, budu se už jenom kochat, bavit, psát o tom a když bude čas, zkusím nějaký pokus. Mimochodem, nic z tohoto všeho opravdu není žádná vysoká věda a skoro všechny brambory jsou nakonec k jídlu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 120.64 (?), 26.5.2019 9:57

Občas vysévám semínka získaná z běžně prodávaných odrůd sadbových brambor, s nadějí na objevení nové výkonné a chutné odrůdy. Zatím ale kromě rozmanitosti barev a tvarů, mne žádný takový potomek nezaujal ani chuťově, ani svojí úrodností a zdravotním stavem.

Pro ty, které zajímá bramborová historie, existuje pěkný, česky dabovaný dokument "Bramborový příběh".           

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 238.28 (?), 26.5.2019 16:00
A jak vypadalo srovnání plodnosti rostlin ze semen v prvním a následujícím roce?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 120.64 (?), 26.5.2019 17:33

Prováděl jsem drsnou selekci. Semena jsem vyséval z prostorových důvodů dost nahusto, do normální zahradní půdy. Po sklizni všech hlízek jsem je skladoval ve sklepě. Druhým rokem jsem sázel jen hlízky, které přečkaly zimu ve sklepě v dobré kondici, o minimální velikosti jako jsou např. větší třešně a samozřejmě větší, menší hlízky už nedostaly šanci. Ze sklizně druhým rokem již bylo možné ochutnávat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 238.28 (?), 28.5.2019 4:34
Když se to nechá na přírodě, tak většina semen tetraploidních brambor je výsledkem samosprášení. A protože v tetraploidní genetice můžete mít situace, kdy na jednu správnou dominantní alelu máte 3 špatné recesivní, aniž by se to projevilo, je výsledkem často zhoršení vlastností potomstva. Proto se doporučuje odebrat prašníky dřív, než se květ otevře a provést opylení jinou odrůdou.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 24.167 (?), 29.5.2019 11:47

Pridávám se k vašim fandům, obdivuji váš nápad a jako možná trochu zkušenější pěstitelka vás upozorňuji, že požer listů způsobují nyní hlavně slimáci. Mandelinky i slimáky už se začínají také objevovat. Mandelinky můžete průběžně sbírat. Raději bych to zkusila bez chemie.tb

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.175 (?), 30.5.2019 16:19

Díval jsem se na Tomatoville a je tam také vlákno, zabývající se pěstováním brambor ze semen, jsou tam i odrůdy pěstované ze semen, většinou od Toma Wagnera, který se šlechtěním brambor zabývá- asi světová jednička. Jen pro informaci, tento šlechtitel si odskočil i do rajčat, jeho rajče Green Zebra se už pěstuje i u nás. Doporučuji k přečtení.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 238.28 (?), 30.5.2019 19:31
Tom Wagner je velká celebrita. Z brambor vyšlechtil kromě jiných různé skagit valley. Pokoušel jsem se je získat přes ARS GRIN, ale tudy cesta nevede.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.175 (?), 30.5.2019 23:29

Možná bych to zkusil přímo od něho. Několikrát jsem se s ním potkal na diskuzním fóru. Zkusil bych mu poslat soukromou zprávu. Bylo by dobré, aby se i u nás nějaké ty brambory ze semen začaly pěstovat.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika