Extra velké brambory



host - 157.82 (?) 
29.11.2012 21:31, zobrazeno: 11612x

Letos se mi urodily extra velké brambory (většina kolem 1/2 kg), ale pod každou rostlinou jen 3 nebo 4. V jiných letech sklízím pod rostlinou kolem 10 brambor běžné velikosti. Neví někdo čím to může být? Termín výsadby, odrůdy, hnojení, ošeťřování dělám roky stejné. Zdravím.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 170.26 (?), 29.11.2012 22:42

Napadá mně průpovídka o chytrosti sedláka v souvislosti s velikostí brambor. To nevztahujte na sebe.

Znáte jméno odrůdy?  U nás třeba odrůda Karin plodí méně a větších brambor, naopak Adéla měla pod trsem devatenáct použitelných hlíz. Násadu plodů může pravděpodobně ovlivnit i zásoba fosforu v půdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.82 (?), 30.11.2012 1:37

Ano, znám, pěstuju jen odrůdy Dalí a Karin, u obou to bylo stejné. Rozdíl proti jiným rokům byl až neuvěřitelný. Sadbu používám jen kupovanou, certifikovanou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 30.11.2012 9:09

Vylamoval jste klíčky? V literatuře je popsáno, že při vylomení vrcholových klíčků má rostlina větší množství menších hlíz a naopak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.82 (?), 1.12.2012 0:58

Klíčky jsem nevylamoval, stejně jako v minulých letech, kdy brambory narostly jen do běžné velikosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 17.142 (?), 26.12.2012 0:03

Pokud chcete extra velké brambory, pak doporučuji :

1. opravdu kvalitně prohnojeno (hnuj, ale nesmí být čerstvý)

2.lze zkusit i trochu popela (s mírou) ze dřeva

3. ZALÉVAT, ZALÉVAT, ZAlÉVAT

4. nestíněný pozemek  (celý den světlo)

5. volte běžné odrůdy, některé ale nedají veliké brambory (rohlíčkay apod.), raději pororanné

6. pokud jsou 3-4 veliké brambory (1/2 kg), pak už mám u keříku jen několik malých. Keř běžně není schopen vyprodukovat více brambor než 2-3 kg. Můj rekord jsou 3,5 kg, slyšel jsou o rekordu 10 kg, ale to musel být nějaký laboratorní vzorek (ale nevylučuji při výborném počasí a výborné sadbě)

mám s tím zkušenosti - mám brambory 1/2 kg běžně, ale rostou i jakési dvojčata - až 1 kg.  Používám koňský hnuj (
 na podzim) s vodou nešetřím - každý den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 175.210 (?), 26.12.2012 19:12

Nevím, nevím, na co by měly být až kilové brambory. Nejsem botanik, ani bramborář, ale když rozkrojím syrový brambor, tak je vidět na řezu rodílnou strukturu. Tmavší okraj, nalézající se pod slupkou, je to nejchutnější co je na bramboře. Čím větší je brambor, tím je tato vrstva tenčí. Takže ten co zbavuje brambory slupky nožem, tak si většinu této vrstvy obstraní, vyhodí ji v lepším případě na kompost a konzumuje málo chutný vnitřek. Jestli si chci pochutnávat na této základní potravině, tak musí být brambor do kila nejméně třináct. Ty kilovky a drobjas je maximálně vhodný coby krmivo pro dobytek. Tak dobrou chuť!! Ta průpovídka o hlouposti, či chytrosti sedláka je sice pěkná, ale neříká nám proč se tak děje. S takovým potazem je vhodné se obrátit na skutečné bramboráře.

brousek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 208.16 (?), 6.5.2013 1:46

Ono se říká čím hloupější sedlák tím větší brambory. Pokud byl někdo sedlákem tak musel mít pod čepicí, jinak brzo zkrachoval a neříká se nadarmo má selský rozum, který dneska mnoha lidem chybí.To jsem odbočil od brambor u odrůdy Impala jsem měl nejtěžší brambor 1,25 kg pěstovaný na poli bez zálivky.Nejraději mám však brambory velikosti většího ořechu ve slupce a v páře vařené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika