Turkestánský brest



Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.98 (?)
2.5.2014 12:01

I když to tak nevypadá, "zarážel" jsem ho několikrát ročně, poprvé na cca 10-15cm. Realita je taková, že obráží mohutně z nejvyšších pupenů a dole postupně řídne namísto toho aby zahušťoval. Zkusím nezapomenout a dodat porovnávací fota.

Také bych řekl, že jsem měl od Starkla sazenice semenáče soudě podle jednoho kůlovitého mohutného kořenu, nikoli řízkovance.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
      
host - 90.135 (?), 16.5.2013 9:21

Dobrý den, já mám živý plot z turk. brestu již 3. sezonu a rozhodně mi nijak zázračně neroste, některé rostlinky nemají ani půl metru a ty nejvitálnější kolem 70cm... Hustoty se mi také nedaří dosáhnout... Co je špatně??? Hlínu jsem vylepšovala trochu pískem a rašelinou, jinak je jílovitá. Hodně zalévám, hnojím...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 13.44 (?), 1.6.2013 22:00

Koupila jsem se sousedem v loňském roce tyto sazenice a po zakořenění jsem je zastřihla, aby se rozvětvily.Protože je máme až dál od domu, zalívala jsem je pouze ze začátku a když bylo moc sucho.Soused zalévá každej den a hnojí.On je má metrový a já 40-ti centimetrový a některý ani to né, ale mám je rozvětvenější.To, že by vyrostl tento brest víc jako 1m za sezónu, tomu nevěřím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 56.32 (?), 2.6.2013 16:47

Dobry den, tak zazracny plot to asi nebude ale pro detail zde posilam fotky z 1.5.2013 kdy jsme zasadili a ze dne 1.6. 2013 jak vypada..zijeme v Norsku, tak ze klima je taky trochu jine a puda je skoro veskera v lese... tedy pod vrstvou jehlici a zeminy pouze pisek... My jsme spokojeni.. z 1500 sazenic se nam neujalo asi jen 15 a to diky pude...

Turkestánský brest
Turkestánský brest
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 56.32 (?), 2.6.2013 16:55

zde 1.6.2013

1.6.2013 mesic po vysazeni
1.6.2013 mesic po vysazeni
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 0.142 (?), 30.6.2013 21:37

Dobry den mam z brestu zivy plot jiz 3 rok a je cca 2metry vysoky, loni jsem kupovala jeste nejaky a ty jsou cca 1metr, tak ja si stezovat nemuzu, je super! :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.98 (?), 9.8.2013 10:07

Zkusím přidat své zkušenosti co možná objektivně, snad to někomu pomůže:

Na jaře 2010 jsem chtěl vysadit mezi cestou a domem živý plot a protože kolem vedou veřejné inženýrské sítě a není jistá jeho dlouhodobá perspektiva, snažil jsem se do plotu moc neinvestovat. Zakoupil jsem pokusně pár sazenic brestu á 9kč/ks (tenké proutky) a zbytek jsem dosázel poměrně silnými sazenicemi ptačího zobu a zlatého deště z vlastních zdrojů. Dodnes lituju, že jsem neinvestoval pár korun navíc do brestu - výsledek vidíte na fotce z pozdního jara 2013. Brest dnes udržuji na výšce cca 180cm, ostatní keře jsou sotva poloviční. Shrnu výhody brestu: bezkonkurenčně rychlý růst, po dobrém zakořenění velmi odolný suchu (nevadne, pouze zpomaluje růst), nevymrzne (narozdíl od Ligustrum ovalifolia, které mi loni vymrzly skoro všechny). Nevýhody: asi 3 sazenice v druhém roce během týdne odešly bez zjevných příčin, obával jsem se grafiózy na kterou údajně nemá trpět, ale další rostou bez potíží. Musí se stříhat častěji (2-4x ročně dle situace), jako stromovitá rostlina tlačí více růstové síly do horních výhonů, takže hůře zahušťuje v dolní části (doporučuji hustější výsadbu a v prvním roce vícekrát řezat), mladé výhony jsou hodně ohebné, trochu uhýbají před plotostřihem a celkově netvoří tak neprostupnou bariéru jako Ligustrum. Otázkou je, jak bude plot vypadat třeba za 10 let, hlavně zda nebude ve spodní části průhledný a kolik údržby budou silné stromky vyžadovat.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 203.141 (?), 6.9.2013 10:01

Dobry den, musim souhlasit, je otazka, jak za par let bude vypadat spodni cast brestu, myslim, ze bude pruhledna. Dalsi nevyhoda je opadavost na podzim a velmi casty strih, v lete i 1x mesicne. Zalezi, jakou mate kondici smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.98 (?), 2.5.2014 10:18

Doplním své hodnocení z loňska: Na začátku 3 sezony musím bohužel konstatovat, že se čím dál tím více projevuje "stromový" charakter jilmu. Přestože je nejméně 3x ročně sestřihován, v dolní polovině plot řídne a většina přírustků se projevuje pouze v nejvyšší partii rostliny (viz. foto). Rovněž jsem se setkal již s několika případy náhlého odchodu rostliny jak u mne, tak u kolegy, takže mám podezření, že nebude zcela odolný grafióze, jak se uvádí.

Pokud tedy chcete vytvořit rychle a levně optickou bariéru, zatím účel splňuje, ale je řídkého charakteru. K vytvoření neprostupné a neprůhledné stěny bych však doporučil ptačí zob (Ligustrum vulg.), případně tůje.

Turkestánský brest
Turkestánský brest
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 239.107 (?), 2.5.2014 11:18

I když roste tak překotně, měl jste ho zarazit, aby na spodku keře více zahoustly. Pokud jde o grafiózu, nebude to ono, ta tak mladá křoví nenapadá. Spíše to bude v tom, že jsou rostliny řízkovány a u kořenové části občas dojde ke "ztrátě vitality", možná je to plíseň šedá, nebo nějaká jiná houbovka. U listnáčů to tolik běžné není, spíše u "plotových" jehličnanů. Nevím co se za nimi má ukrýt, ale já bych je ob jeden tvrdě sesadil.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.98 (?), 2.5.2014 12:01

I když to tak nevypadá, "zarážel" jsem ho několikrát ročně, poprvé na cca 10-15cm. Realita je taková, že obráží mohutně z nejvyšších pupenů a dole postupně řídne namísto toho aby zahušťoval. Zkusím nezapomenout a dodat porovnávací fota.

Také bych řekl, že jsem měl od Starkla sazenice semenáče soudě podle jednoho kůlovitého mohutného kořenu, nikoli řízkovance.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika