Mrazuvzdorné, husté stálezelené listnaté keře na živý plot



Stránky: 1,  2,  3   
host - 9.163 (?) 
19.1.2015 19:54, zobrazeno: 33219x

Dobrý den.

Můžete mi prosím doporučit nějaké opravdu osvědčené, mrazuvzdorné, husté stálezelené listnaté keře na živý plot? Více druhů, ráda bych plot z více druhů rostlin. Pro oblast braha západ na Vltavě blízko Prahy. 

Děkuji. 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 19.1.2015 20:14

Cesmína ostrolistá je vhodná jako po celý rok stálezelený keř k vytvoření živého plotu.Dobře snáší řez/střih, a dožívá se dlouhého věku.K dekorativnímu efektu je třeba vysadit rostliny obého pohlaví, aby samičí rostliny pouze nekvetly(krásným žlutým květenstvím),ale přinášely červené dekoratívní plody.I když možná raději aby neplodily, protože plody jsou pro člověka velmi jedovaté(pozor na děti)... nikoli pro ptactvo.Raději má polostín, v zimě může namrzat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 19.1.2015 20:25

1) Prunus laurocerasus má dva české názvy. Jeden je bobkovišeň lékařská a druhý Střemcha vavřínová.

2) Berberis candidula - dřištál bělolistý a Berberis julianae

3) Ilex aquifolium -cesmína vždyzelená

4) některé druhy zimolezů a břečťan

5) Euonymus fortunei - brslen fortuneův

6) rododendrony a azalky

Dobrá volba je vystřídat keře tmavozelené s panašovanými.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 9.163 (?), 19.1.2015 21:06

Děkuji Vám velmi krásně. Berberis má bohužel trny, stejně jako Pyracatha, která se mi tolik líbí. a já trny nechci kůli malému dítěti, které máme. Prunus laurocerasus sice není rostlina, která ny se mi nějak extra líbila, ale asi mi nezbude nic, než tam nějaký vysadit. na cestmíně nemusím to, že pomalu roste a má ostnité listy. Ale našla jsem nějaký druh, který má ostnitou jen špičku. Ale ta délka růstu... no vudíme. Eonymus je nakonec vážně vděčný a dá se sehnat panašovaný i zelený. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 19.1.2015 22:06

Bobkovišeň je také jedovatá. Listy děti nezajímají (jsou velmi hořké a nebezpečná dávka je dostatečně velká, aby to dítěti přestalo chutnat ještě dříve než nastoupí mírná otrava), ale plody je dobré odstranit ještě zazelena nebo jako odkvetlá květenství (dají se polykat i bez rozkousání a tím bez odrazení jen mírně hořkou chutí).

Brsleny budou nejspolehlivější, hlavně do popředí. Ty trnité pak můžete schovat za ně (třeba tu hlohyni - pyrocanthu).

Ještě mne napadl Zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens), ale ten nepěstuji, tak nevím jak spolehlivě je mrazuvzdorný.

Pro děti je pak zajímavá ostružina. Plno lidí neví, že většina beztrnných ostružin opadává až na jaře, při rašení výhonů z pupenů v paždí listů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.239 (?), 19.1.2015 22:25

Plno lidí bohužel ví, že beztrnné ostružiny trpí vymrzáním,  jejich náchylnost -nejen při hustém sponu- k houbovým chorobám-listy a pruty rez, plody botritis je taky dost. důvod je pro probírané téma limitující. S.P.,Ch. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 19.1.2015 22:54

Ano, je to odrůdově různé, ale na doplnění skladby rostlin v zahradní aranži je to použití možné. Nevím, jak hustý spon paní požaduje, ale pro pohledové členění není potřeba tak hustý spon jako proti průniku psů z ulice apod. Pro pohledové zakrytí sousedovic ošklivé zdi je to například ostružina postačující a chráněná poloha u V, JV, J, JZ zdi jí dává v Praze (a obdobné výškově-klimatické poloze) šanci nenamrznout při běžné zimě. Co na tom, že listy mají na jaře spíše antokyanový odstín než zelený. I v tom je jejich půvab.

Podobně některé okrasné trávy, bambusy a rákosiny. Mám na mysli např. Phyllostachys bissetii.

Já si na tazatelce cením, že přemýšlí o členité ploše a nechce "jedndouchou hřbitovní zeď z tůjí".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 157.239 (?), 19.1.2015 23:10

Taky je dobré vědět, jakou silou majitel-ka vládne-fyzickou, technickou, finanční, časovou... Zda je schopná, ochotná např. zmiňované ostružiny-odplozené-suché pravidelně odstraňovat u země, nebo má představu o šupšup údržbě plotostřihem...?S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 78.126 (?), 19.1.2015 23:36

Buxus (krušpánek) je výborný, ale roste velmi pomalu, takže pohledovou clonu, která by stála za řeč a nebyla by tak po kolena, vytvoří tak za deset a více let. Navíc je v posledních letech napadán houbovými chorobami, které způsobují odumírání větví až celých rostlin. Taky nemá rád značkování psy.
Bobkovišeň je krásná, ale ráda vymrzá - přežije, ale stálezelené listy se často poničí mrazy a máte z ní polosuché koště. (Hlavně na slunečné poloze - v předjaří, když se oteplí, začne proudit míza, a noční mrazy pak listy poškodí. Na stinných místech je to podstatně lepší.) 
Myslím, že rododendrony by byly dobrou volbou. Ale také mají rády spíš stinné místo a navíc kyselou půdu. Výhodou je, že se nestříhají a navíc nádherně kvetou.
Brslen je taky fajn, i když je třeba dobře zvolit odrůdu, některé jsou spíš popínavé.
A co klasika živých plotů - ptačí zob?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 20.1.2015 0:02

Pokud mohu soudit namrzavost listů bobkovišně a ptačího zobu dle toho co pěstuji, tak stálezelený ptačí zob namrzá v listové ploše podstatně více než bobkovišeň (mám kultivar s kopinatými listy, ale jsou i jiné kultivary, možná citlivější). Ale jinak ve vztahu k psím avantýrám je zase ptačí zob odolnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika