vrbové proutí pro živé stavby?



Stránky: 1,  2,  3   
host - 180.243 (?) 
2.3.2009 9:33, zobrazeno: 70854x

Dobrý den,

rád bych letos na jaře "zasadil" stavbu pro děti z vrbového proutí, něco jako zde.

Nevíte, kde bych mohl získat větší množství kvalitního vrbového proutí, abych měl solidní základ?

Děkuji za rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 132.81 (?), 2.3.2009 11:24

S největší pravděpodobností u rybníka nebo potoka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 70.100 (?), 2.3.2009 11:32

Jsou to poměrně dlouhé pruty, ty na žádné vrbě nebudou. Asi je to zvlášť pěstované. Možná nějaký klon vrby, která roste takto do výšky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 54.27 (?), 2.3.2009 13:15

Prakticky všechny vrby, když se jejich kmen ufikne, nasadí pruty, které asi druhý rok budou ve správné velikosti.  Nějlepší to asi bude u košařských vrb, které byly na to šlechtěné a řezaly se ve výšce cca 2 metrů - viz třeba Ladův vodník sedí na košařské vrbě. Ale vrb je velké množství druhů, od keříků rostoucích do výšky metr, dva metry po 20 metrové stromy. Bez přípravy by šlo vhodné šlahouny asi nařezat z keřovitých vrb, které se vysazovaly kolem větších potoků a menších řek či rybníků ke zpevňování břehů, tyto vrby bývají keřovitého vzrůstu do výšky cca 3 metrů a jejich výhony jsou spíše tenké prutové, nemohou narůstat silné, protože při velkých povodních by silné větve stržení proudem mohly ucpat koryto. Jestli ale mají vrbové pruty vyrašit, měly se řezat tak před měsícem, dneska 2 března je už pomalu pozdě, mohly by už špatně rašit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 2.3.2009 13:43

Nebál bych se řezat vrby kdykoli, i nyní, snesou to bez problémů, zejména ty divočejší druhy. Z neřezané vrby ovšem žádné použitelné dlouhé pruty nezískáte. Seřezáním jakkoli hluboko do jakkoli starého dřeva přimějete vrbu k tvorbě bujných letorostů, které půjdou použít příští rok. Většina vrb vytvoří ovšem nabujných letorostech předčasný obrost, který částečně pruty znehodnocuje. Nejméně asi Salix viminalis, která navíc roste velmi vitálně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 180.243 (?), 2.3.2009 14:20

Já jsem myslel, že by mi ty pruty někdo prodal. Rozhodně nechci na divoko řezat vrby u potoka, na svém pozemku žádnou vhodnou vrbku nemám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 19.114 (?), 2.3.2009 14:49

V loňském roce jsem koupil řízky z vrb od ZO ČSV, 384 22 Vlachovo Březí. Nechal jsem je zakořenit na speciálním záhonku a dnes již po přesazení k plotu jsou cca 50 - 100 cm vysoké. Mají široký výběr vrb: Smithova, Erdingerova, Egyptská, Lýkovcová, Wildova, Černající, Křehká, Apeninská, Sachalinská, Jívaxmechovitá, Hookerova, Trojmužná. Dostal jsem od každého druhu cca deset řízků(mají podmínku nejmenší odběr 70 Ks) a úspěšnost zakořenění byla nad 90 procent, jsem maximálně spokojen. Pokuste se jim napsat, webové stránky nemají.

Pavel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 14.206 (?), 29.3.2009 23:09

Dobrý den, dnes jsem zrovna koukala na net, také chci dceři pořídit teepee a plůtky z vrbových prutů, ale suchou, ne živou stavbu. Pro nákup proutí jsem našla fa Morex a firma vrbicky.net se suchými i živými stavbami tohoto druhu zabývá, ale to jste již určitě viděl, pokud jste zhlédl německé webovky s těmito stavbami. Dejte mi prosím vědět, jak jste pořídil. Přeji hodně úspěchu. Petra- psoukeni@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 217.87 (?), 21.4.2009 9:00

Ted uz je asi pozde, ale snad se to bude nekomu hodit do pristiho roku. Tohle jaro jsem postavil hned nekolik vrbovych stavbicek. Mrknete na http://vrbove-stavby.wz.cz/. Material jsem narezal v Ostrave-Porube, hned vedle Financniho uradu v arealu nejake stredni skoly. Samozrejme po domluve s patricnou osobou. Platil jsem 5 Kc za 1 kg prutu, dohromady jsem spotreboval mozna 50 kg na vsechny sve vytvory, takze skutecne za hubicku :))) Zdravi MaK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 1.3 (?), 21.4.2009 12:04

Moc šikovnej MaKu, posílejte průběžně fota, jak se živá stavbička bude vyvíjet, co kdyby náhodou nějaký proutek uschnul, dá se to dosadit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika