Kalina pražská



host - 41.66 (?) 
27.10.2015 18:15, zobrazeno: 13430x

Dobrý den,

v r. 2014 na jaře jsem si zakoupil kaliny pražské, pro výsadbu živého neopadavého, vyššího plotu. Rostliny jsou dobře zakořeněny, v humózní půdě, dobře odvodněny, jelikož podloží je štěrko-písek, bývalé řečiště říčky Bystřičky. Každým rokem se celoročně, spíše od poloviny léta až do konce zimy objevuje žloutnutí listí s postupným opadem, i když rostlina rychle obráží novými listy a větvemi. Listy opadávají i zdravé v silném větru. Jsou umístěny na otevřeném místě, nejvíce proudící vítr směr JV - SZ. V létě na slunečném místě, kdy slunce svítí na rostliny cca od 9 hod. do 21 hodiny do západu slunce. Zalévám je, jak je potřeba, v letošním suchém období a parnu každý večer, sprchováním listů a kořenového systému.
Můžete mi prosím poradit, kde se mohla stát chyba? Zda jde o chorobu či na tvrdší podmínky lokality, kde rostliny neroste, tak jak má? Či o nějakou chybu v pěstování?

Děkuji moc za vstřícnost a odpověď! ;-)

V příloze je vloženo pár fotografií rostlin, či jejich detaily listů...

Rostlina v době extrémního sucha 2015 - bez opadu listí
Rostlina v době extrémního sucha 2015 - bez opadu listí
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 41.66 (?), 27.10.2015 18:19

Ještě jedna fotografie žloutnutí listů s postupným opadem...

Rostlina v říjnu
Rostlina v říjnu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 138.109 (?), 27.10.2015 22:14

Na fotce vidím normální stav, nic podezřelého.

Doporučil bych však keře nepěstovat v trávě, ale udělat alespoň okolo nich (pokud už ne v celém pásu) kolečko bez trávy a namulčované např. kůrou. Dle mých zkušeností pak rostliny rostou mnohem rychleji (zhruba o polovinu či dvakrát rychleji).

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 182.227 (?), 28.10.2015 5:57

Stálezelené rostliny oproti rostlinám opadavým nevytvářejí tolik zásobních látek. Nemají to zapotřebí, protože nemusí každoročně obnovovat všechny listy. Jestliže mladou, stálezelenou rostlinu takto omelete, bude se vzpamatovávat a obrůstat o dost delší dobu. A může reagovat i částečným opadem dalších listů, protože je na vše po oslabení náchylnější.

Jinak ani v letošním horkém létě nebyl důvod loni zasazené rostliny zalévat denně. Počítejte, že kropením listů se podporují plísně. Zalévat můžete, ale máčet listy je zbytečné.Snad jen, když jsou zaprášené.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 182.227 (?), 28.10.2015 6:05

Teď mě napadá, je to ta rostlina z prvního obrázku? Soudím, že ano, jenom je ořezaná.? P 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 41.66 (?), 28.10.2015 18:20

ano, ta rostlina z prvního obrázku je stejná jak na druhém obrázku, jen ořezaná, je asi fakt, že ten řez nebyl dobrý nápad...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.106 (?), 28.10.2015 18:35

Další věc - v trávníku je dost řebříčku obecného, tedy půda je zřejmě chudá na organické látky a dusík - v opačném případě by jej vytlačily konkurenční lipnice a kostřavy. Po ostříhání potřebuje rostlina na tvorbu nových výhonů v zálístcích právě hodně dusíku a pokud nebyl v půdě, vzala si ho ze zásob ve starých listech. Tím v nich "železo" změnilo oxidační stav az listové zeleně se stala žlutá.

Náprava - nyní vyplejte trávu okolo, navrstvěte cca 5 cm dobrého kompostu a na něj dejte kůrový mulč, štěpku z drtiče, nebo chvojí. Na jaře pak přihnojte cereritem a síranem amonným (přiměřeně či dle návodu na hnojivu = jednorázově 1/4 roční dávky).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.66 (?), 17.5.2016 18:40

všem děkuji za veškeré rady, rostliny letos bohatě obrostly a trochu jsem jim minulý rok pomohl je osvobodit od plevele, tak uvidíme, jak porostou. Jinak na podzim jsem k nim pohodil draselnou sůl a v březnu letos hnojivo NPK se zeolitem. Zde přiložím nějaké fotografie, tak třeba i mne někdo pochválí wink, z rostlin mám hlavně radost, že neživoří... jinak celoročně je budu přihnojoat Kristalonem plod a květ, je to universální hnojivo s dobrými mými zkušenostmi.

Kalina pražská aktuálně
Kalina pražská aktuálně
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika