Truhlíky v zimě



Stránky: 1,  2   
host - 235.79 (?) 
21.9.2008 10:25, zobrazeno: 23806x

Ráda bych si dala nyní na podzim a přes zimu na balkon truhlíky. Poradíte mi, co do nich?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 21.9.2008 10:55

Záleží na tom, zda chcete mít truhlíky jako suchou dekoraci, nebo osázené živými rostlinami.   Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 21.9.2008 12:23
Pro osázení truhlíků na zimu živými rostlinami jsou vhodnými druhy jehličnanů například: zakrslé jedle korejské, smrk sivý, smrk plazivý - Formánek, různé druhy zakrslých borovic a klečí, některé druhy jalovců a cypřišků, dále břečťan popínavý v různých kultivarech, skalník, zakrslý dřišťál nebo tavolníček. Z trvalek jsou vhodné například bohyšky, barvínek, rozchodníky, nebo zběhovec. Trvalky lze doplnit cibulovinami, které jsou velmi efektní na jaře. Chce to trochu fantazie – hlavně do pozadí zasázet ty vyšší rostliny a dopředu ty nižší. Truhlíky je třeba občas zalít, přihnojit, občas prokypřit a rostliny podle potřeby sestřihat - ztvarovat. Zdravím – Daniela.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 194.223 (?), 9.12.2008 9:54

V zahradničení jsem úplný laik a proto se na vás obracím. Mám na okně v truhlíku asi čtyři druhy různých zakrslých jehličnanů, nepamatuju si jména. Truhlík je proutěný a byl vystlán igelitem, tak jsem dospod udělala dírky, aby přebytečná voda vytekla a neuhnívaly mi kořínky. Rostliny jsem přesadila z původních květináčků, aby měli kořeny víc místa. Samozřejmě, když jsem je zalila, vytekla těmi dírkami voda i s hlínou a steklo to na barák. Chci dát tedy pod truhlík podtácek, ale mám strach, že mi truhlík shnije, jelikož je z proutí. Co byste mi poradili? Mám rostliny přesadit zpět do květináčků, truhlík vystlat novým igelitem a mít to bez podtácku? Jak často mám vůbec rostliny zalévat a mám je hnojit i přesto, že je zima? Můžu je pak mít celoročně, nebo je třeba je vysadit do zahrady? Děkuji mnohokrát a přeji příjemné svátky! Katka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 9.12.2008 11:02

Katko, já bych vzala trochu větší podtácek a do něj bych nasypala drť, nebo drobné kamínky. Na to bych pak postavila truhlík.  Přebytečná voda vyteče pod kamínky a truhlík bude stát v suchu. S tím hnojením - nyní v zimě bych počkala do jara.  Také zalévání je nutné omezit. Ty jehličnany můžete mít v truhlíku celoročně, dokud jim bude stačit místo na kořeny.  Na jaře je ale můžete i zasadit do volné země na zahrádku, to záleží na vás, jak je budete chtít upotřebit.  Také přeji příjemné svátky!  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Bohuna - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (166) - 186.113 (?), 9.12.2008 12:02

Já mám doma v proutěných květináčích kytky i když je v květináči igelit, dám do něho misku a do toho teprve kytku. Možná by bylo dobré na zimu celý truhlík obalit třeba nějakou jutou. Myslím si, že ten truhlík nemáte tak veliký, aby nepromrzla zemina.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 194.223 (?), 9.12.2008 16:58

Bohuno, děkuji za nápad, zvážím všechny možnosti a kdyžtak rostliny přesadím zpět do květináčků a do truhlíku dám nový igelit..Katka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 194.223 (?), 9.12.2008 16:55

Danielo děkuji za nápad! Jen mě ještě napadá, že v tomto případě si rostlinky nebudou moci přebytečnou vodu vzít, když budou potřebovat, ale v průběhu zimy to asi není třeba řešit. Jaký máte názor na to obalovaní truhlíků bublinkovou fólií či jutou, jako ochrana proti mrazu, je to nutné? Děkuji, Katka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 9.12.2008 22:54

Katko, ono záleží na tom,  jaké druhy jehličnanů v truhlíku máte. Většinou jsou ale všechny mrazuvzdorné.  Navíc - pokud máte truhlík přímo za oknem, tak tam není takový mráz, jako při zemi.  Já bych asi nechala jehličnany zasazené tam, kde jsou.  Ono by se jim to to stálé přesazování také nemuselo líbit.  Máte pravdu, že z těch kamínků si rostliny nemohou přebytečnou vodu vzít, ale šlo vám o to, aby truhlík v té přebytečné vodě nestál a tím neuhnil - proto ty kamínky.  A zalévat můžete kdykoliv uvidíte, že je zemina příliš vyschlá.  Také jsem měla v truhlíku přes zimu různé jehličnany a nikdy mi nezmrzly.  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 194.223 (?), 10.12.2008 10:13

Znovu děkuji za reakci a ještě se zeptám, zda rostlinky můžu nechat v truhlíku celoročně, nebo bych je na jaře měla vysadit do zahrady.?Také se chci zeptat jakou doporučujete půdu do truhlíku. Vzala jsem si půdu s borovicového lesa a v troubě ji zahřála, abych zneškodnila případné škůdce, a živiny do půdy pak přidala hnojivem. Půda je ale dost sypká, písčitá. Doporučovala byste raději kupovanou půdu přímo na tyto účely nebo rašelinu? Děkuji, Katka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika