Vzdálenost sazenic cypřišku



Stránky: 1,  2   
host - 123.174 (?) 
16.4.2007 11:49, zobrazeno: 20489x

Prosím sdělte jak daleko od sebe v řadě sázet sazenice Cypřišku lawsonova  (Chamaecyparis Lawsoniana Columnaris) pro živý plot. Požaduji po vzrůstu plné zapojení rostlin do výše 3 m? Děkuji za zkušenost a ochotu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 66.103 (?), 21.4.2007 23:38
Maximálně do 80 cm od sebe. Více již nemá smysl pokud chcete mít živý plot. Cypřišek je skoro identický jako thuje,ale je bohatší do rozrůstání do šířky.
S pozdravem Tomáš
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
morrison - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (228), 22.4.2007 10:16
Jelikož odpověď na původní dotaz už padla, dovolím si připojit jednu svoji otázku související s cypřišky. Loni na jaře jsem nasázel asi 30 kousků podle plotu (na třech různých místech), ale letos je živých jen asi šest stromků. Sázel jsem do děr vyplněných kvalitní zeminou s kompostem, protože máme na zahradě jinak jíl a kamení. Zaléval jsem výrazněji asi měsíc po zasazení, pak jen občas. Všechny cypřišky dostaly stejnou péči a přesto jich většina zcela uschla a u některých zůstala třeba jen jedna větvička zelená. Stalo se to těm, co byly ve stínu, i těm, co byly na slunci. Ty, co přežily jsou krásně zelené, bez známky poškození.
Nemáte pro to někdo vysvětlení a případně radu, jak cypřišky správně zasadit, aby vydržely? Předem díky.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ramon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174), 22.4.2007 10:54
Cipřišky dejte na 50 cm od sebe. 1. se na tuto vzdálenost zakládá živý plot. a za 2. jelikož je to kultivar 'columnaris' budou ouzké a vysoké.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 204.1 (?), 22.4.2007 11:23
Nedostatecna zalivka nebo nekvalitni sadba pri preprave preschnou koreny a je po nich v lete hyc malo vody sucha zima chce to sazet s korenovym balem nebo poradne prolit pred vysadbou do der aby se voda dostala ke korenum.V zimne kdyz nemrzne zalit  navrstvyt kurou aby to tak nevysichalo.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 62.170 (?), 13.6.2007 12:07
Na to bych navázala a rovnou se zeptala. V březnu jsem vysázela zhruba 15 cypřišků v pěkném balu do doporučené zeminy, asi 70cm od sebe, řádně zalévala a dle návodu i přihnojila. Ted jich necelá polovina zrezla, ale jen zvenku. Když jsem se podívala do středu, pořád tam jsou zelené proutky. Jedna dobrá duše mi říkala, že mám vydržet, že to rezaté opadá a znovu obrazí. Zajímavé je, že rezaté stromky jsou téměř na přeskáčku. Poradíte jestli mám vydržet nebo je vykopat a nahradit jinými? Díky Alena
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
mhi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (194) - 62.154 (?), 6.1.2014 0:00

Zajimalo by mne, zda se Chamaecyparis lawsoniana Columnaris da strihat? Tedy strihat v zivem plote tak, aby porad byly pekne. Z neznalosti jsem je take strcil do ziveho plotu (a krome spatneho ujimani z duvodu nakupu v hobbymarketu - spatne nebo zadne koreny) mam pocit, ze jako solitera to bude nadhera, ale v zivem plote az vypelichaji... no nevim nevim. Uvidime.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 48.194 (?), 6.1.2014 10:31

Dobrý den, ano dá se používat do živého plotu. Naopak bych řekla, že se i dost používá. Vzdálenost je uváděna v publikacích 50-60 cm, já je mám asi 70 cm a po 15ti letech jsou vysoké cca 6 metrů. Zastřihávám je nejen na vrcholcích, ale i po boku. Protože jsem je střihem začala udržova až asi po 10ti letech, tak to jsou úžasně vzrostlé keře - stromy, ale mají řidší větve. Jako solitéra jsou též krásně dekoraivní. I přes to, že jsou střihem udržovány až později, tak svůj účel živého plotu plní.

Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
mhi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (194) - 62.154 (?), 6.1.2014 15:01

Muzete sem prosim hodit foto jak to vypada? Moc si neumim predstavit jak bych je rezal.

Thuje, tisy, nektere jalovce... no problem, ale ten cyprisek se mi zda, ze nerad tvori kompaktni stenu.

M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 48.194 (?), 6.1.2014 15:27

Určitě ho nemám kompaktní jako třeba thuje atd, ale jsem přesvědčená, že to je hlavně tím, že jsem se řezáním začala pozdě. Plot Vám vyfotím, ale pravděpodobně až v sobotu, protože do práce chodím ještě za tmy a za tmy se i vracím. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika