Opadal mi gin-seng



Petra P. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 142.13 (?) 
14.11.2013 8:35, zobrazeno: 15997x

Opadal mi ficus gin-seng. Postupně shazoval listy už co jsem ho přinesla domů a přesadila, ale teď už má skoro holé větvičky. Mám ho rovnou vyhodit nebo se to dá nějak zachránit? Kořeny i "kmínek" má zdravé. Příčinu bych viděla v tom, že to neumím asi správně zalévat.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 244.2 (?), 14.11.2013 9:09

Neměla jste jej přesazovat hned po přinesení domů. Spojila jste tak dva stresové faktory přemístění a přesazení. 

Stejně jako u ficus benjamina, není shození listů problém. Problém je přelití a pokud dojde k shození listů v důsledku pželití, pak se špatně substrát odvodňuje. Já osobně to řeším tak, že do takto postiženého květníku pisázím nějakou Tradescantii (lidově voděnka, blázen drobnolistý,...) který rychle prokoření a přebytek vláhy odstraní. Znovu zalévat začnu až začne vodšnka vadnout. I pak ji udržuji na hranici vadnutí do doby, než se začne vzpamatovávat zachraňovaná rostlina. Fikus obrazí někde v okolí kmínku, přebytečné a zaschlé větévky vystžíhejte, až bude s jistotou rašit.

Podobně se dá postupovat i u přelité vánoční hvězdy, tlustice aj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 142.13 (?), 14.11.2013 9:22

Aha, to jsem nevěděla - ještě jsem ho, chudáka, dvakrát přemístila doma. Myslím, že přelitý není, dočetla jsem se, že si zadržuje vodu v tom silném kořeni/kmínku, takže zalévám 1x týdně až 1x za 14 dní trochou ne úplně studené vody. Ficus mám zasazený v substrátu na sukulenty. Nemohl by být hlavní problém to? Dočetla jsem se to tak v radách na internetu, ale dnes jsem našla ještě radu "přesadit do substrátu pro pokojové rostliny". Třeba má málo živin?

Petra P.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 14.11.2013 9:31

Protože si drží vodu ve kmínku, klidně můžete i měsíc nezalévat. Dokud totiž po přesazení nevytvoří nové kořínky, měl by být substrát skoro-suchý, nikoliv vyprahlý. Hlavně jej znova nepřesazujte. Ono pokud byl připraven k prodeji na akci v Lidlu, byl možná přesazen 1-2 měsíce před vyskladněním aby bylo jisté, že se ujmul a minimálně 6 měsíců od prodeje se nemusel přesazovat, případně i 2 měsíce přihnojovat. Tedy 14 dnů po zahájení růstu můžete do zálivkové vody přidat 1/2 doporučené dávky kapalného hnojiva. Vždy ale platí, že pokojovky přihnojujeme podle toho, kolik živin si vzaly ze substrátu. Pokud nerostou a substrát je čerstvý, nepřihnojujeme (jinak půdu zasolíme).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 142.13 (?), 14.11.2013 10:32

Ano, byl z Lidlu a v docela pěkné černé hlíně. To je tedy škoda, že jsem toto nevěděla dřív, kdesi jsem totiž předtím četla radu "po přinsení z obchodu okamžitě vše přesazovat, protože ty plastové květináčky jsou jen přepravní a rostlina v nich trpí". Nevím jistě, jestli to dokonce neříkali v Receptáři.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 15.11.2013 13:04

Vždy je potřeba používat svůj rozum a nikoliv skororeklamní sdělení různých loskutáků a receptářů. Ano, je spousta kontejnerovaných květin, které na svého zákazníka čekají třeba i rok (Baumax, Hornbach) a pak jsou květiny pro sezónní nabídku a instantní použití (typicky azalky, vánoční hvězdy, kalanchoe, vánoční kaktus, brambořík,...) u nichž se naopak předpokládá, že až vyčerpají dodané živiny za substrátu, tak je zákazník konzumního typu zahodí.

Zákazník pěstitelského typu takovéto květiny většinou nezískává z marketu, ale od známých "já bych to vyhodila tak si to vem a dělej co umíš" ři v doprodeji (pocem malej, uzdravíme vypipláme a budeš fešák).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika