Kompostování plevele



Stránky: 1,  2   
host - 144.84 (?) 
31.7.2016 11:37, zobrazeno: 13454x
Dobrý den, prosím o radu: při pletí brambor jsem dal na kompost velké množství plevelů - včetně kvetoucích a dokvétajícich druhů. Zničí se semena plevelů sama při procesu kompostování nebo je potřeba tomu pomoci - třeba dusíkatým vápnem? Díky za rady, Martin
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 31.7.2016 14:48

To je otázka pro chytrou horákyni. Odpověď zní: Ano i ne.
1. Ano. Teplota vyvíjená správně zrajícím kompostem ničí semena plevelů.
     Ne. V celém profilu kompostu této teploty většinou nedosáhneme. Nasypeme-li zjara zralý kompost do květináče, klíčí jedna radost
2 Ano. Dusíkaté vápno ničí semena plevelů
    Ne. Ani d. vápno není všemocné, odolnost semen je různá a je-li kompostu víc, ani by to nebylo reálné.
    Podtrženo, sečteno - plevel dávám veškerý na kompost a na jaře musím počítat, že motyčka není na okrasu. Ostatně větší problémy než semínka v kompostu mi dělají vytrvalé plevele - svlačec, pýr, bršlice, pcháč a semena co přilétnou za vegetace - smetánka, peťour, aj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 144.84 (?), 31.7.2016 20:38
Díky za radu, dám na podzim dusíkaté vápno, pak to po 3 týdnech Viléma prohážu a na jaře to zopakuji. Martin
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6450) - 9.135 (?), 31.7.2016 21:42

Řeším to tak, že mám komposty dva. Respektive jeden řádný bezplevelný a hromadu, kam sypu plevele. Tu pak částečně na podzim rozhodím pod stromy, kde roste tráva, část zaryju na oddělený záhon pro cukety které pěstuju na černém netexu, takže plevel má po žížalkách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jan14 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (90) - 119.29 (?), 1.8.2016 6:53

základná vec pri kompostovaní buriny: burinu netreba nechcať zakvitnúť a už vôbec nie nechcať semená vyzrieť! takto sa do kompostu semená NEDOSTANÚ!wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 152.226 (?), 1.8.2016 8:19

...to zvladnu len dochodci, u nas burina vyrastie a vykvitne za tyzden.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jan14 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (90) - 119.29 (?), 1.8.2016 8:41

tak si na to nejakého dôchodcu premajmi laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 91.178 (?), 6.10.2016 16:24

Co jsem v důchodě nemám čas. Neustále slyším"ty jsi v důchodě přijď mi pomoct, přijď pohlídat, zajdi do obchodu"atd. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 144.84 (?), 1.8.2016 8:44
To vím taky, ale holt jsem to nestihl vybrat dříve a teď už je plevel v rozpuku. Proto otázka zní - co s plevelem v kompostu, když už plevel má sem tam i semena. Díky za pochopení. M
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 1.8.2016 18:25
Podle mých zkušeností je tzv. zničení semínek plevelů často jen rychlé vyklíčení v teple a vlhku bez přístupu světla. To je totiž nejúčinnější způsob jak se semínek zbavit. Já dávám takovýto kompost do jámy ke stromkům a přikryji ho zeminou. Plevel nemá šanci. Taky z nerozloženého kompostu dělám vyvýšené záhony zasypané zeminou a po jedné sezóně s rostlinami první trati je tento kompost vyzrálý a zaléčený.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika