Pokrútené listy zemiakov, čo to môže byť?



Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.233 (?)
23.5.2018 19:22

Všiměte si, že na fotkách v odkazu jsou listy před infekcí normálně vyvinuté a po infekci nitkovité.

Pokud je sadba uznaná, nemůže být infikována (konzumní brambory z Tesca ano), takže pokud je nitkovitost od počátku, je problém nejspíš v substrátu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Pierre - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (183) - 102.149 (?), 22.5.2018 20:50, zobrazeno: 9439x

Zdravím.
Toho roku som kúpil asi 30 kg sadby zemiakov odroda Soraya. Niektoré zemiaky majú značne zvlášne pokrutené listy. 
Co by to mohlo býť? Na internete som nasiel chorobu zemiakov Stolbur, ktorá dosť na to podobá. 

Nikdy sme to na zemiakoch nemali, okolo zemiakov je vykosené, odburinené. Je možné to bolo už pri sadení v hľuze?

Ako postupovať dalej? Je potreba chore rastliny vykopať?





Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.233 (?), 22.5.2018 21:02

rostliny nechte tak jak jsou a dopřejte jim nějaké plné listové hnojivo. Vypadá to jako reakce na zbytky (rezidua) herbicidu. Buď jste použil kompost z trávy ošetřené herbicidy proti dvouděložným nebo někde v blízkosti došlo k ošetření trávníku za větrnného počasí. Pokud jsou rezidua v půdě, listová výživa pomůže rostlinám zesílit a adaptovat se na ten stres. Pokud jsou rezidua na listech od úletu, pomůže výživa degradaci toho, co z listů nejste schopen odstranit.

SfK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 22.5.2018 21:26

Nevím nevím. Mě se to stejné objevilo na jedné jediné rostlině ze zakoupené sadby Anuschka, ale jevilo se mi to tak, že defornované výhony byly již když se objevily na povrchu půdy. Přiznám se, že jsem z toho byl pěkně vyděšený a teď jsem zatím rád, když se dozvídám, že se zřejmě nejedná o nějakou karanténí chorobu. Herbicid nepoužívám, souseda jsem viděl stříkat plevel ve spárách mezi dlaždicemi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 22.5.2018 22:30
Herbicidy se mohou do půdy dostat z kompostů i starých několik let, z hnoje, když byla jako podestýlka použita sláma z ošetřeného obilí, i ze zkrmené slámy z ošetřeného obilí, z granulovamého hnoje...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 23.5.2018 10:45

Nezdá se mi pravděpodobné, že by aerosolový obláček herbicidu "dosedl" právě jen na jedno místo v brambořišti a způsobil pokroucení výhonů a listů na jediném keříku. Mám spíše podezdření na sadbový brambor. A to co píše KUKY může být pravda, ale v mém případě jsou uvedené příklady nereálné. Se slámou vůbec nepracuji. Na podzim jsem zarýval hořčici a na jaře rozhodil a zapracoval před sázením Hoštickou rohovinu.

Dal jsem na radu s použitím listového hnojiva. Dál uvidíme a uslyšíme, jak řekl slepý hluchému laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 23.5.2018 13:11

Co třeba stolbur?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.233 (?), 23.5.2018 17:10

Na stolbur je rostlina příliiš mladá a nejsou na ní patrné listy vyvinuté před infekcí. Kdyby to bylo více plošné, mohl by to být i nedostatek některého z mikroprvků (Mg) nebo stopových prvků (Bór).

SfK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 225.115 (?), 23.5.2018 18:03

Zkuste se podívat tady. Jedná se sice o rajčata, ale lilek jako lilek :).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.233 (?), 23.5.2018 19:22

Všiměte si, že na fotkách v odkazu jsou listy před infekcí normálně vyvinuté a po infekci nitkovité.

Pokud je sadba uznaná, nemůže být infikována (konzumní brambory z Tesca ano), takže pokud je nitkovitost od počátku, je problém nejspíš v substrátu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Pierre - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (183) - 102.149 (?), 23.5.2018 21:44

Ďakujem za všetky reakcie a rady, skúsim reagovať na viaceré spomenuté.

Hnojene bolo pred 2 rokmi maštalným hnojom, tento rok (minulu jesen) som pôdu akurát poprašil mletým dolomitom. 

Nestriekal som žiadnym herbicídom, možno striekal sused, ale zase skor si myslím, že by to tie zemiaky s tymi listami neboli roztrúsene, ale pohromade, ak by ich postrek zachytil.

Pokrútene listy nemajú zemiaky pri sebe, ale roztrúsene. Je ich asi cca 12-15ks na ploche 150-200 m2

Ako som spomínal ma to len jedna novo kupena odroda - Soraya.
Kúpena Anuschka, prípadne ostatné sadby zemiakov žiadku takúto vadu nemaju.

Odroda bola kupena zo záhradnícva, ešte mam niekde výsačku kde je popis.

Na zemiaky som akurát robil postrek s Polyversum.

Cítal som o stolbure, píše sa, že na severe Slovenska je zriedkavý. Je možné, žeby sa stolbur preniesol hľuzou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika