Čím ošetřit dřevo?



bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?)
11.10.2019 19:18

mám otázku, čím ošetriť drevo. ide o novú pergolu a vstupnú bránu (pri cese). je to všetko pod strechou, ale dážď a sneh sa tam dostane. už sú nízke teploty, dosť vlhko, hmla. denné teploty cca 15 st, nočné okolo 7 st. akým spôsobom ošetriť drevo? mám to len natrieť prípravkom proti škodcom a hubám a nechať to na leto a teplé počasie alebo mám ísť do tenkovrstvovej lazúry s tým, že teraz by som dal 2 vrstvy a cez leto tretiu? alebo to natrieť niečím úplne iným (dočasne, pred zimou a potom v lete tenkovrstvovú lazúru)? predpokladaný odtieň bude orech, gaštan alebo niečo podobné.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 207.144 (?), 2.3.2017 10:34, zobrazeno: 9846x

Zdravím přátelé, mám dřevěnou modřínovou terasu. Dva roky starou, neošetřenou. Dále venkovní dřevěnou srubovou saunu ze severského smrku (palubky 4cm silné, dvoudrážka) a pak teakový nábytek z tesca. Chystám se letos nastavit nějaké pravidlo, jak a čím to ošetřovat? Jenže se v tom nedokážu orientovat. Saunu jsem v minulosti natíral zvenku teakovým olejem. To je vše.

  • Uvažuju saunu dál natírat olejem?
  • Terasu uvažuju natřít lodním lakem? (Z modřínu je vše, tedy podlahové palubky, trámy, zábradlí) Mám dát něco pod tento nátěr?
  • Tekový nábytek asi taky jen teakovým olejem?

Nebo by Vás napadlo nějaké levnější řešení? Taky jsem lajdák, může se stát, že někdy na to zapomenu, takže ocením, když bych pak mohl další udržovací nátěry dělat co nejméně.

Díky všem za jakoukolivg radu. MartinCZ

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 49.93 (?), 21.4.2017 3:19
Osobně používám xyladecor na venkovní dřevo, obnova po 4-7letech, podle toho jak je to namáhaný, na oknech a vchodu déle(7)na plotě častěji(4).Na teakové lehátko 1xrok olej na teak.Ještě jsem vyzkoušel na plot jinou značku, ale tu mám teprve 2roky, měla výhodu, že impregnaci proti zamodráni apod.měla už v sobě.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 49.93 (?), 21.4.2017 3:24
Remmers je ta druhá značka :).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 49.93 (?), 21.4.2017 3:32
Buď to máte stále pěkné a stačí bezbarvá lazura, nebo to jde odstínově vylepšit.Tenkovrstvá lazura má výhodu snadné obměny, silnovrstvá vydrží podstatně déle, ale při oživení se musí přebrousit.S lodním lakem zkušenosti nemám, kdysi jsem lakoval, ale mělo to snahu žloutnout a obnova byla možná už jen lakem, lazura by byla možná až po dokonalém vybroušení.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 21.4.2017 9:23

Žádná lazura ani olej nejsou všemocné, pokud nezabráníte, aby na dřevě stála voda. Svislé dřevo vydrží dlouiho - tam je nátěr víceméně jen o vzhledu. Dřevěná terasa, na kterou prší, v zimě leží sníh a mrzne, to je problém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 49.93 (?), 24.4.2017 4:40
Pokud je terasa nezastřešená, tak je to opravdu problém, tam je ideální tropické dřevo, woodplastic nebo kamenná apod.,ale pokud je zastřešená, tak se to nechá i z dostupnějších dřevin..Každá terasa by měla být naspádovaná, ale sníh a mráz je prevít, to je pravda.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 11.10.2019 19:18

mám otázku, čím ošetriť drevo. ide o novú pergolu a vstupnú bránu (pri cese). je to všetko pod strechou, ale dážď a sneh sa tam dostane. už sú nízke teploty, dosť vlhko, hmla. denné teploty cca 15 st, nočné okolo 7 st. akým spôsobom ošetriť drevo? mám to len natrieť prípravkom proti škodcom a hubám a nechať to na leto a teplé počasie alebo mám ísť do tenkovrstvovej lazúry s tým, že teraz by som dal 2 vrstvy a cez leto tretiu? alebo to natrieť niečím úplne iným (dočasne, pred zimou a potom v lete tenkovrstvovú lazúru)? predpokladaný odtieň bude orech, gaštan alebo niečo podobné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 13.10.2019 9:37

Svislé dřevo, které je navíc pod střechou, trpí jen velmi málo. Pokud nebylo dřevo úplně suché (což je v případě řeziva z kalamitní těžby možné), je lepší počkat s nátěry do jara. Jinak stávající počasí umožňuje nátěry čímkoli.  Naopak při teplotách kolem 15 st jsou trvanlivější než natřené v horku a za prudkého slunečního svitu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.120 (?), 9.3.2020 16:16

Dobrý den, máme hodně dobré zkušenosti s lazurami značky SPS, přetírali jsme zahradní pergolu středněvrstvou lazurou v odstínu teak, barva krásně drží a odstín je i po letech původní - beze změn. Vůbec se to nedá srovnat s původním nátěrem. Olina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika