Jak na pěstování brambor?



host - 109.108 (?) 
13.3.2013 15:48, zobrazeno: 14358x

Prosím, poraďte.Letos poprvé chci pěstovat trochu brambor.Na podzim jsme zryli louku a všemožným plevelem.Velké hroudy jsme nechali přes zimu, ale některé drny ještě spolehlivě přežily i s pampeliškama.Teď je něco pod nulou, ale zelená se to tam.A teď ta prosba.Co a jak, abych mohla zasadit brambory až příjde jejich čas.Nemám žádnou techniku, jde o plochu asi 15x5m.Slyšela jsem různé rady, jako jen kopnout a dát brambor, na to drn a posekanou trávu a výnos neskutečný.Chtěla bych postupovat podle osvědčených rad, hlavně někoho, kdo zná.Moc děkuji za pomoc.Markéta.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 167.137 (?), 24.3.2013 9:33

V březnovém Zahrádkáři je o pěstování brambor celá dvoustrana.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 175.130 (?), 24.3.2013 21:33

Dobrý večer. Již jsem tady psal o pěstování brambor, proto v krátkosti. První rok viz první fotka - pokosená tráva se dává do řádků a nechá se do příštího roku částečně zetlít. Do této trávy se druhým rokem sází brambory asi deset cm pod trávu. Vlastní porost viz druhá fotka.  Celá údržba spočívá v tom, že se jenom v průběhu vegetace přihrne čerstvě pokosená tráva. To znamená neryji, neokopávám, nepleji. Při příchodu prvních mrazíků sklízím. Sázím po 25 květnu, nemám problém s hlodavci, plísní, mandelinkou a šneky . Nezalévám nehnojím. Nadmořská výška 764 m.n.m. Po sklizni a odklizení zbytkové trávy je krásná odplevelená půda. Zbytkovou trávu používám jako podklad pro pěstování cibule a česneku s příměsí písku, krtinců a veškerého zeleného odpadu mimo zaplevelených drnů.  Zdeněk 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 175.130 (?), 24.3.2013 21:35

druhá fotka


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 175.130 (?), 24.3.2013 21:36

třetí fotka


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Optus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (275) - 32.35 (?), 27.3.2013 23:03

Dobrý den. Zírám. Vždy jsem byl přesvědčen, že se dávají zemáky do země. Když jich byl nedostatek, tak jen klíčky, zbytek šel na zkrmení. Taky se dávaly do hluboké brázdy a třikráte přihrnuly. Výsledek byl dobrý, ale ta práce s výkopem brázdy byla značná a pochopitelně taky se sklizní, takže bylo od tohoto způsobu upuštěno. Zde čtu to, že do posekané trávy. To mám posekanou trávu (cca 1x za 10 dnů) dávat po proschnutí místo do kompostéru raději do řádků a za rok tam vrazit zemáky? Pokud vím, tak tráva pokosená a ponechána na místě, za pár dnů začne hnít. I přesto do tohoto materiálu zahrabat zemáky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 178.13 (?), 27.3.2013 23:20

Já jsem to tak udělal a funguje to. Tráva sice hnije, ale i prosychá a příští jaro je to připravené na zasázení. jen ten průběh sezony jsem neměl moc idylický - zezhora to žraly mandelinky, zespoda hryzci. Přesto byla úroda dobrá. Rok předtím jsem udělal pokus s čerstvou trávou - brambory se uvařily... jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 175.130 (?), 29.3.2013 22:06

Dobrý večer. Jirko, když jsem začínal taky jsem je uvařil. Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 68.16 (?), 27.3.2013 20:46

Brambory si s tým drnom ľahko poradia. Vďaka uhnívaniu tych drnov budú mať aj dostatok živín. Určite pomôže pred sadením prekopať motykou velké hrudy a drny. Uľahčí Vám to potom ohrňanie zemiakov. Ak máte možnosť, pri tom prekopávaní hrúd a drnov pridajte aj trochu hnoja alebo kompostu. Brambory sa dávajú po zrytí lúky vždy prvé, pretože dokážu vyrásť aj v drnoch, ďalšie roky sa už dáva aj zelenina s drobnými semienkami. Radovan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 20.16 (?), 30.3.2013 19:17

Má zkušenost je ta, že pokud člověk nechce používat roundup či jiná "karate" a přitom má být políčko k rozeznání od louky, je třeba už při rytí poctivě do kyblíku plevel vytahávat a vysbírat. Později to stačí už jen během roku udržovat. Zábava (pro někoho válka) je to ale nekonečná :)  Já bych to tedy na jaře před sázením ještě jednou popisovaným způsobem přeryl.

S tou trávou to ale taky zkusím, děkuji za návod!

PetrS

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika