Tyrolské muškáty



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 146.248 (?) 
20.3.2009 11:50, zobrazeno: 86375x

Máte někdo zkušenosti s pěstováním tyrolských muškátů? Chtěla bych je letos pěstovat, kolik jich mám dát do 60cm truhlíku? Jsou opravdu tak krásně převyslé jak na fotkách?  Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 60.74 (?), 23.3.2009 11:34

Do 60ti cm truhlíku vsazuji 8-10ks převislých muškátů, ačkoli většina naší odborné literatury, časopisů apod. radí dávat jich mnohem méně (dokonce jsem četla 2 rostliny na 40cm - to by byl ale ubohoučký truhlík). Asi proto, že se všichni řídí těmito "dobrými radami" vypadají naše české truhlíky, tak jak vypadají a my pak jen žasneme nad tou úžasnou záplavou květů v Rakousku a říkáme si, jak oni to dělají. Schválně jsem si jednou zkusila na dovolené v Rakousku spočítat, kolik je různých rostlin v jedné nádobě a od té doby to dělám jako oni. Rostliny vysazuji do truhlíků již v březnu (zatím je ale nedávám ven, ale nechám je doma na parapetu na světle). Jsou-li v teplé místnosti, musí pak venkovním teplotám i prudkému slunci přivyknout postupně.  Velice důležité je zaštipovat je!!! To znamená, že konec každého výhonu uštípnu, což rostlinku přinutí vyrazit jinde, rozvětví se. A zase nechám narůst 2-3 lístky a konec nového výhonu uštípnu a takhle pořád dokola. Prostě uštipuji a uštipuji několikrát týdně a rostlinky se větví a košatí.  Až do doby než jdou ven.Když truhlíky v květnu vynáším na balkon, místo rostlinek s 3-4 původními výhony nám bohaté husté malé keříky s bezpočtem výhonů. V době, zaštipování je rozhnodně nenechávám kvést, sazeničky leckdy kupujeme již kvetoucí, ale květy zatím odstraňte, nelitujte je. Cílem není vytáhlá rostlina s květem na konci vyčouhlé větve, ale bohatý, hustý keřík. Čím více výhonů, tím více bude květů. Vsadíte-li rostlin málo a nebudete je zaštipovat, budou řídké a vytáhlé a až konečně narostou bude konec sezony. Moje truhlíky jsou bohaté a vykvetlé již v červnu a v září dosahují délky téměř 2m. Takovou masu rostlin zasazenou na malé ploše, ale musíte pravidelně hnojit vhodným hnojivem a pravidelně zalévat. Ale nepřelévat!!! Muškátům měně uškodí, když vyschnou, než když je přelijete. Nejste-li stále doma, může to být někdy problém, což byl můj případ, protože nevyvážená zálivka rostlinám nesvědčí., Proto jsem si v internetovém obchodě koupila rakouský samozavlažovací systém Tropf-blumat a nemohu si ho vynachválit, myslím, že je to snad nejpromyšlenější samozavlažovací systém.  Přeji hodně štěstí Renata

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 102.191 (?), 23.3.2009 17:57

prosím o presnejšiu informáciu ako pestujete muškáty / cez celú sezónu /, kupujete priesady alebo si dopestujete, aké hnojivo a zeminu používate, ako často hnojíte, polievate, necháte preschnúť substrát alebo ho udržiavate stále vlhký, ako docielite pravidelné kvitnutie cez celú sezónu, pestujem muškáty už niekoľko rokov a stále to nie je ono.  Monikan      

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 60.74 (?), 24.3.2009 13:45

Muškáty kupuji každý rok na jaře nové, ty nejobyčejnější, v multipaku, které jsou k dostání v každém hoby marketu. (cca 80 Kč za 10 ks). Nemám je kde přes zimu přechovávat. Někdy je ale problém sehnat zdravé a opravdu pěkné sazenice, na to dbám. Zeminu kupuji také v hoby marketech, tu která je určena pro pěstování muškátů. Hnojivo příliš neřeším, koupím v podstatě první na které narazím, opět určené pro muškáty. A hnojím spíš méně, než se na hnojivu doporučuje (pokud se doporučuje 1x týdně, já to dělám asi 1x za 14dní. Pokud totiž muškáty vydatně hnojíte, sice vám narostou, budou mít spoustu listí, ale méně pokvetou. Všeobecně se řídím pravidlem, že méně je někdy více. Já totiž ty kytičky tak trochu trápím. Tím, že se v truhlíku tísní, někdy je nechám vyschnout a ani s tím krmením (hnojivem) to nepřeháním, tak si ty rostlinky jakoby začnou "myslet", že jim jde o život a ve snaze zajistit si budoucí generace a přežití druhu se dají do zuřivého kvetení, aby posléze vytvořily semena atd. No ale to zase přijdu já a ty odkvetlé květy a tvořící se semenáčky jim uštípnu, takže jim nezbude nic jiného, než začít od začátku a tak zase kvetou a já zase uštipuji a tak to jde stále dokola a muškáty kvetou až do listopadu. Odstraňuji také všechny oschlé, či jinak podezřele vypadající listy, aby se zabránilo šíření chorob. S tím čištěním rostlin bývá problém, pokud vám to visí z balkonu jako mě a není k tomu zvenku přístup. Muškáty rády slunce a teplo, ideální je, aby na ně nepršelo. Přemokření jim nesvědčí, to vede k napadení různými chorobami. Muškáty pochází z |Afriky a jsou vlastně sukulentní - v tuhých listech si umí vláhu podržet, takže větší nebezpečí je mokro, než sucho. Ale nic se nesmí přehnat!  Spousta mých známých je pěstuje také a všichni se mne ptají, jaktože je mám tak bohaté a oni ne. Protože jich mají v truhlíku málo a HLAVNĚ!!! - oni je v ranném stadiu nezaštipují, v tom vidím základ úspěchu. Nelitujte to!  I když jste to přinesli z krámu a je to mrňavá rostlinka. Co vidím na konci větévky růst nového (ty mladé lístky - vrchol větévky, centimetrový koneček), stačí dva nehty a cvak, je to pryč. Podívejte se na tu větvičku asi po týdnu a zjistíte, že někde v paždí listů vyráží nové lístky- základ nové větévky, nechte jí kousek narůst 2-3 lístky a zase cvak koneček. Takhle dosáhneme, aby se původní větvička rozvětvila a rostlinka košatí. A zase, jakmile naroste kus větévky, zase koneček - cvak. A takhle větvičku po větvičce, rostlinku po rostlince, denně se najde něco, co ucvaknu, když zase tvrdošíjně vyrazí tam, kde jsem to už ucvakla, zase s tím pryč. A práce s ucvakáváním bude víc a víc, čím je rostlinka košatější, čím víc má větviček, tím víc konečků, co musí pryč. Ta kytka se nedá a zase vyrazí jinde. Od března do května, někdo to dělá i potom, ale jak říkám, přes zábradlí už mi to nejde, stačí kolik práce dá odstraňovat staré květy apod. Je s tím práce, celou sezonu, denně, ale stojí to za to. A taky musím napsat, jestli se vám podaří je vypěstovat veliké, pořádně to zajistěte (přivažte a nevím co ještě) proti pádu, to je nějaká váha a když do toho foukne vítr, tak aby to neskončilo na zemi nebo někomu na hlavě. Renata

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 146.248 (?), 24.3.2009 14:37

Renato díky za super rady s muškáty. Určitě to letos tak udělám a snad budu mít "rakouské" truhlíky. Mají se takto vyštipovat i surfinie nebo je nechat v klidu narůst?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 60.74 (?), 25.3.2009 9:27

Štípu úplně všechno, co má být bohaté: surfinie, bidens, plectranthus (asi jsem to zkomolila), libory atd. A hlavně celou sezonu pokračovat v odstraňování odkvetlých květů, u surfinií dá někdo pryč jen ten květ, ale musí pryč hlavně ta tobolka, která je pod ním, tam by se tvořila semena a jak začne rostlina tvořit semena, hned se zpomalí kvetení. Surfinie existují i samočistící, ty odpadávají samy a čistit se tak nemusí, ale obvykle to na sazenicích není napsáno, prodavač o tom nic neví, takže je to spíš náhoda, na co zrovna natrefím. Osobně se mi podařilo, tu samočistící sehnat jen jednou a úplně náhodou. Takže jsem zvědavá, co se vyklube z těch letošních sazenic, už je mám v truhlících. Renata

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 25.3.2009 17:00

Dobrý den,  Renato, přidejte nějakou fotku, ať se také trochu pokocháme!  Určitě doma nějakou najdete.  Jaru se nějak nechce nás potěšit, tak se potěšíme aspoň těmi květinkami na fotkách. Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 60.74 (?), 27.3.2009 9:16

Co se týče fotek, tak Vás bohužel musím zklamat,  jsem na to hrabání se v hlíně ne na focení.. Ale zkusím se letos polepšit a něco s tím udělat. Tak snad někdy příště. Jinak s tím jarem - naprostý souhlas, už na mě z toho padá depka, jak se ta zima nechce vzdát. Renata

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 176.71 (?), 25.4.2009 19:35

host - xxx.xxx.60.74 - štípu úplně všechno... Paní Renato, můžete poradit, jestli zaštipujete i chryzantémy v době, kdy jsou ještě malé rostlinky a myslím takové ty obyčejné, ne velkokvěté (tam je to jasné, vyštipovat a nechat pouze 1 výhon). Paní v obchodě říkala, že ty obyčejné (prodávají se na podzim na hroby) pěstitelé na jaře dokonce seříznou, pak nenarostou tak vysoké a rozkošatí se, jiní tvrdí, že pěstitelé požívají omezovače růstu. Děkuji  Daniela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 13.223 (?), 13.5.2014 16:22

host-xxx.xxx.60.74 zaštipujete i chryzantémy

Chryzantémy mnohokvěté tvaruji podle potřeby až koncem léta před rozkvetením. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika