Kdy je správný čas na vykopání brambor?



host - 61.188 (?)
7.7.2020 16:48

Taky sázím rané brambory na jídlo. Když už něco pod natí je, tak si to vykopu a jde to ke konzumaci. Možná by tam vyrostlo trochu víc, ale já chci brambory teď! Ty co tam zůstávají, stále rostou a doufám, že z nich sklidím ještě víc.

           Vladimír

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 119.228 (?), 7.7.2020 7:36, zobrazeno: 6064x

Dobrý den,

dával jsem z jara brambory odrůdu Sumatra (velmi ranné) a o týden později odrůdu Princess (ranné). U sumatry měla být vegetační doba cca 90 dní, což bylo asi před 14 dny. U Princess okolo 100 dní.

Porost je stále zelený a nevypadá, že by měli brambory sesychat. Soused mi říkal, že tyto odrůdy se dávají ven i když je nať zelená. Prý by mi mohli začít růst nové natě z nových brambor.

Poradíte někdo, jak to je?

Díky

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.144 (?), 7.7.2020 8:51

A což se tam dolu podívat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 119.228 (?), 7.7.2020 11:31

Jo, zkoušel jsem jeden trs rozhrábnout. Byli tam středně velké brambory. Čekat až to uschne nebo ne?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1695) - 168.103 (?), 7.7.2020 12:06

až nať uschne, to asi ne, ale měla by být postupně aspoň světle zelená, až nažloutlá, asi takhle. Pak je také otázka, zda vám brambory vysazené koncem března rostly po celou vegetační dobu. V dubnu sice bylo teplo, ale tak sucho, že i rané branbory bylo potřeba občas zalít. Prostě když je sucho, tak vám ty brambory v zemi nic nedělají a vegetační doba se pak prodlouží. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 148.5 (?), 7.7.2020 12:26

Nejsem nijak specializovaná pěstitelka brambor, ale jejich pěstování se účastním 40let a nikdy, nikdy jsme nekopali brambory dřív, než byly natě takřka po smrti. Určitě ještě později, než dává foto pan Waltr, některý rok už místy nať nebyla ani vidět... v závislosti na počasí. Sadili jsme taky velmi rané a nikdy nám opětovně růst nezačaly. Jestli to byla náhoda? Nevím. Konvalinka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 64.25 (?), 7.7.2020 13:16
Pokud bych se rozhodla tahat brambory s ještě zelenou natí, tak bych nať nejdřív ostříhala a hlízy nechala před sklizní zatáhnout. Ale osobně bych počkala, až přestanou růst samy, dokud jsou zelené, tak hlízy neustále narůstají. Lída
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1695) - 168.103 (?), 7.7.2020 13:29

hm, tak já sázím velmi rané brambory proto, abych je mohl začít sklízet co nejdříve, na staré koncem června už nemám chuť a kupovat nové v obchodu za 25 Kč/kg se mi nechce. Takže od půlky června sklízím postupně svoje brambory a předpokládám, že většina z nás to dělá stejně, no a samozřejmě v tu dobu je nať velmi raných brambor ještě funkční a teprve v průběhu července postupně uvadá. K tomu opětovnému naklíčení hlíz v zemi, nestává se to často, ale možné to je, zvlášť, když části dorůstajících hlíz odhalí přívalový déšť a ty pak zezelenají a časem pustí klíčky Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 189.109 (?), 7.7.2020 14:04

Tak já třeba sklízím až koncem léta, protože je chci na uskladnění a celou zimu. V létě jsou levné a chutné brambory v obchodech.

A sklízím až mi zachne nať. Nicméně vloni se mi stalo, že bylo suché léto, v určitou dobu hodně pršelo, a některé brambory vyhnaly nové výhony. Vytvořily se i nové malé brambůrky. Hodně brambor se protáhlo do tvaru sněhuláka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 61.188 (?), 7.7.2020 16:48

Taky sázím rané brambory na jídlo. Když už něco pod natí je, tak si to vykopu a jde to ke konzumaci. Možná by tam vyrostlo trochu víc, ale já chci brambory teď! Ty co tam zůstávají, stále rostou a doufám, že z nich sklidím ještě víc.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 91.196 (?), 7.7.2020 14:10

Konvalinko, v dobách, kdy se tady smělo napsat i něco mimo řádek-jak to pasuje do debaty o bramboráchcheeky, jste se zmínila, že hospodaříte v místě s minimem srážek. Nejspíš máte Vy nebo někdo z Vaší přízně skladovací prostory, ve kterých minulá úroda vydrží do nové ve výborném stavu. Tedy z toho odvozuji Vaši dosavadní osobní nezkušenost stran dobývání hlíz při dosud zelené nati. Dále pokud nemám možnost průběžně- v suchém období zalévat brambořiště, po nárazovém přídělu vody-typicky letos, pod zemí se udějí různé nečekané změny, odlišné od ideálu-např.varhánkovité dolíky podél hlíz... Některé sorty hlásí vhodnost sklizně drobným, ale mým očím lahodícím květenstvím, jiné snad ani nekvetou...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika