Kdy je správný čas na vykopání brambor?



host - 148.5 (?)
7.7.2020 23:24

Tak to možná bylo špatně pochopeno, nebo jsem to dostatečně jasně nanapsala. Sanozřejmě si průběžně ukopávám brambory na jídlo hned, jak zjistím, že tam už něco je, na nových brambůrkách se pasemcheeky už asi tři týdny. U nás se nepodhrabává, jak vím, že někdo dělá, prostě vykopem celý dolec. Ale zbytek na uskladnění vyoráme, až je většina nati viditelně po smrtiwink Bývalo to někdy až v září, pak postupně spíš už srpen, teď už to bývá i konec července. U nás se musí sadit jen velmi rané, protože jak je už v červnu sucho, brambory vůbec nestihnuly narůst a natě zaschnuly. Letošek je vyjímečný tím, že sem tam trochu sprchne. Když jsme ještě měli jako rodina pole, brambory se sadily tam, na uskladnění i pro prasata a drůbež aby bylo a do zahrádky jen tak pod motyku, na ukopnutí právě nových brambůrek.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                  
host - 148.5 (?), 7.7.2020 23:24

Tak to možná bylo špatně pochopeno, nebo jsem to dostatečně jasně nanapsala. Sanozřejmě si průběžně ukopávám brambory na jídlo hned, jak zjistím, že tam už něco je, na nových brambůrkách se pasemcheeky už asi tři týdny. U nás se nepodhrabává, jak vím, že někdo dělá, prostě vykopem celý dolec. Ale zbytek na uskladnění vyoráme, až je většina nati viditelně po smrtiwink Bývalo to někdy až v září, pak postupně spíš už srpen, teď už to bývá i konec července. U nás se musí sadit jen velmi rané, protože jak je už v červnu sucho, brambory vůbec nestihnuly narůst a natě zaschnuly. Letošek je vyjímečný tím, že sem tam trochu sprchne. Když jsme ještě měli jako rodina pole, brambory se sadily tam, na uskladnění i pro prasata a drůbež aby bylo a do zahrádky jen tak pod motyku, na ukopnutí právě nových brambůrek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 238.28 (?), 7.7.2020 14:55
Růst z nových hlíz může nastat až po přirozené dormanci, s výjimkou fyziologické poruchy. Pokud chcete brambory na uskladnění s vyzrálou slupkou, je na místě sklízet až poté, co nať zvadne. Pokud chcete konzumní čerstvé brambory k okamžitému použití, můžete sklízet podhrabem rovnou během vegetace. O co ukrátíte současné hlízy, o to víc narostou ty, co jsou malé.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.144 (?), 7.7.2020 19:33

Záleží, co s úrodou a záhonem tazatel zamýšlí. Může je začít brát, jak je psáno podhrabáním, nebo po řádku. Ono se nic dramatického přece dít nebude. Nebo je nechá "dojít" a pak vezme najednou, ale chvíli si počká. Sklízet rané brambory na uskladnění mi připadne nesmyslné. Rané brambory jsou lahůdková zelenina a tak by se s nimi asi mělo nakládat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 205.234 (?), 26.7.2020 18:35

Tak my léta nemáme jiné brambory než rané, docela letos velmi rané Impaly.Vzdy nám vydrží ty rané do novych.Letos jsou to rané Marabel a Dali.Začali jsme Impalama a končíme letos těma výše popsanými.

Potreboval bych poradit. I když jsou jak Marabel, tak Dali rané, tak jedny měly nať nízkou dříve zvadlou a ty druhé mají nať ještě teď zelenou a podstatně mohutnější.Taky vynosmaji lepší, Jenomže já nevím které jsou které Jsou to Marabel nebo Dali.Proste jsem si to zapomněl poznačilt.Otazka by tedy mohla znít.Ktere brambory mají vysokou a mohutnou nať? Marabel nebo Dali.Dekuji za typ.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika