Krájená sadba brambor



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 35.211 (?) 
31.1.2014 21:26, zobrazeno: 30890x

Myslím, že letos budou sadbové brambory opět dražší. Na četných zahraničních videích jsem viděla, že pěstitelé běžně brambory krájí, pamatuji si, že je krájel před sázením i můj dědeček. Byla jsem malá a už si nepamatuji jak velké brambory se vyplatí krájet, jak je potom ošetřit a proto zakládám toto vlákno a budu ráda, když se někdo ozve se svými zkušenostmi.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 31.1.2014 23:40

Krájená sadba se dělala kvůli výběru sadbových hlíz z vlastní sklizně. Velké hlízy se vybíraly jednoduše proto, že byly považovány za nejzdravější. Krájením se pak vylepšovalo to, aby se tolik neprosázelo. Pokud sadbu kupujete a kontroly zdravotního stavu jsou založeny úplně na jiných principech než posouzení velikosti hlízy, pak je krájení kontraproduktivní. Většinou totiž koupíte sadbu v optimální velikosti pro výsadbu.

Já osobně kupuji sadbu v bývalém ZNZ, kde není předražená jako v hobbymarketech a dokonce někdy vyjde i levněji než konzumní na pultech potravinářských obchodů. Třeba Dalí jsem kupoval za 12,-Kč/kg a bylo jich cca 14 kusů/kg To, že sadbové hlízy byly pod 100g nevadí, sklízené byly o velikosti cca 5 kusů/kg a cca 2 kg ze sazenice. Pro dosázení řádku jsem měl krájené z vlastní sklizně, a pod sazenicí bylo jen lehce přes 1 kg drobnějších hlíz. Takže pro mne je jednoznačná volba. Nejraději koupit certifikovanou sadbu. Pro dosázení řádků pak mám vybrané menší hlízy z trsů, které po vyorání měly největší "sestřičky". Když se mi podaří nakoupit tak, že nebude potřeba dosazovat řádky, nic se neděje, hodím je ke konzumním (nebo na kompost, pokud při předklíčení příliš zezelenají).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 192.41 (?), 1.2.2014 0:00

Ono ta cena dost zavisi aj od stupna mnozenia.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 1.2.2014 0:17

OBI, Hornbach a další mají 340% marži a kvalita (stupeň množení U) je ta nejnižší, aby to ještě mohli nazývat sadbou. V tom ZNZtu to podle návěsek na pytlích byl stupeň množení C1, že si člověk to mohl dovolit otočit ještě jednou z vlastní sklizně.

Takže cena naprosto nezávisí na stupni množení, ale na smluvních podmínkách a znalostech zákazníka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 18.68 (?), 1.2.2014 8:39

Udivuje mě, jak vždy bezpečně víte, jakou kdo má marži. Nicméně, klidně postavte obrovský supermarket za obrovské peníze a pak prodávajte za cenu, kterou má třeba nějaký prodejce z auta a jistě budete taky v penězích. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 1.2.2014 9:27

množení C1, že si člověk to mohl dovolit otočit ještě jednou z vlastní sklizně.

Každoročně sázím pár řádků koupené sadby (spíš ze zvědavosti, jak bude odrůda chutnat) a zbytek z vlastní loňské sklizně vícekrát otočené. Rozdíly prakticky nevidím,  Tedy rozdíly jsou, ale nezávisle na tom, jednalo-li se o koupenou sadbu. Stalo se mi, žře prost ze sadbových byl zdravější, ale taky byla sadba, kda byl výnos oproti vlastním menší a postižení plísní větší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 18.68 (?), 1.2.2014 9:32

Moc Vás zdravím pane doktore. Dělám to taky tak a je to přesně tak jak to píšete. Klidně používám svoje brambory jako sadbu několikrát za sebou a žádný problém. Akorát se snažím pohlídat plevele, mandelinku a plíseň, jinak nic víc. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 1.2.2014 13:54

A měl jste na návěsce stupeň množení C1, C2 nebo U?

Pokud kupujete U, pak to může mít stejnou nebo horší kvalitu než výběr z vlastní sklizně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 90.76 (?), 1.2.2014 10:49

Mne zase udivuje, že vy vždy obrátite "diskuzi" na to, aby si příslušný diskutér založil "živnost", dodavatelství či hned Supermarket... jo není nad kšeft, hlavně ten pravý!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 18.68 (?), 1.2.2014 11:10

Proč se divíte? Vždyť být úspěšný a bohatý je přeci tak neuvěřitelně snadné. Jen si dáte marži 340% a je to. Zkuste to třeba taky. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika