Pestovanie zemiakov - agrotechnika



P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 148.26 (?) 
22.5.2013 13:02, zobrazeno: 13229x

Dobry den, naskytla sa mi moznost, pestovat zemiaky na poli ktore je velke 3a. No viem ze nie je dobre kazdy rok sadit zemiaky na tom istom mieste, preto som sa rozhodol ze by som kazdy rok pestoval iba na 1,5a, a dalsiu polku by som vzdy nechal odpocivat. 

V minulosti pred cca 10 rokmi sa na tomto poli pestovali zemiaky kazdy rok, teraz posledne roky bola na nom trava, vzdy asi 5 krat do roka zmulcovana.

Ide o to ze neviem ako vyriesit, tu druhu polku na ktorej sa v danny rok nebude pestovat. Napada ma nechat ju po zbere zemiakov vzdy len tak, a travu (burinu) na nej pocas nasledujuceho roka mulcovat a nasledne v jeseni poorat. 

Dalej ma napada ci by nebolo lepsie po vykopani zemiakov, zasadit nejake zelene hnojenie a to pocas nasledujuceho roka mulcovat (alebo kosit?). Poradte mi prosim ako co najlepsie postupovat, aby si pôda pocas roku odpocinku, co najlepsie odpocinula, a aby bola v co mozno najlepsej kondicii pre dalsie pestovanie zemiakov. dik

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Bajas - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 149.16 (?), 22.5.2013 13:13

Ak by to bola moja plocha, buď by som našiel inú plodinu na druhú polovicu, alebo by som nestriedal a jednostranne odoberané živiny sa snažil dodať.Rozmer poľa napr. 20x15 m(3á)  by som nedelil. Bajas. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 148.26 (?), 22.5.2013 13:21

Ale aku inu plodinu, aby som ju vyuzil a nemal s nou vela prace? Rozmer pola je nieco cez 40x7m, zemiaky pre vlastnu potrebu by mi stacili z tej dlzky asi 20 metrov, pestovat vzdy na celej ploche, a tak cast predat by sa mi asi neoplatilo. Ako by malo vyzerat dodanie jednostranne odobratych zivin? Hnojit mam moznost hlavne kompostom...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Bajas - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 149.16 (?), 22.5.2013 13:30

Mzslím, že v sekcii "Brambory" som to nedávno čítal, bol tam presný popis pestovania zemiakov na jednom mieste, i s hnojivami a ostatnou chémiou.

Ja osobne striedam s kukuricou, pretože nemusím mať s tým oveľa viac práce - väčšinu urobí AGZAT. Minulý rok sa tam vošla i fazuľa. A možno to nerobím dobre, tak v tom prípade mi nejaký agronóm riadne vyčistí žalúdok. Zdravím, Bajas.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PeterNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (306) - 124.57 (?), 22.5.2013 14:24

Ja pestujem zemiaky na tretiny rozdelenom 3 á pozemku - tretina sú zemiaky (riadne vyhnojené konským hnojom), tretina cukrová kukurica + tekvica, tretina fazuľa a hrášok. Do kukurice a tekvice riedko vysejem trochu facélie, aby aj včielky mali radosť.

Zemiaky sú nahrubo namulčované slamou a senom. Pásavky zbieram, larvy striekam Novodorom. Okrem hnoja nepoužívam iné hnojivo. 

Peter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 41.178 (?), 31.5.2013 9:26

Hosť.

Prepačte, že sem vstupujem s takouto otázkou, len začínam. Prosím Vás vysvetlite mi niekto po lopate poriadne pojem :... zapojenie porastu... nikde to nemôžem nájsť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Bajas - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 149.16 (?), 31.5.2013 9:41

Pri pohľade zhora na záhon, tento tvorí jednoliatu zelenú plochu. Bajas.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika