Výsadba ptačího zobu Ligustrum vulgare



host - 137.21 (?) 
27.5.2014 15:39, zobrazeno: 10311x

Dobrý den,

máme před plotem plochu o rozloze 16m x 1,6 m, na jedné straně je cesta (betonová) a na druhé plot. Chceme zde vysadit Ligustrum vulgare, kde by živý plot měl plnit funkci zastínění. Chtěli jsme ho vysadit do tří řad po 30cm na metr, což vychází na nějakých 110ks sazenic. Není to do tří řad moc?

Děkuji za rady

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 65.132 (?), 27.5.2014 19:28

Při 30 cm by stačila i jedna řada. Ve třech řadách to bude v dobré půdě a přijatelné poloze neprostupná džungle. Ať už to je ptačí zob obecný nebo vejčitolistý. Pokud chcete určitě víc než jednu řadu tak snad dvě řady 1m od sebe a sazenice po 50 cm. Množení řízkováním je snadné. Z jedné vitální sazenice můžete do roka vypěstovat i 100 zakořeněných řízků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 137.21 (?), 28.5.2014 13:23

Velice Vám děkuji za odpověď. Mně přijde ta jedna řada málo vzhledem k tomu, jak je ten plácek široký. A ta druhá řada se má sázet na kříž, že? Já mám ještě obavu, aby tam nevznikly nějaké díry, když ty sazenice budou od sebe tak daleko. Nemám moc odhad, jsem pouze teoterik.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 65.132 (?), 28.5.2014 20:53

Takhle jsem zaškolkoval v úrodné půdě L. ovafolium (řízky 50x30cm 2 řady). Je to naprosto neprůhledné. I v zimě. Bez řezu by měl v létě přes 3 m. Mám podobně zaškolkované i L. vulgare. Ten je však v nefotitelné pozici. Dorůstá 4 m výšky. V suché písčité půdě roste nesrovnatelně pomaleji.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 137.21 (?), 30.5.2014 10:16

Moc dekuji. Udelam tedy dve rady, sazenice od sebe 50 cm a rady od sebe 1 m. A myslite, ze to mezi temi radami proroste?
Ja jsem se dlouho rozhodovala (a asi jeste uplne nerozhodla) mezi L. ovafolium a L. vulgare. Neco jsem nacetla z internetu, ale nejake relevantni informace, proc jsem vybrala L. vulgare nemam. Nekde jsem cetla, ze L. vulgare vice vetvi i dole, ale nevim. On kdyby to clovek videl nazivo, tak by se take jinak rozhodoval, ale podle obrazku je to takove jine.
Vase skolky jsou pekne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 28.5.2014 23:02

Nevím, ale asi bych plochu trochu rozčlenil buď výsadbou po skupinách, nebo výsadbou v pásech. Kdyby byl únor-březen, poradil bych Vám, že nemusíte sázet sazeničky, ale napíchat ředy/skupiny řízků. Mimo ptačího zobu by jste také mohl uvažovat o hlohyni (Pyracantha coccinea), zlatici (Forsythia), skalnících (Cotoneaster) a dalších. Pásy mohou být odstupňované - v popředí plazivé skalníky, za nimi panošovaný brslen a až třetí, nejvyšší řada by byla Ligustrum nebo Forsythia nebo Pustoryl (nepravý jasmín).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 137.21 (?), 30.5.2014 10:18

To cleneni neni moc zadouci, protoze nam tam prave chodi pomerne dost pejskaru, bohuzel i bezohlednych.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 30.5.2014 10:46

Tak právě kvůli pejskařům bych nedělal hned u cesty Ligustrum, protože Vám pejskové vběhnou do vyholeného vnitřku a tam TO_ONO neposbírá ani ohleduplný majitel.

Hned u cesty dejte něco co je nízké a nedá se podběhnout i dost vysoké, aby se po tom nedalo běhat = skalník, plazivé růže,...


Brslen fortuneův
Brslen fortuneův
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika