Co to je za kytku?



Stránky: 1,  2,  3   
mkk.michelle - (3) - 178.166 (?) 
6.7.2009 10:32, zobrazeno: 31525x

Prosím, poradíte mi někdo, co to je za kytku?? Děkuji..

Bez názvu
Bez názvu
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Berta - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (127) - 148.153 (?), 6.7.2009 14:11

Plectranthus (Labiatae).B.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 49.39 (?), 8.7.2009 19:34

V odpovědi B. mne zaujalo označení čeledi (Labiatae) do které je Plectranthus - česky (obvykle) molice - zařazena.

Označování čeledí podle vlastností rostlin (zde tedy Labiatae - pyskaté, a dále např. Cruciferae - křížaté atd. atd.) je již silně zastaralou záležitostí (anachronismus). Nyní - již mnohá desetiletí - jsou čeledi označovány podle "hlavního" rodu dané čeledi: v tomto případě tedy hluchavkovité - Lamiaceae.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Berta - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (127) - 148.153 (?), 8.7.2009 20:29

No, pane Josefe, dovolím si s vámi nesouhlasit, co se týká anachronismu slova Labiatea.Používá se stále.Ostatně zadejte si Labiatae do Googlu a uvidíte.A jinak já už jsem taky zastaralejší záležitost ,takže ke mě ty anachronismy celkem jdou. Zdravím vás B.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 221.109 (?), 9.7.2009 1:22
To, že se název používá, ještě neznamená, že nejde o anachronismus. ;-) V evropské (a zvláště pak české) botanické nomenklatuře se už pěkných pár desetiletí používá název Lamiaceae (hluchavkovité). Diskutujme prosím, zda například hrachor patří do čeledi Fabaceae nebo Viciaceae, ale rozhodně nechme spát Papilionaceae, Leguminosae a další archaické patvary. Je sice hezké, že prastaré názvy typu Umbelliferae, Labiateae, Cruciferae či Compositae pěkně popisují některou morfologickou vlastnost květů či květenství, moderní botanika je však trochu dál a už minimálně půlstoletí používá pro všechny taxony názvy odvozené od významných rodů. Klidně si říkejme elektřině "mlno" a jehličnanům "konifery", ale nedivme se, že botanici uznávají jedině Pinophyta.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1575) - 48.243 (?), 9.7.2009 23:09

Jestli to neustálé měnění jmen není zapříčiněno hlavně tím, že každá generace profesionálních botaniků chce po sobě zanechat co nejhlubší stopu v systematice, protože nové rostliny se již jaksi neobjevují... A tak systém původně zavedený Linéem jako jednoduchý a přehledný se v průběhu let neustálým zvětšování počtu synonym a nových jmen košatí až k nepřehlednosti.

Mně osobně rozhodně příjde výstižnější pojmenovávat čeledi podle mofologicky významné vlastnosti květů než podle názvu významných rodů, kdy je stejně jen otázkou vzájemné dohody, který rod je ten nejvýznamnější a tedy pro pojmenování čeledi nejlepší...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 231.122 (?), 21.8.2009 21:39

Už několik let tuto rostlinku pěstuji. Jmenuje se pepřenec. Podle špatneho vzrůstu předpokládám, že ho máte na sluníčku. Pepřenci se dobře daří ve stínu. Zde dorůstá velkého a bohatého vzrůstu. Na zimu se stříhá, kořeny se vyhazují a větvičky se nechají zakořenit, na jaře se sadí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 219.213 (?), 6.3.2014 19:36

Dobrý den nevíte co je to ua květinuM Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 219.213 (?), 6.3.2014 19:37

ještě tu kytku že :-)


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 182.227 (?), 6.3.2014 20:30

Talovín.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika