Brambory se předčasně rozváří - co s tím?



host - 101.51 (?)
23.2.2020 9:55

To neni zajímavost, to je něco jiného. Prvopočátek hledejme před jednatřiceti léty a v připojení k EU. Ještě je otázkou, jak porostou, vliv zeměpisné šířy, délky dne a velikosti srážek. Můžete si je koupit, třeba i v několika odrůdách a po slizni dejte vědět.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 21.2.2020 23:32

Nemám nic proti bohatě otitulovaným lidem ani materiálům z FAPPZ ČZU a VÚB. Ale dívám se kolem sebe a taky už jsem něco vypěstoval.. Desítky let se používá NPK a draslo a brambory - světe div se - rostou, plodí a dokonce chutnají. Osobně to považuji za dostatečný důkaz, že to jde. Nepopírám, že bezchlórová hnojiva jsou obecně lepší, ale vím dobře, že i s těmi chlórovými se brambory bez problémů pěstovat dají. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 22.2.2020 7:23

Ještě by mne zajímalo, kolik tun či metráků brambor ročně vypěstujete?

Samozřejmě, že malopěstitel, který má ročně výnos z 50 sazenic Solanum Tuberosum si nebude kupovat samoatatně pár malobalení jednosložkových hnojiv, ale koupí NPK směsná hnojiva. Někdy si ani neuvědomí, že levnější (často polské) alternativy se od těch dražších liší tím, že je část nebo celá dávka draslíku v chloridové formě, že fosfor není v rozpustnější superfosfátové formě, dusík...  a tedy že se vlastně radami bohatě otitulovaných lidí ani neřídí (ač jich jako klaka mají plnou hubu).

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 100.23 (?), 21.2.2020 17:35

Přehnojení dusíkem také úplně nepředpokládám, jelikož brambory nedorostly do nějakých větších rozměrů. Spíše naopak.

To že nedorostly bude ono. Měla jste kopec mrňousů, které byly opakovaně použity na sadbu. Mrňousovitost je doprovodným jevem při různých virozách. Jestli se chcete bezvýsledně trápit dál, tak je opět použijte jako sadbu. Jestli, ale chcete pokročit v pěstování brambor dál, tak si bezpodmínečně musíte opatřit certifikovanou sadbu, to je ověřenou, prostou viroz. Dlouhodobé přesazování bych nedoporučoval, protože zavirování, těžko zabráníte-roznašečem jsou mšice. Když jsem začal trochu zahrádkařit, tak mi otec řekl: Jestli chceš kvalitní brambory, tak musíš mít i kvaliní sadbu a tu si musíš koupit, i při každoročním nákupu nové sadby, nikdy neproděláš, budeš mít to co sis koupil(sadbu). Věřím mu, protože si vedl, docela podrobné záznamy, kterými se řídil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4473) - 38.136 (?), 23.2.2020 9:32

Jen pro zajímavost. Dnes jsem koukal v OBI, že mají holandskou certifikovanou sadbu balenou po 1kg v plastových krabičkách (jako jsou třeba baleny hrozny). Několik odrůd. Žluté i červené. Za pouhých 149,- Kč za jednu krabičkuno. Brambůrky jsou poměrně malé, jedna jako druhá. Odhadem tak 20 ks. Trošku naklíčené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 101.51 (?), 23.2.2020 9:55

To neni zajímavost, to je něco jiného. Prvopočátek hledejme před jednatřiceti léty a v připojení k EU. Ještě je otázkou, jak porostou, vliv zeměpisné šířy, délky dne a velikosti srážek. Můžete si je koupit, třeba i v několika odrůdách a po slizni dejte vědět.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4473) - 38.136 (?), 23.2.2020 10:17

Kupovat je samozřejmě nebudu. Za stejnou cenu mám 5 kg Laury. Nikdo je nemusí kupovat, a o tom to jewink.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika