Mulčování brambor



Bobřík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (358) - 175.130 (?)
24.7.2012 20:58

Dobrý večer. Přikládám dnešní fotky brambor pěstovaných v trávě. Zdeněk



Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 91.178 (?), 9.6.2012 16:58, zobrazeno: 22635x

Nedávno v jednom časopise doporučovali nastýlaní travy do řádků mezi brambory.Já mám z takovým postupem špatné skušenosti.Vyrazně se začali množit slimáci, myši a hryzci řádili jak diví a i plíseň se oběvila mnohem dříve.Podobnou skošenost jsem udělal u stromků.Co si o můlčování myslíte vy?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 25.2 (?), 12.6.2012 20:32

Nastylani travy do brambor dělam už mnoho let.Slimaky neřešim, ty by tam nejspiš byly i tak, když se brambora zavře tak je tam vlhko a to tito vyhledavaji.Ale vlastnim hlizam neškodi o nic vice než mandelinka.Myši a hryzci, sice se vyskytuji hubim je a likviduji pruběžně, ale diky střidani plodin to neni take kalamitni.Mulčuji travou hned po vysadbě, a diky čtyřnasobnemu prooravani do zavřeni by jsem řekl, že sklizen probiha i pohodlněji a volněji.Herbicidni pasy kolem stromku mam od jara do podzimku upravovane pruběžně rotavatorem, a začinam nastylat v poznějšim podzimku kompostem a to poměrně dost vysoko, a většinou tento kompost jde na jaře na pozemky se zeleninou.Vzhledem k tomu, že dost použivam dusvapno jako zakladni a hlavni hnojivo tak s timto problem nemam. Nehledě na to, že mne nenapada co s takovym množstvim travni hmoty dělat.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Reniii - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (621) - 146.37 (?), 12.6.2012 21:33

S bramborami v trávě jsem začala loni. Mám teda jen malé "políčko" cca 4x5m ale jsem s tímto pěstováním brambor moc spokojená. Jako ženská hlavně ocenuji snadnou sklizen... vytrhám nat, odhrnu suchou trávu a vyberu čisté brambory yes. Myši a hryzce nemáme. Od slimáků jsem měla loni okousané tři brambory, výrazně jsem jejich počet zredukovala sběrem a na kompostu najdou lepší potravu. Plísen jsem neměla. Letos to vypadá taky dobře, brambory jsou skoro po odkvětu a bez jediného problému.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 177.99 (?), 22.7.2012 23:06

Zdravím, tak jsem letos také zkusila vypěstovat brambory v posečené trávě - nevím, kde jsem udělala chybu, ale z celého mého pokusu (cca 50 ks hlíz) vylezla nať jen u 2 brambor. Přišlo mi, že ta čerstvě posekaná tráva se zapařila a s ní i brambory a neměly tak sílu protlačit přes tu vrstvu tlející trávy svou nať. Takže asi ani nemá cenu, tu masu zetlelé trávy zvedat a hledat pod ní hlízy, když to nevyhnalo ani nať. Co jsem udělala špatně? Prosím o Vaši radu! Děkuji, Jana.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Reniii - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (621) - 146.37 (?), 22.7.2012 23:41

Myslím že jste si odpověděla sama..."čerstvě posekaná tráva se zapařila a s ní i brambory a neměly tak sílu protlačit přes tu vrstvu tlející trávy svou nať". Nevím jak to dělají jinde ale já si nechám brambory předklíčit ve skleníku, když mají párcentimetrové klíčky dávám na bramborové políčko kde už je tráva od loňska a trochu je přihrábnu. První čerstvě posekanou trávu dávám opatrně abych klíčkům neublížila, pak už si s tím tolik práce nedávám... přítel říká, že v poměru práce/cena máme nejdražší brambory v republice laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 177.99 (?), 17.8.2012 11:23

Moc děkuji za rady! Příští rok to zkusím znovu - to už budu mít trávu zetlelou :o) A s cenou brambor jsme na tom stejně - zasadila jsem je normálně (většinu) a pár jsem jich zkusila i do trávy - ale asi jsem špatně pochopila rady na netu. A můj manžel měl stejné připomínky, ale za pár dní už budu vyndavat ty ze země a zdá se, že úroda bude, alespoň podle toho, jak jsem musela přihrnovat hlínu na ty, co vykukovaly :o)

Díky a hezký den a bohatou úrodu! Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Bobřík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (358) - 175.130 (?), 23.7.2012 21:47

Dobrý večer. Paní Jano, brambory v trávě mají tento technologický postup pěstování. Prví rok se kosí tráva a dává se do společného řádku s jiným rostlinným odpadem. Můžete přidávat lisí, natě, písek, krtince, kůru, piliny atd. V podstatě vytváříte kompost v řádku. Vrstva této hmoty v čerstvé stavu může dosahovat třeba i jeden metr - ono se to do příštího jara slehne a tepelně vyblbne.  Příští jaro tento řádek načechráte vidlema a normálně sázíte naklíčené brambory 10 - 15 cm hluboko. Nově pokosenou trávu přihrnujete k "úpatí" vzniklého řádku. Tato nově pokosená zelená tráva se zapařuje a vydává teplo, nepustí plevel a rozkládá se, přičemž se uvosňují některé plyny, které "nevoní" hryzcům a jiným potvorám. Když nať povyroste na 20 cm dávám mezi jednotlivé trsy vrstvičku čerstvé ručně kosené trávy - je to proto, aby se zabránilo obnažování hlíz. Při každém kosení stále přidávám novou a novou trávu, která se zahřívá a chrání brambory. Po spálení natě podzimním mrazem sklízím. Brambory sázím zásadně po 25 květnu.  Nestříkám a nezalévám. Mandelinku a plíseňe nemám. Hlodavci a slyzouni do takto upraveného prostoru nelezou, protože okolní val je stále teplý.  Srnčí si toho nevšímá otázkou jsou prasata. Zítra přiložím fotky jak daný záhonek vypadá. Mohu říct, že je to téměř bezúdržbová záležitost. Zdeněk  


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Bobřík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (358) - 175.130 (?), 24.7.2012 20:58

Dobrý večer. Přikládám dnešní fotky brambor pěstovaných v trávě. Zdeněk



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 23.241 (?), 30.7.2012 19:27

Obdivuji vaše srnce, že je máte tak dobře vychované. Udělala jsem podobný záhon jako vy a vypadalo to nadějně. Potom se objevili srnci a konec. Sežrali brambory, cibuli - hlavně červenou, dýně, okurky i rajčata. A tak místo zahradničení budu budovat plot a potom se pokusím znovu. Marča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 177.99 (?), 17.8.2012 11:18

Moc děkuji za rady i fotky - brambory vypadají úžasně! Příští rok to zkusím znovu - to už budu mít trávu zetlelou :o) Díky a hezký den a bohatou úrodu! Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika